GeForce „Ampere“ bude minimálně o 31 % rychlejší než Turingy

V prvním uniklém výsledku je nehotové GPU Ampere o 31 % rychlejší než GeForce RTX 2080 Ti Founders Edition

Nové grafiky GeForce se 7nm čipy a architekturou Ampere jsou ještě docela daleko, vydané budou zřejmě až po prázdninách. Ale na internet se teď zdá se dostal první únik ukazující na jejich výkon. V databázi 3DMarku se totiž objevil záznam z testování grafiky založené už na GPU Ampere, byť asi ještě ne v jeho finální formě. Už tato asi ES karta ale dává hodně slušný výkon výrazně překonávající dnešní grafiky.

Tato informace pochází z databáze 3DMarku, odkud leaker _rogame údajně získal záznam vzešlý z testování karty Ampere. GPU se zatím nehlásí žádným jménem, takže asi jde o inženýrský vzorek, ovšem avizuje, že výrobcem je Nvidia Corporation. Nyní toto GPU asi pořád je jenom ve stádiu prototypu, kdy parametry nemusí být finální.

Nevíme bohužel, kolik má toto GPU podle 3DMarku výpočetních jednotek/shaderů. Ovšem test Time Spy, v němž bylo GPU přeměřeno, detekoval u čipu frekvenci boostu 1935 MHz. Pro srovnání, momentální highend Nvidia GeForce RTX 2080 Ti má oficiálně boost 1545 MHz (u přetaktované Founders Edition 1635 MHz), i když reálně může běžet i výš. GeForce RTX 2080 Super má boost 1815 MHz, ale to je o třetinu menší GPU.

Zajímavý je údaj o pamětech: detekce si o nich myslela, že běžely na 6 GHz. Toto je ale nesmysl a zřejmě to ukazuje, že 3DMark neuměl frekvenci detekovat. To by mohlo znamenat, že je použitá úplně nová technologie, snad GDDR6X, o níž se objevily dohady.

Prototyp či ES grafiky Nvidia generace GeForce RTX 3000 v databázi 3DMarku (Zdroj: HardwareLeaks)

Normálně totiž 3DMark uvádí u GDDR5 čtvrtinovou a u GDDR6 a GDDR5X osminovou frekvenci proti té efektivní. Zde ale nic z toho asi není realistické (24 GHz, natož pak 48 GHz je nereálné, 12 GHz by zase bylo málo). U pamětí HBM2 bývá uvedená poloviční frekvence, takže to také nesedí.

První nástřel výkonu: o 30 % a víc proti RTX 2080 Ti

To hlavní na tomto úniku ale je, že v databázi je číslo o výkonu. Tato grafika údajně v 3DMarku Time Spy dosáhla skóre 18 257 bodů. To je dobrý výsledek, o 31 % lepší než co v tomto testu dokáže GeForce RTX 2080 Ti Founders Edition. Navíc ale můžeme předpokládat, že ovladače nebyly finální. Jejich další ladění může přidat další procenta navíc. A pokud tento ES neměl stejné frekvence, jako finální karta, tak bude ve finálně výkon vyšší ještě o to víc.

Výkon prototypu Ampere proti grafikám Turing podle HardwareLeaks

Není rovněž známo, o jaký model šlo, jen že by toto měly být chystaná karta GeForce. Nejjednodušší je asi předpokládat, že jde o vzorek nejvyššího herního modelu pro highend, tedy GeForce RTX 3080 Ti či RTX 3090 (nebo Titan), ale není to jisté. Mohlo by teoreticky jít o nižší verzi a úplný highend by pak byl ještě výkonnější.

I pokud ale jde top model GeForce, pak pořád vypadá docela reálně, že by mohla přinést výkon zlepšený o 40, ale třeba i o 50 % a víc proti dnešním nejrychlejším GeForce. A to pro stock model. Přetaktované verze by samozřejmě byla opět výkonnější. Oněch 31 % je jenom práh, otázka je teď, jak vysoko nad něj se reálný výsledek dostane. Mimochodem, toto vše se týká výkonu v tradičních hrách bez použití ray tracingových efektů. Je možné, že výkon RT jader ale Nvidia zvedne o výrazně větší násobek, takže v takových hrách bychom pak po zapnutí „RTX“ mohli mít mnohem lepší FPS v porovnání s Turingem.

Druhá otázka je samozřejmě, zda se tomuto úniku dá věřit. Podle leakera _rogame, který jej publikoval, údajně ano. Šťouráním totiž prý zjistil, že tento záznam zřejmě vytvořil přímo zaměstnanec Nvidie při interním testování – takže by reálně mělo jít o nějaký prototyp, na kterém firma pracuje.

Nové 7nm GeForce tak podle všeho přinesou zajímavé pokroky ve výkonu. Kolik to bude přesně, to uvidíme snad v září/septembri.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Ryzen 3600XT, 3800XT a 3900XT vydané, obsahují lepší křemík

Včera uplynul rok od dne (7.7.), kdy AMD vydalo první 7nm Ryzeny 3000. K tomuto výročí firma uvádí nové procesory – Ryzen 5 3600XT, Ryzen 7 3800XT a Ryzen 9 3900XT. Není to ještě nová generace, ale tyto modely přinášejí lepší jednovláknový výkon. Zajímavé je, že nejde o úplně stejný křemík, tyto modely XT obsahují čipy s (lehce) vylepšeným procesem. Ovšem je to momentálně spojené s dost výrazným příplatkem. Celý článok „AMD Ryzen 3600XT, 3800XT a 3900XT vydané, obsahují lepší křemík“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Specifikace APU Ryzenů 4000 pro AM4 unikly: vysoké takty iGPU

Letos v létě nebo na podzim mají vyjít 7nm APU Ryzen 4000 „Renoir“, v nichž AMD poprvé bude mít procesory s integrovaným GPU, které zároveň ponesou víc než čtyři jádra. A to i šest a osm s SMT a na docela vysokých taktech. Specifikace desktopových Ryzenů 4000G (65W) a 4000GE (35W) teď totiž unikly a vypadají dost zajímavě. Například integrované grafiky mají běžet až na 2100 MHz. Celý článok „Specifikace APU Ryzenů 4000 pro AM4 unikly: vysoké takty iGPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí Ryzeny 3 řady 3000: levná 7nm čtyřjádra s SMT, PCIe 4.0

V řadě Ryzenů 3000 s jádry Zen 2 doteď chyběl procesor levnější než šestijádro 3600, který by se dal používat do levných herních PC. To se teď změní. AMD vydává Ryzen 3 3100 a 3300X, což jsou celkem levná čtyřjádra, která přináší do lowendu jádra Zen 2, 7nm proces a PCI Express 4.0. Současně ale také už nemají vypnuté SMT jako dosud a poskytují plných osm vláken. Díky tomu by výkon měl být o dost zajímavější. Celý článok „AMD uvádí Ryzeny 3 řady 3000: levná 7nm čtyřjádra s SMT, PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Spíše se vkrádají pochybnosti ne? Pokud se nároky na napájení o 30% zvedly? Jsou to zatím jen spekulace, ale dohromady příliš lichotivý obrázek nepodávají.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *