AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

MSI MAG B550 Tomahawk

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka.

Základné parametreBalenie

Škatuľa má špecifický vojenský dizajn a na zadnej strane môžete vidieť základné špecifikácie a funkcie.

   

V balení z praktického príslušenstva nájdete len dvojicu káblov SATA. Ďalej je tu len návod a zopár papierových prospektov. DVD už naozaj nepokladám za nevyhnutnosť a výrobcovia by ich mohli prestať pribaľovať k produktom. Uštria tak náklady aj životné prostredie.

Detaily

Séria základných dosiek Tomahawk prešla redizajnom a B550 je takmer zhodná vzhľadovo s modelmi Z490 a X570. Na rozdiel od X570 však nemá aktívne chladenie čipsetu, čím sa viac podobá práve na verziu Intel. Čierno-sivá schéma je farebne neutrálna a použiť ju tak môžete do viacfarebne ladených zostáv. V šialenstve RGB pôsobí možno až príliš nenápadne, čo však môže byť výhodou, ak niečo také hľadáte. Klasický formát ATX ju predurčuje prakticky do všetkých bežných skríň. Medzi kľúčové vlastnosti by som zaradil 8 konektorov pre ventilátory a pumpy, konektor USB-C na predný panel, dvojicu LAN či dva sloty M.2, z ktorých je jeden PCIe 4.0.

Na prednej strane je jeden vystužený slot PCIe ×16. Výrobca ho označuje ako PCIe Steel Armor a má zabrániť ohýbaniu či zlomeniu slotu pri použití ťažkej grafickej karty. Ostatné sloty PCIe ani DIMM už nijako vystužené nie sú. DIMM majú záklapku len na jednej strane. Horný vystužený slot je nový PCIe 4.0, druhý ×16 aj dvojica ×1 sú klasické 3.0. Dôvodom je, že horný slot PCIe je pripojený CPU a zvyšné k čipsetu.

Dvojica slotov M.2 je v oboch prípadoch krytá chladičmi. Horný slot umožňuje pripojiť až 110 mm dlhé SSD, zatiaľ čo spodný len klasické 80 mm. Dlhšie ako 2280 SSD M.2 sú však pomerne ojedinelé a v mainstramových počítačoch sa nepoužívajú. Rozdiel medzi slotmi je tiež v type PCIe. Horný je podobne ako slot PCIe ×16 typu 4.0 a rovnako je aj napojený na CPU. Spodný M.2 ovláda čipset a podobne ako ostatné sloty PCIe aj tento je 3.0.

Oba chladiče na SSD M.2 je možné odobrať, takže nebudete mať problém použiť ani SSD s integrovaným chladičom. Do horného slotu vďaka PCIe 4.0 môžete osadiť napríklad ultra rýchle SSD od Aorus, ktoré som pri testoch aj reálne používal. Zaujímavosťou chladičov je, že skrutky z nich nevypadnú, teda aspoň jedna z nich. Má totiž spravenú akúsi základňu, z ktorej sa nedá vytiahnuť. Toto pekne uľahčuje prácu. Samozrejme pre bežného zákazníka pri jednej inštalácii SSD pri prvotnom skladaní nie je problém postrážiť si dve skrutky a namontovať ich. Ja však SSD mením veľmi často a hľadanie skrutiek k chladičom na M.2 je veľmi otravné. Takže takýto zmysel pre detail od MSI ma rozhodne potešil.

   

Prejdime ku konektorom. V pravom hornom rohu je štvorica 4-pin konektorov na ventilátory. Piaty konektor PWM je tesne pod päticou CPU a ten je určený pre pumpu. Je naozaj nezvyčajné vidieť na mainstreamovej doske takýto počet konektorov. Zvyčajne ich toľko býva len na high-end doskách. Tesne nad 24-pinovým napájacím konektorom môžete vidieť štvoricu EZ Debug LED, ktoré síce displej POST nenahradia, no aspoň pomôžu pri základnej diagnostike, keď vám PC nechce POSTovať.

Pod 24-pinom je nový konektor pre USB-C na prednom paneli nových skriniek. Pomaly, ale isto sa už stáva štandardom a vidieť ho na takejto mainstreamovej doske je pozitívne.

Na spodnej strane nájdete ďalšie konektory a to predovšetkým ďalšie tri 4-piny na ventilátory, ktorých je celkovo 8, dvojicu USB 2.0 a jeden interný header USB 3.0 a nechýba ani audio header.

Dostávame sa k zadnému panelu, kde nájdete pomerne solídnu konektivitu. Zľava je to dvojica konektorov USB 2.0 v čiernej farbe a nad nimi combo port PS/2, dva video výstupy – DP aj HDMI, dva modré 5 Gb porty USB a dva 10 Gb v červenej farbe, pričom jeden je typu-C. Nad nimi je dvojica konektorov LAN a jeden z nich je 2,5 Gb. Nechýba ani pätica audio konektorov a optický výstup. Poteší tiež tlačidlo na flash BIOSu, čo donedávna bola funkcia len drahších dosiek. Oceníte ho vtedy, keď k tejto doske kúpite novší procesor, teda AMD Ryzen 4000, ktorý doska s originálnym BIOSom nebude poznať. Vďaka Flashbacku môžete nahrať nový BIOS bez nutnosti použiť CPU série 3000.

Ako už bolo v úvode spomenuté, čipset B550 má nižšiu spotrebu ako X570 a nepotrebuje tak aktívne chladenie. Preto na doske nájdete len klasický kovový heatsink.

Pod ním sa nachádza zopár LED, ktoré však nie sú nijako výrazné a doska si stále zachováva „stealth“ dizajn.

Napájanie procesora zabezpečuje jeden 8-pin. Doska nie je určená na seriózne OC a na bežné používanie by toto nemalo byť žiadnou prekážkou. Na VRM sa pozrieme v ďalšej kapitole, no tu môžete ešte vidieť, že chladiče sú samostatné bez akéhokoľvek prepojenia, čo na X570 bolo pomerne bežné.

V ďalej kapitole sa podrobnejšie pozrieme na VRM a chladiče.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce

Notorická výtka proti Intelu je, že se u něj dají přetaktovávat jenom procesory řady K a musíte k tomu ještě mít desku s dražším čipsetem řady Z. V minulosti byly snahy toto prolomit, ale Intel například OC čipů Skylake přes BCLK hned zarazil. Avšak s procesory Comet Lake a platformou LGA 1200 bude určitá možnost přetaktování a zvýšení výkonu zamčených procesorů a desek opravdu dostupná. Celý článok „Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. HDMI 1.4, DP 1.2? Příslib něčeho lepšího pro stávající APU i nadcházející Renoir teda zatím nulový. Au!

 2. Trochu mi chybí porovnání spotřeby celé sestavy bez zátěže, kde beztak stráví většinu času. Pak by se dalo jednoznačně říci, že vyšší spotřeba desky od MSI (v zátěži) je způsobena mírně vyššími takty CPU. Teď se to můžeme jen domnívat. Mohlo by také jít o méně efektivní VRM…

  Dále by se mohla zkusit nabootovat nějaká linuxová distribuce, jestli vše funguje jak má. Zatím jsem nenašel mnoho informací o podpoře I/O čipu Nuvoton NCT6687-R, který by měl být shodně osazen na obou deskách.

  1. Jo a ještě se v deskách mohly vyzkoušet Ryzeny ze starší generace Zen+ (2xxx), jestli opravdu nejsou podporovány. Ukazuje se, že někde fungují.

  2. Ďakujeme za podnetné pripomienky. Výhľadovo sa môžete tešiť na novú, do detailu prepracovanú metodiku, v rámci ktorej budú zahrnuté aj merania spotreby mimo záťaž. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *