AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Asus ROG Strix B550-F Gaming WiFi

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka.

Základné parametreBalenie

Škatuľa B550-F Gaming sa nijako neodlišuje od iných základných dosiek ROG, grafika aj zobrazenie špecifikácií je podobné.

   

Balenie je v porovnaní s Tomahawk bohatšie. Okrem káblov SATA je tu aj anténa WiFi, pásky na stiahnutie kabeláže a predlžovací kábel pre RGB. Nechýbajú ani nálepky RGB a iná dokumentácia, ako býva pri Asus zvykom. Aj tu je však podľa môjho názoru zbytočné DVD.

Detaily

Dizajn dosiek ROG Strix sa neustále vyvíja. Mali sme tu už na test X370-F, X470-F, X570-E aj Z390-E. Všetko to boli dosky v hierarchii vyššie ako dnes testovaná B550-F, vzhľadom na použité čipsety. Dizajnový jazyk ostal zachovaný, no táto doska je menej „vyčačkaná“ ako vyššie spomínané. Stále tu nájdete typické ostré hrany, nápisy ROG a pokreslené PCB, ale absentujú tu lesklé podsvietené časti. Takisto netradičné sú ružové akcenty na čipsete aj kryte I/O a VRM. To nemusí úplne zapadať do farebnej schémy zostavy.

B550-F Gaming je druhý najvyšší model, nad ním je už len B550-E Gaming. Dá sa teda očakávať, že testované „F“ bude mať v niektorých oblastiach úmyselne slabšiu výbavu, aby „E“ malo opodstatnenie. Konkrétne testujeme model WiFi, no „F“ sa dá kúpiť aj bez modulu WiFi.

Hlavnými prednosťami sú solídna portová výbava, dobré VRM, väčší počet slotov PCIe či prítomnosť headeru na Thunderbolt 3, čo je na doskách AMD unikátne.

Konfigurácia slotov PCIe je takmer zhodná s doskou MSI. Opäť je horný slot vystužený a vo verzii 4.0. Vystuženie Asus volá SafeSlot. Nasledujú tri trojkové sloty PCIe ×1 a jeden ×16, ktoré sú opäť napojené na čipset. Oproti MSI tu je o jeden ×1 slot viac.

Oba sloty M.2 sú aj tu prekryté heatsinkami, ktoré je ale možné odmontovať. Na rozdiel od MSI do oboch môžete osadiť až 110 mm disky, no ako som už spomínal, s takýmito som sa ešte nestretol. Naďalej platí, že horný je PCIe 4.0 a dolný 3.0.

Podobne ako aj MSI aj Asus zapracoval na skrutkách v heatsinkoch a ani tu samé od seba nevypadnú. Opäť teda palec hore.

   

Rozdiely medzi doskami pokračujú ďalej. Asus má v pravom hornom rohu len dvojicu 4-pin pre ventilátory, MSI malo 4.

Aj tu nájdete LED na debugovanie BIOSu. Tentokrát nesú názov Q-LED. Pod 24-pinom vidíme USB 3.0 header a nie USB-C header ako na doske MSI. Toto je nevýhoda dosky Asus a jeden z parametrov, kde E-Gaming dostal lepšiu výbavu.

Na spodnej strane vidíte header pre audio, dvojicu konektorov RGB, dva USB 2.0 a dva 4-piny. Unikátom je už spomínaný header Thunderbolt 3 vedľa audia. Len veľmi málo dosiek AMD má Thunderbolt, ktorý napríklad ja používam na dennej báze.

Ďalšie rozdiely nájdete v portovej výbave na zadnom paneli. Zhoduje sa dvojica USB 2.0 aj červené 10 Gb porty USB 3.2 gen 2 typu A aj C. Taktiež je tu HDMI aj DisplayPort. Na rozdiel od MSI je tu ale štvorica a nie dvojica USB 3.0 a 2,5 Gb LAN dopĺňa WiFi 6 a nie druhý 1 Gb LAN, čo je určite zaujímavejšia kombinácia. Nechýba ani BIOS FlashBack a 7.1 audio.

WiFi je veľkou výhodou oproti Tomahawk, nakoľko nemusíte nutne k PC ťahať eternetový kábel, ale väčšie využitie vidím v možnosti pripojiť k počítaču príslušnstvo cez Bluetooth, nakoľko karta WiFi má samozrejme aj BT.

Výhoda dosky Asus je v kombinácií 4+8 pinového napájania pre procesor a konektorov s označením ProCool. Doska by tak mala lepšie zvládať OC ako MSI a z predchádzajúcich testov sa tiež dá očakávať, že vďaka napájaniu cez dva konektory sa budú menej zahrievať a aj spotreba by mohla byť o čosi nižšia.

Skvelých 8 konektorov pre ventilátory a pumpy na MSI doske Asus nedorovná a len so 6 môže vyzerať trochu ochudobnene. Dva sú vpravo hore, ako sme už videli, ďalšie dva dole a posledná dvojica je naľavo od pätice. Jeden z nich je určený práve pre pumpu.

Zabudnúť nesmieme ani na audio. ROG SupremeFX 7.1 Audio Codec S1220A podľa výrobcu ponúka lepšie výsledky ako štandardný ALC1220. Hoci je RGB na doske redukované, nie je úplne vynechané. Podsvietené je logo ROG na kryte I/O a VRM.

V ďalšej časti sa pozrieme na dosku po rozobratí.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce

Notorická výtka proti Intelu je, že se u něj dají přetaktovávat jenom procesory řady K a musíte k tomu ještě mít desku s dražším čipsetem řady Z. V minulosti byly snahy toto prolomit, ale Intel například OC čipů Skylake přes BCLK hned zarazil. Avšak s procesory Comet Lake a platformou LGA 1200 bude určitá možnost přetaktování a zvýšení výkonu zamčených procesorů a desek opravdu dostupná. Celý článok „Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. HDMI 1.4, DP 1.2? Příslib něčeho lepšího pro stávající APU i nadcházející Renoir teda zatím nulový. Au!

 2. Trochu mi chybí porovnání spotřeby celé sestavy bez zátěže, kde beztak stráví většinu času. Pak by se dalo jednoznačně říci, že vyšší spotřeba desky od MSI (v zátěži) je způsobena mírně vyššími takty CPU. Teď se to můžeme jen domnívat. Mohlo by také jít o méně efektivní VRM…

  Dále by se mohla zkusit nabootovat nějaká linuxová distribuce, jestli vše funguje jak má. Zatím jsem nenašel mnoho informací o podpoře I/O čipu Nuvoton NCT6687-R, který by měl být shodně osazen na obou deskách.

  1. Jo a ještě se v deskách mohly vyzkoušet Ryzeny ze starší generace Zen+ (2xxx), jestli opravdu nejsou podporovány. Ukazuje se, že někde fungují.

  2. Ďakujeme za podnetné pripomienky. Výhľadovo sa môžete tešiť na novú, do detailu prepracovanú metodiku, v rámci ktorej budú zahrnuté aj merania spotreby mimo záťaž. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *