HAL3000 Workstation Ultimate – keď sú výpočty priorita

Hodnotenie

Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Hodnotenie

HAL3000 Workstation Ultimate nie je bežným herným počítačom, aké bežne testujeme. Jeho cieľom je ponúknuť vysoký výpočtový výkon na prácu a zároveň umožniť prispôsobenie komponentov pre individuálne potreby kreatívcov. V základnej konfigurácii preto dostanete síce ultimátny Ryzen 9 5950X, no zvyšné komponenty sú skôr núdzové a očakáva sa, že si ich v konfigurátore vyberiete sami. Hovorím najmä o 16 GB RAM, 500 GB SSD či základnej GT 1030. Preto aj testovaná zostava bola už akýmsi stredným, vyváženým modelom s 32 GB RAM, 1 TB SSD a RTX 3060, no ani zďaleka tu možnosti výbavy nekončia, ako sme si už povedali v úvode. Čo je však spoločným menovateľom pre všetky zostavy je kvalitné chladenie s 360 mm kvapalinovým chladičom AIO, dobre vybavená doska X570 so všetkým potrebným ako aj kvalitný zdroj Seasonic a samozrejme profesionálne vyviazaná kabeláž so zmyslom pre detail.

Komponenty sú pri tom zabalené pomerne v nevýraznej skrinke s nepriehľadnými bočnicami, čo vzhľadom na pracovné zameranie vnímam ako plus. Naopak zbytočné mi potom príde podsvietenie RGB procesorového chladiča, na druhej strane rozumiem spolupráci so SilentiumPC, ktorých komponenty často HAL3000 počítače využívajú. Takže kolotočársky chladič možno úplne do profesionálneho zamerania nezapadá, jeho výkon sa však kritizovať nedá. Veľmi výkonné 16-jadro chladil viac než dobre a ani 30 minútový nepretržitý render Cinebench R23 mu s maximálnou dosiahnutou teplotou 67,3 °C nerobil žiadne vážne problémy.

V testovanej konfigurácii boli teploty viac než v norme a aj neprežitú niekoľkohodinovú zaťaž by zostava zvládla viac než dobre. Azda takou otázkou na zamyslenie je ako by to vyzeralo pri použití takej RTX 3090, v takom prípade sa dá počítať so zvýšenou ambientnou teplotou v skrinke a tým pádom aj vyššími teplotami jednotlivých komponentov. Armis je však pomerne veľká skrinka a ani toto by nemal byť väčší problém.

Chválim tiež voľbu základnej dosky, ktorá nepatrí medzi top modely rodiny X570, ale ponúka všetko podstatné a za rozumnú cenu. Vidieť to môžete napríklad na 2,5 GbE, štyrom USB s 10 Gb rýchlosťou, integrovanou WiFi 6 či možnosťou inštalácie rýchlych PCIe Gen 4.0 SSD, ktoré v našom prípade predstavovalo WD_Black SN850 s excelentnými hodnotami čítania aj zápisu. V praktických testoch zostava dominovala vo všetkých aspoň trochu procesorovo orientovaných úlohách a hoci syntetické testy pre grafický výkon boli kvôli použitiu RTX 3060 priemerné, v hrách boli rozdiely oproti RTX 3060 Ti a 2080 Super menšie, než sa dalo očakávať. Workstation Ultimate však primárne nie je herná zostava, preto treba tieto výsledky brať s rezervou a skôr orientačne.

Kombinácia použitých komponentov ale hranie nevylučuje, preto boli realizované aj všetky štandardné herné testy. Negatíva sa hľadajú pomerne ťažko a okrem zbytočne svietiaceho chladiča a priemerného výkonu mainstreamovej grafiky, ktorú ľahko môžete v konfigurátore vymeniť za lepšiu, som nenašiel žiadne. I kvalita vyhotovenia či balenia, záručného servisu a služieb, ktoré HAL3000 ponúka, sú na vysokej úrovni.


Testovacie hry máme z Jamy levovej


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

HAL3000 MCR 2020 Ultimate – AMD je späť v hre

Už je to pol rok, čo sme sa naposledy pozreli na nejaký hotový PC. Vďaka spolupráci s českou firmou HAL3000 sa nám do redakcie dostal ďalší zaujímavý kúsok. Tentokrát ide o high-end zostavu, ktorá sa však nesnaží za každú cenu ohúriť najdrahšími komponentami, ale prekvapivo predstavuje voľbu rozumu. Áno, tušíte správne. Poháňaná je procesorom zo série Ryzen 3000. Celý článok „HAL3000 MCR 2020 Ultimate – AMD je späť v hre“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

HAL3000 Alfa Gamer Pro 60S: Vysoký výkon výhodně

S příchodem letních novinek na poli procesorů i grafických karet představil HAL3000 počítačové sestavy Alfa Gamer. Tyto sestavy slibují zajímavý poměr ceny a výkonu. To vše bez zbytečných kompromisů v kvalitě komponent. Model Alfa Gamer Pro 60S cílí nejen pro hraní ve Full HD v nejvyšší kvalitě, ale je vhodný i pro streamování a jiné náročné činnosti. Pojďme zjistit, jak si tento PC povede v testech. Celý článok „HAL3000 Alfa Gamer Pro 60S: Vysoký výkon výhodně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

HAL3000 Mega Gamer Elite MČR – RTX 2070 a 1 TB SSD

Nedávno sme vám priniesli recenziu mainstreamovej zostavy HAL3000 Mega Gamer MČR SE, ktorá ponúkala skvelý pomer ceny a výkonu na hranie vo Full HD. Vďačila tomu najmä novej grafickej karte GTX 1660 Ti. Čo však v prípade, ak je vám Full HD málo a chcete viac? Spomínali sme si možnosti konfigurátora, ktorý výrobca HAL3000 ponúka. Okrem toho však existujú už predkonfigurované verzie Mega Gamer a Elite je jednou z nich. Celý článok „HAL3000 Mega Gamer Elite MČR – RTX 2070 a 1 TB SSD“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Ty fórové (pro mechaniku a disky nehodící se) 5,25″ pozice se dají něčím užitečným vyplnit (porty, čtečkou). X570 dá 8GB/s, disků dám do bedny poskrovnu, co jinak s tím? Škoda, že se nad tím nezamysleli.

  1. Dobrý den,
   jak se uvádí i v recenzi, u sestav kategorie Workstation nabízíme extenzivní možnosti úprav přes náš konfigurátor – včetně dalších disků, čtečky karet a tak dále. Tovární konfigurace tak slouží jako výstupní bod, kde se snažíme uživatelům nabídnout co nejširší možnosti úpravy konfigurace s ohledem na to, že zaručujeme kompatibilitu i bezproblémovou funkčnost.

   Zvolili jsme pak danou skříň právě proto, že v sobě kombinuje několik dobrých a často žádaných vlastností, jako např.:
   – velmi dobré možnosti odvodu tepla z výkonného hardware a to tiše a během dlouhodobé zátěže
   – dobrý poměr cena/výkon
   – široké možnosti rozšíření
   – odolnost, jednoduchost
   – klasický, nerušivý design pro pracovní prostředí

   S pozdravem
   Hlobil Filip, HAL3000

   1. Těch pár palců teď vem čert. Docela k pobavení ovšem je, jak Home edicí Windows ve výchozí konfiguraci podlézáte cenovou laťku.

    1. Dobrý den,
     jak bylo uvedeno, sestava ve výchozí konfiguraci slouží jako základ, který je určen k modifikaci podle potřeb – ne každý má pro vyšší edici Windows využití a nechceme ji tak vnucovat.

     S pozdravem
     Hlobil Filip, HAL3000

 2. PS: Podsvícené AIO se v sestavě nachází z čistě praktických důvodů – jakožto nejnovější edice prověřeného modelu je nám od výrobce dobře dostupný a za stabilní, dobrou cenu. Byť je podsvícení samozřejmě v tomto případě zbytečné, tak ničemu neškodí a nám tato volba umožňuje nabídnout co nejlepší poměr cena/výkon a to i s ohledem na současnou celosvětovou situaci.

  S pozdravem
  Hlobil Filip, HAL3000

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *