AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Extra – Asus APE

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka.

Asus Performance Enhancement

V časti BIOSu dosky Asus sme si spomenuli, že na B550 výrobca prvýkrát prišiel s funkciou APE, ktorá má prinášať vyšší výkon bez nutnosti ručného taktovania. Poďme sa pozrieť, ako to v praxi funguje.Testy výkonu jasne ukazujú, že LVL 1 a 3 reálne prinášajú zlepšenie v oblasti MC, hoci len o 2 – 3 %. Naopak SC je slabší, čo je prekvapením. LVL 2 je veľmi prekvapivý, nakoľko ten výkon dokonca zhoršuje oproti základnému stavu.

S vyšším výkonom v LVL 1 a 3 prichádza aj výrazne vyššia teplota. Kým základné nastavenie sa zastavilo na 73 °C, oba levely vystúpali na 79 °C. Naopak LVL 2 s nižším výkonom ukazuje pokles na 70 °C v maxime a v Blenderi dokonca na 61 °C.

Výrazne vyššie teploty v LVL 1 a 3 bude mať za následok určite vyššia spotreba. Grafy to potvrdzujú. Vidíme nárast o 21 % v CPU Package a 11 – 12 % v spotrebe celého systému, čo v preklade znamená okolo 20 – 30 W.

Lepšie výsledky v testoch, vyššie teploty aj spotreba sa odzrkadlili aj na taktoch, ktoré sú v LVL 1 a 3 vyššie ako v základnom nastavení. Kým základ sa pohybuje okolo 4070 MHz v priemere, vylepšené režimi sa hýbu okolo 4150 MHz. Naopak LVL 2 kleskol na úroveň cca 3925 MHz, čo vysvetľuje menšie zahrievanie aj spotrebu, ale aj nižšie skóre v testoch.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce

Notorická výtka proti Intelu je, že se u něj dají přetaktovávat jenom procesory řady K a musíte k tomu ještě mít desku s dražším čipsetem řady Z. V minulosti byly snahy toto prolomit, ale Intel například OC čipů Skylake přes BCLK hned zarazil. Avšak s procesory Comet Lake a platformou LGA 1200 bude určitá možnost přetaktování a zvýšení výkonu zamčených procesorů a desek opravdu dostupná. Celý článok „Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. HDMI 1.4, DP 1.2? Příslib něčeho lepšího pro stávající APU i nadcházející Renoir teda zatím nulový. Au!

 2. Trochu mi chybí porovnání spotřeby celé sestavy bez zátěže, kde beztak stráví většinu času. Pak by se dalo jednoznačně říci, že vyšší spotřeba desky od MSI (v zátěži) je způsobena mírně vyššími takty CPU. Teď se to můžeme jen domnívat. Mohlo by také jít o méně efektivní VRM…

  Dále by se mohla zkusit nabootovat nějaká linuxová distribuce, jestli vše funguje jak má. Zatím jsem nenašel mnoho informací o podpoře I/O čipu Nuvoton NCT6687-R, který by měl být shodně osazen na obou deskách.

  1. Jo a ještě se v deskách mohly vyzkoušet Ryzeny ze starší generace Zen+ (2xxx), jestli opravdu nejsou podporovány. Ukazuje se, že někde fungují.

  2. Ďakujeme za podnetné pripomienky. Výhľadovo sa môžete tešiť na novú, do detailu prepracovanú metodiku, v rámci ktorej budú zahrnuté aj merania spotreby mimo záťaž. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *