AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

MSI – Pohľad pod kapotu

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka.

VRM, čipset a chladenie

Doska ponúka 13-fázové VRM v netradičnej konfigurácii 10+2+1. 10 fáz je pre CPU, 2 pre SOC a 1 pre APU, Digital PWM IC, Load-Line Calibration a ochranu pred prepätím. Všetky MOSFETy sú 60A ISL99360 Smart Power Stage od Renesas. PWM ovládač RAA229004 je od rovnakého výrobcu. Podľa všetkého doska nevyužíva zdvojovače, ale práve ovládač na prevod a zdvojenie signálov.

Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin, čo by malo na bežné používanie stačiť, no môže byť obmedzením, ak by ste chceli na doske prevádzkovať vysoké OC na procesoroch Ryzen 9. Na to ale táto doska primárne určená nie je.

   

Detailnejší pohľad na rozloženie VRM ukazuje výrazný krok vpred oproti predchodcovi B450, ktorý mal len konkuguráciu 4+2. Nová B550 tak poslúži nielen na vyššie modely súčasných Ryzenov, ale aj na nadchádzajúcu generáciu.

   

O chladenie VRM sa stará dvojica heatsinkov. Väčší váži 287 a menší 101 gramov.

Chválim integrovaný kryt I/O, ktorý bol donedávna výsadou len drahších dosiek. Je pozitívne vidieť, že už sa objavuje aj v mainstreame. Už sa tak nikdy nestane, že by ste pri skladaný PC zabudli kryt do skrinky nainštalovať a museli celú zostavu zase rozobrať.

Ďalší heatsink nájdete na čipsete. B550 na rozdiel od X570 nevyžaduje aktívne chladenie a preto tu nájdete opäť len 139 gramový kus kovu. Celková hmotnosť dosky je 1278 gramov, čo je prekvapivo veľa na stredne vybavenú dosku bez backplate.

V ďalšej časti sa pozrieme na BIOS a obslužnú aplikáciu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. HDMI 1.4, DP 1.2? Příslib něčeho lepšího pro stávající APU i nadcházející Renoir teda zatím nulový. Au!

  2. Trochu mi chybí porovnání spotřeby celé sestavy bez zátěže, kde beztak stráví většinu času. Pak by se dalo jednoznačně říci, že vyšší spotřeba desky od MSI (v zátěži) je způsobena mírně vyššími takty CPU. Teď se to můžeme jen domnívat. Mohlo by také jít o méně efektivní VRM…

    Dále by se mohla zkusit nabootovat nějaká linuxová distribuce, jestli vše funguje jak má. Zatím jsem nenašel mnoho informací o podpoře I/O čipu Nuvoton NCT6687-R, který by měl být shodně osazen na obou deskách.

    1. Jo a ještě se v deskách mohly vyzkoušet Ryzeny ze starší generace Zen+ (2xxx), jestli opravdu nejsou podporovány. Ukazuje se, že někde fungují.

    2. Ďakujeme za podnetné pripomienky. Výhľadovo sa môžete tešiť na novú, do detailu prepracovanú metodiku, v rámci ktorej budú zahrnuté aj merania spotreby mimo záťaž. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *