Firmy nabízejí servery, které vám doma zatopí a samy se zaplatí

Topení počítačem bezplatně

Teplo a spotřeba jsou v počítači nepřítel. Ale i z tohohle špatného pána se dá udělat dobrý sluha. Už jste si někdy dělali legraci, že si žravějším počítačem v zimě zatopíte? On to úplně vtip být nemusí, protože ve světě už se objevily pokusy, jak toto využití výpočetního výkonu komercializovat. Dokonce je jich víc a byznys by to mohl být docela převratný nejen pro ně, ale i pro normálního člověka.

Některá velká datacentra nebo superpočítače se už snaží odpadní teplo nějak využívat. Dá se s ním třeba topit a dnes už existují firmy, které toho chtějí využít v širším měřítku. Vtip je v tom, umístit server místo do datacentra do nějakého domu, kde je teplo chtěné. Obchodní model může být pak takový, že firma obyvatelům proplácí cenu za elektřinu a služba pro ně může být třeba i zadarmo. Přesně toto také nabízejí firmy Qarnot a Nerdalize, které se snaží tento nápad převést do praxe.

Mohlo by jít o hodně příjemnou symbiózu. V servrovně je teplo nevítané, k ceně za spotřebovanou elektřinu totiž přidává ještě náklady na klimatizaci nutnou k chlazení. Pokud ale toto teplo „vyvezete“ do obytných budov, je dokonce užitečné a zbavujete se ho zadarmo. Jde už jenom o to, najít pro topící server výpočetní práci, jíž by si na sebe vydělal.

Qarnot nabízí, že vám nainstaluje nástěnná topení tvořená serverem s příkonem 500 W, složeným ze tří počítačů s procesory Ryzen 7 nebo Core i7 uzavřených ve velkém hliníkovém pasivu. Klienti Qarnotu si na nich vzdáleně pronajímají výpočetní výkon; topení má sledovat svou spotřebu a Qarnot vám cenu za energii údajně vrátí. Hostiteli jednotka poskytuje krom tepla i další služby: Wi-Fi, senzory sledující teplotu, vlhkost a koncentraci CO2, na horní straně se dají bezdrátově nabíjet mobily. Dokonce by mělo detekovat přítomnost cizích osob, když nejste doma, nebo poznat, když se vrátí děti ze školy.

Další firma Nerdalize staví podobnou síť v Nizozemí (zatím jen v některých místech asi kvůli kvalitnímu připojení). Stejně jako Qarnot ji má živit prodávání výpočetního času, ale teplo se v tomto případě používá na ohřev vody v domácnosti. Místo výpočetního topení tak máte výpočetní bojler, opět snad zadarmo pro hostitele.

Bojler Cloudbox firmy Nerdalize. Zadarmo ohřívá vodu, elektřinu platí pronájmem výpočetního výkonu

Pokud by takovéto systémy dovedly topit a ohřívat vodu opravdu bezplatně (nebo hodně levně), to bychom se nezlobili, že? Zatím ale také nebudou dokonalé a bez problémů. Docela zásadní omezení je spojené se střídáním ročních období: v létě se netopí, ale zákazníci se asi těžko budou přizpůsobovat tomu, že je výpočetní výkon služeb jako Qarnot dostupný jen část roku. Na tento problém se prý myslí rozmístěním topení do různých lokalit (teoreticky by se dalo využít rovnoměrné rozptýlení na jižní a severní polokouli) nebo tam, kde se musí topit neustále. V době, kdy je horko, servery běží v úsporných režimech. Nerdalize v tomhle bude přizpůsobivější, protože teplá voda je třeba pořád.

Je tu také požadavek na rychlé připojení, který vyřadí třeba vesnice. Nebo údržba: když bude třeba opravit něco v serveru nebo upgradovat, budete muset technika pustit domů. A o topení můžete přijít, když firma zkrachuje. Ale pokud to bude stále vycházet hodně levně, tak nakonec možná spíš ani nebude dost práce pro servery, aby se dali všichni zájemci o takové topení uspokojit.

Zdroj: QarnotNerdalize

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *