AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Nový čipset AMD B550

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka.

Nový čipset

Okrem nových procesorov Ryzen 3 v prvej polovici roka 2020 bolo pre AMD dôležitým krokom aj vydanie nových mainstreamových základných dosiek s čipsetom B550. Tie majú priniesť viacero funkcií známych z X570 do nižších cenových kategórií a teda väčšiemu publiku. Hlavnou novinkou je predovšetkým podpora PCIe 4.0 pre grafické karty aj SSD.

Ďalšou výraznou zmenou je podpora pre duálne grafiky, ktoré doteraz neboli na B čipsetoch podporované. Viacero zmien sa udialo aj pod povrchom a B550 na rozdiel od X570 nepotrebuje aktívne chladenie. Jeho spotreba by mala byť okolo 5 W na rozdiel od 10 W pri vyššej sérii.

Medzi ďalšie zmeny patrí natívna podpora 10 Gb USB 3.2 gen 2 a update všeobecných liniek z PCIe 2.0 na 3.0.

Hlavnou zmenou je tiež podpora procesorov. B550 podporuje len procesory Ryzen 3000 (s výnimkou APU R3 3200G/R5 3400G) a novšie. Napríklad taký Ryzen 2700X do B550 dosky neosadíte. Na druhej strane však AMD sľubuje podporu nových procesorov Zen 3, teda sériu Ryzen 4000 na B550, ako hotovú vec. Pri predstavení tiež AMD vydalo informáciu o absencii podpory nových procesorov Zen 3 na predchádzajúcej generácii B450, čo sa stretlo s veľkou nevôľou používateľov, ale aj výrobcov základných dosiek.

Nakoniec aj staršie modely dosiek budú môcť prejsť na nové procesory, bude to však vyžadovať update BIOSu a samotný proces bude zrejme komplikovanejší než doteraz. Cieľom je zabrániť bricknutiu dosiek a vymknutiu používateľov, ktorí ešte nový procesor na architektúre Zen 3 nezakúpili. Hovorí sa o akomsi beta kanáli pre tieto BIOSy, ktorý bude dostupný len pre overených majiteľov procesorov Zen 3. AMD chce zabrániť tomu, aby neskúsení používatelia aktualizovali dosku s BIOSom, ktorý by ukončil podporu ich aktuálneho procesora a dosku tak znefunkčnil. Bude zaujímavé vidieť, ako sa s tým AMD aj samotní výrobcovia dosiek popasujú, no je pozitívne, že AMD pod tlakom zmenilo rozhodnutie a dodrží sľuby o podpore AM4 do príchodu Ryzen 4000. Ďalšiu generáciu procesorov na doskách série 400 však už očakávať nemáme.

Metodika testovania

Procesory sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Snažili sme sa eliminovať faktory, ktoré by ovplyvnili výkon okrem samotného procesora a základnej dosky. Použili sme tak v oboch prípadoch rovnaké komponenty. Idea všetkých testov bola základné nastavenia a zapnúť XMP, žiadne iné úpravy neboli spravené. Takto bude totiž väčšina používateľov aj reálne fungovať.



Testovaciu konfiguráciu tvorí Ryzen 3 3900X v kombinácií s RTX 2080 Ti, 16 GB RAM o frekvencii 3600 MHz a 2 TB SSD PCIe 4.0.

   

Zaujímavosťou je chladič AIO MSI MAG Core Liquid 360R, ktorý bol pri teste použitý. Ide o novinku MSI, ktorá má pumpu v radiátore.

   

Okrem toho chladič ponúka aj trojicu ventilátorov RGB a rovnako aj podsvietené logo na vrchu chladiča. Toľko k úvodu, prejdime k samotný doskám.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. HDMI 1.4, DP 1.2? Příslib něčeho lepšího pro stávající APU i nadcházející Renoir teda zatím nulový. Au!

  2. Trochu mi chybí porovnání spotřeby celé sestavy bez zátěže, kde beztak stráví většinu času. Pak by se dalo jednoznačně říci, že vyšší spotřeba desky od MSI (v zátěži) je způsobena mírně vyššími takty CPU. Teď se to můžeme jen domnívat. Mohlo by také jít o méně efektivní VRM…

    Dále by se mohla zkusit nabootovat nějaká linuxová distribuce, jestli vše funguje jak má. Zatím jsem nenašel mnoho informací o podpoře I/O čipu Nuvoton NCT6687-R, který by měl být shodně osazen na obou deskách.

    1. Jo a ještě se v deskách mohly vyzkoušet Ryzeny ze starší generace Zen+ (2xxx), jestli opravdu nejsou podporovány. Ukazuje se, že někde fungují.

    2. Ďakujeme za podnetné pripomienky. Výhľadovo sa môžete tešiť na novú, do detailu prepracovanú metodiku, v rámci ktorej budú zahrnuté aj merania spotreby mimo záťaž. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *