Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Nové ZenBooky

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3.Asus predstavil novinky z oblasti štýlových ZenBookov na každodenné použitie. ZenBook 13 a 14 sú podľa výrobcu najtenšie 13,3 a 14-palcové notebooky s plnou I/O konektivitou. Pri ich návrhu sa Asus zaujímal o to, čo používateľov najviac zaujíma. Na prvých troch miestach sa umiestnili vyhotovenie, výdrž batérie a kvalita displeja. Výkon, konektivita a zvuk sa umiestnili až ďalej. Moderné notebooky často trpia na portovú výbavu, ktorá sa do tenkých tiel jednoducho nevojde. Podľa zistení výrobcu až 76 % používateľov vyžaduje USB typu A a 69 % chce plnoformátové HDMI. 88 % ľudí zase vyberá notebook na základe výdrže. Všetky tieto zistenia Asus aplikoval pri výrobe nových ZenBookov.

Tie sú tak o 3 – 4 mm tenšie ako predchádzajúca generácia. 13″ variant má len 1,07 kg, 14″ je s hmotnosťou 1,13 kg mierne ťažšia. Oba varianty sú tenké s iba 13,9 mm. Kompaktné rozmery však nesmú byť kompromisom pre výdrž a Asus tak do oboch modelov vložil až 67 Wh batériu, čo je naozaj vysoký nadpriemer. Zvyčajne by sme v takejto kategórii notebookov čakali len okolo 50 Wh. Novinky tak dokážu bežať na batériu až 22 hodín alebo prehrávať video vo Full HD 18 hodín.

Výdrž je jedna vec, ale čo nabíjanie? Okrem rýchleho nabíjania, kedy sa na 40 % dostanete za 30 minúť a 50 minút už na 60 % batérie, tu nájdete aj inú zaujímavú funkciu. Notebooky totiž podporujú aj 5 V nabíjanie podobne ako smartfóny. Na cesty vám tak stačí len mobilná nabíjačka, ktorou nabijete smartfón aj nový ZenBook.

   

Moderný dizajn v poslednej dobe robia hlavne displeje, ktorých rámčeky sa neustále zužujú. Preto aj nové ZenBooky majú tenké 2,9 a 2,5 mm okraje. Vďaka tomu displej vypĺňa 88 a 90 % tela notebooku. Zaujímavosťou sú voliteľné 1W displeje, ktoré ponúkajú vysoký jas až 450/400 nitov, ale aj výbornú efektivitu a nízku spotrebu pri 150 nitoch. Vtedy dokážu ušetriť až 63 % energie čo sa odzrkadlí na 37 % náraste výdrže na batériu. Všetky displeje sú Full HD, čo na tieto rozmery stačí, hoci iní výrobcovia dávajú do 13/14″ aj 4K, čo je však úplne zbytočné.

Celkovo boli predstavené tri modeli a to jeden 13″ ZenBook UX325 a dvojica 14″. Áno, tušíte správne. Rozdiel v 14″ modeloch bude v použitom procesore. Na výber tak budete mať z 10 generácie Intel Ice Lake a AMD Ryzen 4000 Renoir. 13″ verzia bude dostupná len na platforme Intel. Z parametrov vyššie môžete vidieť, že tie ponúkajú až 32 GB RAM, zatiaľ čo pre AMD je maximom 16 GB. Variant s Intel dostal až 2 TB PCIe NVMe SSD, zatiaľ čo modely AMD si musíia vystačiť „len“ s 1 TB. V prvom prípade môžete siahnuť aj po kombinácii SSD a pamäte Intel Optane.

Ďalšími zaujímavými funkciami sú NumberPad 2.0 v touchpade, 3D IR HD kamera s podporou Windows Hello či reproduktory Harman Kardon. Portová konektivita ponúka plnohodnotné 5 Gb USB typu a aj plnohodnotné HDMI 2.0. Nájdeme tu tiež dvojicu USB typu C. Na modeli Intel ide o 40 Gb Thunderbolt 3, AMD má „len“ 10 Gb USB 3.2 gen 2. V oboch prípadoch USB-C slúži aj na nabíjanie aj ako video výstup. Celkovo tak nové ZenBooky môžete pripojiť až k trom displejom. Poteší tiež slot na karty microSD, hoci plnohodnotná čítačka by bola pre kreatívcov lepšia. Ako ste si ale mohli všimnúť, nie je tu jack na slúchadlá. Do tela notebooku sa pre veľkú batériu nevošiel a počíta sa s pripojením slúchadiel cez Bluetooth alebo USB. Napriek tomu na znak dobrej vôle bude v balení každého nového ZenBooku adaptér na 3,5 mm jack. Keď už bola reč o BT, všetky novinky majú WiFi 6 ax pre najrýchlejšie bezdrôtové prenosy.

Novinky môžete v obchodoch očakávať na konci júla 2020 za doposiaľ neznáme ceny. Osobne by som odhadoval, že začínať by mohli okolo 700 – 800 eur a najvyššie konfigurácie by mohli stáť 1300 – 1500 eur. Dá sa tiež očakávať, že varianty AMD budú lacnejší ako Intel. Všetko toto sú však len moje odhady a na reálne ceny si musíte ešte počkať.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?

Kvalita displejů v noteboocích byla vždycky bolest. Jsme sice už za dobou největšího temna, ale LCD v noteboocích jsou pořád u většiny modelů horší než v stolních monitorech. Teď by ale mohl nastat velký zlom s přechodem na OLED displeje. Asus teď otevřel hráze a uvádí OLED do velké části nabídky, dokonce i do dost levných notebooků. Znamená to mimo jiné minimální odezvu (rozmazání pohybu), ale i další výhody, i zdravotní. Celý článok „Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus na Intel Rockat Lake už postavil malý podnikový počítač

Veľmi krátko po svojom vydaní sa procesory Rockat Lake dostali aj to minimalistického počítača PB62. A to dokonca i v 65 W podobe Core i7-11700. V rámci voliteľnej konfigurácie je ale i mnoho ďalších modelov, vrátane úspornejších s „T“ na konci označenia. Široká, moderná a variabilná je i konektivita s eventuálne až troma videovýstupmi, dvoma slotmi na SSD M.2 NVMe či WiFi 6. A to v nadštandardne odolnom vyhotovení i do nečasu. Celý článok „Asus na Intel Rockat Lake už postavil malý podnikový počítač“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti

Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry. Celý článok „Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *