BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha

Klíčové vlastnosti

Shadow Rock 3 byl letos uveden jako nový nejvyšší model ze střední řady chladičů od výrobce BeQuiet!. Tento německý výrobce se, jak už název napovídá, zaměřuje na produkci komponent s velmi tichým chodem. Chladič Shadow Rock 3 se specifikacích pyšní velmi tichým chodem i při vysoké hodnotě TDP 190 W. Marketingová hesla však reálné testy nikdy nenahradí a proto vám dnes přinášíme recenzi tohoto chladiče.

Klíčové vlastnosti chladiče

Shadow Rock 3 představuje chladič s mírně odlišným přístupem k odvodu tepla než většina jeho konkurence. Místo hustého svazku tenkých hliníkových žeber je jeho pasiv konstruován okolo menšího počtu silnějších žeber. Tato žebra mají mezi sebou větší mezery, takže celý svazek neklade tak velký odpor toku vzduchu. Teoreticky tento koncept dovoluje použít nižší otáčky ventilátoru, což by mělo vést k nižší úrovni hluku. Na fotografii níže je vlevo vyfocen detail pasivu Dark Rock 4 a vpravo pak Shadow Rock 3. Hustota žeber je u Dark Rock 4 téměř dvojnásobná, avšak jeho pasiv je o pětinu kratší. Hodnoty TDP jsou u obou chladičů podobné. Dark Rock 4 se pyšní až 200 W ratingem, zatímco Shadow Rock 3 nabízí o 10 W méně. Uvidíme tedy, jak si chladiče povedou v přímém srovnání.

Vizuálně se Shadow Rock 3 povedl na jedničku. Kromě ventilátoru a části vrchního krytu je celý chladič bez barevné povrchové úpravy. Nebude tedy žádný problém jej sladit s libovolnou sestavou. Nečekejte zde však žádné RGB efekty. Bequiet! Shadow Wings 2 ventilátory se vyjímají především tichým chodem.

Celý svazek žeber je propojen pěticí měděných heatpipes s průměrem 6 milimetrů. Povrch těchto heatpipes je poniklován kromě části u základny. Chladič využívá princip HDT (heatpipes direct touch), tedy přímý kontakt s tepelným rozvaděčem procesoru.

   

Vzhledem k asymetrickému tvaru pasivu nemusíte řešit problém s vysokými moduly operačních pamětí. Ventilátor totiž nijak nezasahuje do prostoru DIMM slotů u běžných základních desek. Pokud však používáte HEDT platformu s DIMM sloty po obou stranách patice procesoru, pak musíte respektovat výškový limit 40 mm pro RAM moduly vlevo od patice.

   

Instalace chladiče je velmi snadná. V balení nechybí ani tradiční bequiet! šroubovák s magnetickou špičkou, který vám po montáži zůstane jako užitečný nástroj pro montáž zbytku PC.

   

Balení chladiče obsahuje montážní sady pro instalaci na všechny moderní procesorové patice s výjimkou AMD TR4/sTRX4. Kromě výše zmíněného šroubováku najdete v balení také druhou sadu upínacích spon pro push-pull konfiguraci s dvěma ventilátory. Přínosy push-pull konfigurace u chladičů s jedním svazkem žeber jsou však obvykle na úrovni statistické chyby, osobně takové řešení nedoporučuji, výsledkem bývá jen vyšší hlučnost bez reálného snížení teplot.

Parametry chladiče a ventilátoru

Jak už bylo řečeno výše, tak Shadow Rock 3 nabízí asymetrický design. Nekoliduje tedy s DIMM sloty pro operační paměti. Osazení případného druhého ventilátoru na zadní stranu pasivu však může být limitováno výškou VRM chladiče nebo výškou I/O krytu základní desky. Rozměry chladiče nijak nevybočují z běžného průměru pro tuto třídu a váha je překvapivě nízká, což je nejspíše vliv malé hustoty žeber.

Dodávaný ventilátor Shadow Wings 2 je ve verzi high-speed a s PWM regulací otáček. Běžný model Shadow Wings 2 má maximální otáčky 1100 RPM, avšak přibalený ventilátor nabízí až 1600 RPM. Další údaje však výrobce na svém webu bohužel neuvádí, takže hodnoty průtoku vzduchu nebo statického tlaku nejsou k dispozici.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *