Akú X370 za 175 eur: Asus ROG Strix alebo Gigabyte Gaming 5?

Parametre a detaily

Dve dosky pod Ryzen za rovnakú cenu, v istých veciach sa ale viac či menej rozchádzajú. Po prebrázdení kľúčových prvkov layoutu a skúšok možností regulácie ventilátorov sa môžete v recenzii tešiť na veľkú porciu výsledkov zahrievania. Popri nich nechýbajú ani presné porovnania spotreby. Otázkou už len zostáva, ktorá z týchto fošní má bližšie k vášmu ideálu.

Základné parametre


Detaily

Značka Asusu, Strix, sa na základných doskách objavila až s príchodom Ryzenu. Pre AMD je zatiaľ v ponuke jediný model, s prívlastkom „F“ a profiluje sa ako lepšia doska strednej triedy.

Rozloženie jednotlivých komponentov je konvenčné. Za zmienku stojí poloha prvého slotu PCI Express na grafickú kartu. Od jeho stredu k stredu procesorovej pätice je vzdialenosť 81 mm. To je o dobrý centimeter menej, než na doske Gigabyte. Kolidovať ale nekoliduje ani chladič s tak širokým rozpätím rebier, ako má Noctua NH-D15 (vrátane pretŕčajúcich spôn). Vychádza to ale naozaj natesno, čo pomerne komplikuje prístup k odisteniu slotu a tým pádom demontáž grafickej karty.

Slot M.2 je umiestnený až pod druhým PCIe ×16. To znamená, že SSD bude vo väčšine PC zostáv (s jednou grafikou) ďalej od rozpálenej grafiky, ale takisto od jej ventilátorov, ktoré by okolo neho intenzívnejšie rozprúdili vzduch. Či je táto pozícia lepšia alebo horšia, otestujeme zvlášť v nejakom z tematických testov.

Trochu z iného súdka: veľkým lákadlom je externý generátor taktu pamätí, cez ktorý lepšie moduly vyženiete efektívne na 3600 MHz. Z interných konektorov je tak trochu raritnou aj prítomnosť USB 3.1 gen 2 (tj. s teoretickou priepustnosťou 10 Gb/s). Výrobcovia skriniek s ním ale ešte príliš nepočítajú, zatiaľ sa v predaji neobjavil ani externý panel, ktorý koncom minulého roka avizoval Phanteks.

Na panely I/O chválime vyvedenie DisplayPortu, to znamená, že z APU dostanete 60 Hz aj pri rozlíšení Ultra HD (3840 × 2160 px), čo susedný výstup HDMI 1.4 neumožňuje.

Prejdime k tomu, čo nás najviac zaujíma, k napájacej kaskáde a jej chladeniu. Pred desiatimi cievkami sa skrýva rovnaký počet napäťových regulátorov IR3555 a ešte pred nimi radič, ktorý Asus nazýva Digi+. Ten by mal byť údajne obzvlášť presný, eliminovať zbytočné straty a zvyšovať stabilitu systému. Kondenzátory sú tropické (125-stupňové) MIL 820/3 5KX13.

Chladenie kaskády je nadštandardne robustné, tvorí ho dvojica pasívov s celkovou hmotnosťou 170 g. Ich tvarovanie je pomerne efektívne, z jadra vychádza niekoľko rebier. Tie sú síce mohutnejšie a je ich menej, než by mohlo byť, no na súčasné pomery si v zásade nemôžeme sťažovať. Pasív čipsetu už ale až taký košatý nie je, vidieť, že je konštruovaný v duchu: „čipset už dnes príliš nehreje a dobrú službu urobí čokoľvek vizuálne príťažlivé“.

   

4-pinov na ventilátory je sedem. Asus tak po Z270E uznal za vhodné, že je lepšie viac konektorov so štandardnými špecifikáciami než menej + jeden na veľmi vysoký odber (3 A). V tomto prípade sú tri konektory papierovo systémové, dva na ventilátory procesorového chladiča a dva na pripojenie vodných púmp.

Trio konektorov na procesorový chladič je šikovne umiestených na vrchnú hranu dosky, nad pamäťové sloty

Sokyňa z dielní Gigabytu prichádza v kontrastnejšom háve. A pokiaľ fandíte osvetleniu RGB LED, na rozdiel od Asusu ich má táto doska situované medzi slotmi – na pamäte a rozširujúce karty. V ozdobnom kryte nad I/O (tak ako na Strixe) tentokrát nie sú. Kto by si to chcel vyparádiť podľa seba, môže – sú dostupné interné 4-pinové konektory na vlastné pásiky a lišty LED. A zase, kto o svetielka nestojí, vždy je ich možné manuálne vypnúť.

Ak hodláte prejsť na novú platformu zo soketu AM3+ a máte chladič, ktorý AM4 nepodporuje, máte v tomto prípade smolu. Gigabyte má iba jedinú rozteč montážnych dier – 90 × 54 mm. Nepozastavovali by sme sa nad tým, keby Asus nemal jednu cez druhú obe.

Čo naopak oceňujeme, predĺženie vzdialenosti medzi päticou a prvým slotom na grafiku a takisto ich poriadne armovanie (od prvého po posledný). Osadenie sa môže pýšiť celým radom užitočných súčiastok, ktoré v tejto cenovej kategórii nebývajú štandardom. Potešujúca je dvojica BIOS-ov s manuálnym prepínačom, displej POST a takisto ovládacie tlačidlá v pravom rohu dosky. Power button, reset a clear CMOS na stlačenie experimentálni ladiči na benchtable uvítajú viac než skratovanie kontaktov skrutkovačom.

Na PCB sú i dvojpinové konektory na pripojenie teplotných snímačov, ktoré môžete hneď zužitkovať, sú súčasťou príslušenstva. Špecialitou (či už skôr tradíciou) Gigabytu je i konektor U.2, v ktorom sa uživí serverové 2,5″ SSD (NVMe).

Zadnému panelu niečo chýba a niečo má zase navyše. Nenájdete tu už DP, do rozlíšenia 4K to teda nebude to pravé orechové. Teda, samozrejme, s integrovanou grafikou. Tu by možno obstál argument, že ide o hernú dosku, ktorá sa bez samostatnej výkonnej grafickej karty nezaobíde. Pridanou hodnotou do herného počítača je druhý eternetový port RJ-45. Ten už nie je pripojený k čipu Intelu, ale Rivet Networks (Killer E2500).

Zástup kondenzátorov pozostáva z CapXon C608 (520 μF/6,3 V/105 °C), kvalitatívne ide o priemer. Kaskáda je opäť 10-fázova, odlišuje sa však výberom 40A VRM (IR3553), sú slabšie a obzvlášť preto bude zaujímavé sledovať (a porovnávať) ich správanie cez termovíziu. Úmerne nižšiemu výstupnému prúdu sú menšie i chladiace pasívy (116 g). Konštrukčne sú však „vzdušnejšie“ než má Asus. V zmysle čo najefektívnejšieho chladenia je zhotovený aj pasív čipsetu, ktorý je stredom dutý a na lepšie obtekanie vzduchom má zvrchu ešte niekoľko výrezov.

   

Detail ovládacieho panelu s tlačidlami. Auto OC pokročilejších používateľov síce neosloví, power switch, reset zostavy i nastavení BIOSu sa nestratí

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU

Už jsme psali o prvních „APU“ procesorech pro socket AM5, Ryzenech 8000G, které AMD odhalilo na CES 2024, a Radeonu RX 7600 XT. Spolu s nimi ale firma vydává i nové procesory pro platformu AM4, takže té se dostává nějaká péče i nyní v roce 2024. Nejsou to nějaké nové procesory, které by posouvaly dál výkon, jen nové modely zvětšující výběr. Ovšem jsou mezi nimi nová APU a procesor s 3D V-Cache, jenž bude zajímavý pro hráče. Celý článok „Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU“ »

 •  
 •  
 •  

Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4

Vypadá to, že po novém roce by mohlo AMD vypustit na trh docela dost nových procesorů pro desktopové počítače. Minulý týden prosákly údajné specifikace Ryzenů 8000G, což bude desktopová verze 4nm SoC Phoenix s architekturou Zen 4. Současně se s tím objevily zprávy o dalších chystaných procesorech pro starou platformu AM4, pro kterou se opět asi objeví nové modely, snad také s integrovanou grafikou. Celý článok „Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 5 5600X3D vyjde tento týden, ale bude exkluzivně v USA

Před nedávnem se objevila informace, že AMD vydá po více než roce přece jenom nový procesor pro socket AM4, přesněji levnější derivát Ryzenu 7 5800X3D – model Ryzen 5 5600X3D, který by nesl 3D V-Cache užitečnou pro hráče, ale byl jen šestijádrový. Zpočátku se objevily pochybnosti o tom, zda opravdu vyjde, ale podle všeho je skutečný. Jeho vydání by mělo být už tento týden a potvrzená je dostupnost v USA. Méně jasné je to ve zbytku světa. Celý článok „Ryzen 5 5600X3D vyjde tento týden, ale bude exkluzivně v USA“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (17) Pridať komentár

 1. Ďakujem za test. Tento typ meraní nie je až tak častý, len tak ďalej. Dúfam, že niečo podobné bude aj pre B350 chipset, teda pre menej majetných. A rovnako bude zaujímavé pozrieť sa na nové Z370 dosky pre Coffee Lake.

 2. Veľmi dobrá recenzia, hlavne fotky termovíziou. Inak v recenziách mi chýba že info či sa dajú ventilátory ovládať na základe iných teplôt ak CPU/MB. Zatiaľ mám pocit že žiaden soft sa ani len nepribližuje speedfanu 🙁

  1. Je to zašité v kapitole Možnosti regulácie ventilátorov. Otáčky sa dajú ovládať podľa všetkých teplôt dostupných z interných snímačov, ktoré doska deteguje. A po pripojení teplotného snímaču aj z ľubovoľného miesta. Myslím, že toto funkčne SpeedFan celkom slušne dobieha.

 3. Kloubouk dolů pane Samáku. Patříte mezi malou část redaktorů, kteří se v recenzi věnují opravdu důležitým věcem.
  Pro příště by jste mohl vypsat i z jakých komponent se napájecí kaskáda skládá – u kvalitních desek budou mosfety IRxxxx, u levnějších budou ONSemiconductor a Qubick. Něco jako dělá Buildzoid z kanálu ActuallyHardCoreOverclocking https://youtu.be/cIP_f2DFCzM

  1. Je to uvedené (spolu s odkazmi na datasheety) v texte prvej kapitoly.
   Od IR majú MOSFETy obe, Asus ma komplet (10×) 60A IR3555 a Gigabyte 10× 40A IR3553. A ďakujeme za pochvalu! 🙂

   1. Omlouvám se, první kapitolu jsem přeskočil, protože jsem očekával, že bude obsahovat pouze nedůležité informace, ale očividně jsem se zmýlil 🙂
    Plánujete někdy udělat test vlivu umístění M.2 slotu na teplotu SSD? Protože třeba MSI strká M.2 přímo pod první slot pro grafiku, tak by bylo zajímavé vidět, jak moc to zhorší (jestli vůbec) teploty SSD.

    1. Pozrite si tú prvú kapitolu poriadne! (sranda :D) tretí odsek… Len doplním, že to spáchame asi s OCZ RD400 (s radičom Toshiba TC58NCP), ten hreje v záťaži fakt pekelne.

 4. Několik nicků mne předběhlo, ale chvály není nikdy dost, tak se přidám…díky pane Samáku za ojedinělý a výborný test desek, není vaše chyba, kolik stojí v našich banánistánech! Zvláště bych ocenil termokameru…(ta mi chybí i jinde, ale dneska nebudu na nikoho ukazovat) a samozřejmě výborný test možností „větrolamů“ na deskách a vůbec všeho, nechci se rozepisovat, sám víte lépe než já, kde Vás „tlačí bota“ (joke). Už se těším na další testy a přeji Vám hodně úspěchů, začátek je, podle mě, dosti slibný, vďaka. Váš lehce subjektivní čtenář BoMan

 5. Pripájam sa k pochvalám, vždy mi v recenziách dosiek chýbalo podrobnejšie info o možnostiach regulácie ventilátorov.
  Termosnímky sú potom čerešnička na torte. Len tak ďalej!

 6. Výborný podrobný test. Biostar X370GT7 by ovšem stálo za to také otestovat (12x IR3555 – 8x pro CPU a 4x pro RAM), pokud dostupnost výhradně v TipHW bude spíš banalita… stojí totiž 176 €.

  Aj bych si troufal říct, že takové testy jsou vzácnost i ve světě.

    1. Viděl jsem pár uživatelů na fórech, kteří si GT7 zakoupili. Deska samotná je prý parádní, ale ten BIOS je prý stejný odpad jako v minulosti. Ale nevím, do jaké míry se dá „pár uživatelům z fóra“ důvěřovat…

 7. Dobrý review, moc se nevidí, že by někdo hrabal ve VRM. Úzce jsem „spolupracoval“ s buildzoidem, protože hodně desek na AM4 (hlavně B350 a levné X370) mají nevhodné VRM pro R7.
  Mám X370-F a musím potvrdit, že to je fakt kus, ve VRM překoná i Gigabyte K7 a taky má BCLK Gen.
  IR3555M jsou u Asusu klasická část, ale vy píšete že má 125°C caps, kde je tenhle údaj napsaný? Kapacita a hodiny se dají vyčíst z toho kondu ale teplota ne (???)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *