BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha

Metodika měření a výsledky testů

Shadow Rock 3 byl letos uveden jako nový nejvyšší model ze střední řady chladičů od výrobce BeQuiet!. Tento německý výrobce se, jak už název napovídá, zaměřuje na produkci komponent s velmi tichým chodem. Chladič Shadow Rock 3 se specifikacích pyšní velmi tichým chodem i při vysoké hodnotě TDP 190 W. Marketingová hesla však reálné testy nikdy nenahradí a proto vám dnes přinášíme recenzi tohoto chladiče.

Metodika testování

Na základě zpětné vazby čtenářů jsem rozšířil metodiku testování. Nyní budu všechny chladiče testovat ve dvou normalizovaných úrovních RPM, konkrétně na 800 RPM a 1200 RPM. To bude doplněno o test na maximální otáčky ventilátorů. Hlučnost budu samozřejmě zaznamenávat na všech třech úrovních. Dále jsem rozšířil sadu testů o další (nižší) úroveň generovaného tepla.

Jako generátor tepla stále používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45 – 60 minut. Chladiče testuji při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1,15 V a poté na 4500 MHz s napětím 1,35 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 140 – 150 W, respektive cca 190 – 200 W. Zejména druhá úroveň už je velkou zátěží pro většinu chladičů a tak nelze očekávat, že všechny chladiče budou schopny uchladit procesor na nižší než maximální otáčky.

Hlučnost měřím na třech hladinách otáček ventilátorů (800, 1200 a maximální otáčky) cca 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Regulaci otáček zajišťuje Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je obvykle pod 33 dBA. Po skončení testu vždy zaznamenám nejvyšší dosaženou hodnotu teploty procesoru (CPU Max). Veškeré údaje ohledně teplot a odběru procesoru jsou získávány ze software HWiNFO64. Výsledky jsou korigovány proti teplotě okolí a uvedeny jako hodnota Delta T. Jako limit úspěšnosti testu jsem zvolil hodnotu 75°C. Jakákoliv vyšší hodnota Delta T už pak obvykle znamená teplotu procesoru blízko 100°C a riziko throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde testem s hodnotou Delta T pod 75°C je takový test označen jako neúspěšný.

Změna metodiky samozřejmě znamená znovu otestovat některé chladiče z mých předchozích recenzí. V současné době není v mých časových možnostech otestovat všechny předchozí chladiče, ale budu je časem doplňovat během následujících recenzí. Dnes tedy srovnáváme Shadow Rock 3 proti jeho většímu bratříčkovi v podobě BeQuiet! Dark Rock 4 a dále k nim přidáme dva chladiče od Noctua. Jedná se o populární modely NH-U12S a NH-D15S.

Výsledky testů



Na středně vysokou zátěž si vedly všechny testované chladiče velmi dobře. Dá se očekávat, že v běžném použití poběží všechny testované chladiče na nízké otáčky, aniž by došlo k přehřívání procesoru.



Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *