AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

MSI – Pohľad pod kapotu

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka.

VRM, čipset a chladenie

Doska ponúka 13-fázové VRM v netradičnej konfigurácii 10+2+1. 10 fáz je pre CPU, 2 pre SOC a 1 pre APU, Digital PWM IC, Load-Line Calibration a ochranu pred prepätím. Všetky MOSFETy sú 60A ISL99360 Smart Power Stage od Renesas. PWM ovládač RAA229004 je od rovnakého výrobcu. Podľa všetkého doska nevyužíva zdvojovače, ale práve ovládač na prevod a zdvojenie signálov.

Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin, čo by malo na bežné používanie stačiť, no môže byť obmedzením, ak by ste chceli na doske prevádzkovať vysoké OC na procesoroch Ryzen 9. Na to ale táto doska primárne určená nie je.

   

Detailnejší pohľad na rozloženie VRM ukazuje výrazný krok vpred oproti predchodcovi B450, ktorý mal len konkuguráciu 4+2. Nová B550 tak poslúži nielen na vyššie modely súčasných Ryzenov, ale aj na nadchádzajúcu generáciu.

   

O chladenie VRM sa stará dvojica heatsinkov. Väčší váži 287 a menší 101 gramov.

Chválim integrovaný kryt I/O, ktorý bol donedávna výsadou len drahších dosiek. Je pozitívne vidieť, že už sa objavuje aj v mainstreame. Už sa tak nikdy nestane, že by ste pri skladaný PC zabudli kryt do skrinky nainštalovať a museli celú zostavu zase rozobrať.

Ďalší heatsink nájdete na čipsete. B550 na rozdiel od X570 nevyžaduje aktívne chladenie a preto tu nájdete opäť len 139 gramový kus kovu. Celková hmotnosť dosky je 1278 gramov, čo je prekvapivo veľa na stredne vybavenú dosku bez backplate.

V ďalšej časti sa pozrieme na BIOS a obslužnú aplikáciu.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce

Notorická výtka proti Intelu je, že se u něj dají přetaktovávat jenom procesory řady K a musíte k tomu ještě mít desku s dražším čipsetem řady Z. V minulosti byly snahy toto prolomit, ale Intel například OC čipů Skylake přes BCLK hned zarazil. Avšak s procesory Comet Lake a platformou LGA 1200 bude určitá možnost přetaktování a zvýšení výkonu zamčených procesorů a desek opravdu dostupná. Celý článok „Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. HDMI 1.4, DP 1.2? Příslib něčeho lepšího pro stávající APU i nadcházející Renoir teda zatím nulový. Au!

 2. Trochu mi chybí porovnání spotřeby celé sestavy bez zátěže, kde beztak stráví většinu času. Pak by se dalo jednoznačně říci, že vyšší spotřeba desky od MSI (v zátěži) je způsobena mírně vyššími takty CPU. Teď se to můžeme jen domnívat. Mohlo by také jít o méně efektivní VRM…

  Dále by se mohla zkusit nabootovat nějaká linuxová distribuce, jestli vše funguje jak má. Zatím jsem nenašel mnoho informací o podpoře I/O čipu Nuvoton NCT6687-R, který by měl být shodně osazen na obou deskách.

  1. Jo a ještě se v deskách mohly vyzkoušet Ryzeny ze starší generace Zen+ (2xxx), jestli opravdu nejsou podporovány. Ukazuje se, že někde fungují.

  2. Ďakujeme za podnetné pripomienky. Výhľadovo sa môžete tešiť na novú, do detailu prepracovanú metodiku, v rámci ktorej budú zahrnuté aj merania spotreby mimo záťaž. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *