AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Asus – UEFI a obslužná aplikácia

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka.

UEFI a obslužná aplikácia

Osobne som fanušikom BIOSov Asus. Sú dobre prehľadné, ľahko sa v nich orientuje a po chvíľke ste v nich ako doma. Základné zobrazenie EZ Mode ponúka pre väčšinu ľudí všetko, čo potrebujú na základné nastavenie. Azda len jedna poznámka, za názvom D.O.C.P sa skýva XMP.

Pokročilí režim sa rozdeľuje do niekoľkých sekcií. Pretaktovanie nájdete v sekcií Ai Tweaker, sledovanie teplôt a iných hodnôt v Monitor, a nechýbajú ani rôzne nástroje v Tool. Dve zaujímavosti, pokiaľ máte pripojenú len pumpu AIO chladiča a doska namieta, že nemáte zapojený CPU ventilátor, v Asus BIOSe viete monitorovanie CPU ventilátora vypnúť. Druhá vec čo oceňujem je zobrazenie aktuálnych zmien pred reštartom.

                  

Novinkou v sérii B550 je APE alebo Asus Perfomance Enhancement, ktorý je dostupný v troch leveloch. Ten má slúžiť na automatické zvýšenie výkonu a to až o 17 % podľa dokumentácie výrobcu. Toto si určite v testoch preveríme.

                 

Desktopová aplikácia je už známa Armoury Crate, ktorú poznáme z testov notebookov aj príslušenstva. Tu je novinkou Ai Noise Cancelation, ktorý slúži na potlačenie okolitého ruchu pri hovoroch. Môže ísť o ruch v pozadí, hukot počítača ale aj ťukanie do klávesnice. Narozdiel od konkurenčnej technológie je táto od Asus spracovávaná na procesore a nie grafike, čo by v hrách malo spôsobovať menší prepad fps.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce

Notorická výtka proti Intelu je, že se u něj dají přetaktovávat jenom procesory řady K a musíte k tomu ještě mít desku s dražším čipsetem řady Z. V minulosti byly snahy toto prolomit, ale Intel například OC čipů Skylake přes BCLK hned zarazil. Avšak s procesory Comet Lake a platformou LGA 1200 bude určitá možnost přetaktování a zvýšení výkonu zamčených procesorů a desek opravdu dostupná. Celý článok „Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. HDMI 1.4, DP 1.2? Příslib něčeho lepšího pro stávající APU i nadcházející Renoir teda zatím nulový. Au!

 2. Trochu mi chybí porovnání spotřeby celé sestavy bez zátěže, kde beztak stráví většinu času. Pak by se dalo jednoznačně říci, že vyšší spotřeba desky od MSI (v zátěži) je způsobena mírně vyššími takty CPU. Teď se to můžeme jen domnívat. Mohlo by také jít o méně efektivní VRM…

  Dále by se mohla zkusit nabootovat nějaká linuxová distribuce, jestli vše funguje jak má. Zatím jsem nenašel mnoho informací o podpoře I/O čipu Nuvoton NCT6687-R, který by měl být shodně osazen na obou deskách.

  1. Jo a ještě se v deskách mohly vyzkoušet Ryzeny ze starší generace Zen+ (2xxx), jestli opravdu nejsou podporovány. Ukazuje se, že někde fungují.

  2. Ďakujeme za podnetné pripomienky. Výhľadovo sa môžete tešiť na novú, do detailu prepracovanú metodiku, v rámci ktorej budú zahrnuté aj merania spotreby mimo záťaž. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *