SilentiumPC Navis F240 ARGB: Malý vodník s velkým potenciálem

Klíčové vlastnosti

Koncem dubna uvedla společnost SilentiumPC na trh dvojici nových AIO chladičů z řady Navis. Jedná se o modely F240 a F240 ARGB, které se mezi sebou liší pouze RGB podsvícením. Oba tyto chladiče jsou osazeny ventilátory Fluctus, takže lze očekávat příjemný akustický projev a zároveň i solidní účinnost chlazení. V kombinaci s velmi atraktivní cenovkou mají tyto chladiče potenciál stát se bestsellerem ve své třídě.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukce AIO chladiče F240 ARGB se od předchozích modelů z řady Navis příliš neliší. Jedná se o běžný all-in-one kapalinový chladič s hliníkovým radiátorem. Základním prvkem chladiče je chladicí blok pro procesor s měděnou základnou. Uvnitř tohoto bloku se ukrývá pumpa, díky které cirkuluje ohřátá kapalinu z bloku skrze dvojici hadic do radiátoru a zpět.

V radiátoru se kapalina ochlazuje pomocí dvojice ventilátorů Fluctus 120 PWM. Hadice jsou opatřeny ochranným opletem a jejich celková délka činí 390 milimetrů. Neměli byste tedy mít velké problémy s instalací chladiče v drtivé většině běžných skříní a ani v kompaktnějších skříních by neměl být větší problém s uložením nadbytečné délky hadic. Pro jednodušší manipulaci jsou navíc hadice k chladicímu bloku uchyceny pomocí otočných fitinek.

   

Jak už u většiny AIO chladičů na trhu bývá dobrým zvykem, Navis F240 ARGB je také zcela bezúdržbový. Navíc je již po vybalení připraven k instalaci do sestavy včetně osazených ventilátorů na radiátoru a úhledně vyvázané kabeláže od ventilátorů. Stačí si jen přichystat odpovídající díly z montážní sady dle patice vašeho procesoru, před aplikací teplovodivé pasty na procesor nezapomenout sejmout ochrannou fólii na bloku s pumpou a nainstalovat chladič na procesor. Poté si stačí promyslet, kde bude nejlepší nainstalovat radiátor dle druhu a typu vaší počítačové skříně.

Kabely jsou navíc u tohoto chladiče vyřešeny elegantně. Umožňují totiž průběžné propojení (platí jak pro PWM, tak pro ARGB kabely). Všechny ventilátory si tak můžete zapojit v sérii do jediného PWM a/nebo ARGB konektoru na základní desce. Pumpa je oproti předchozím chladičům Navis konečně vybavena i PWM kabelem pro regulaci otáček. A pokud nemáte na základní desce vhodný ARGB konektor, můžete využít Nano-Reset ovladač, který najdete v balení. Do tohoto ovladače stačí zapojit kabel od tlačítka Reset u vaší skříně, čímž funkci tohoto tlačítka změníte na přepínač mezi mnoha režimy podsvícení. Napájení ovladače je řešeno SATA kabelem.

   

Kontaktní plocha chladicího bloku je z mědi a zaujme na poměry AIO chladičů relativně velkými rozměry. Teoreticky by tento chladič pokryl i většinu plochy tepelného rozvaděče (IHS) procesorů AMD Threadripper. Navis F240 však bohužel patici TR4/sTRX4 nepodporuje. Ostatní typy procesorů však tento blok pokryje s velkou rezervou, nemusíte se tedy obávat nerovnoměrného odvodu tepla z IHS na základnu chladiče.

Chladič Navis F240 ARGB je důkladně chráněn uvnitř kartonové krabice pomocí monobloku z polymerové pěny. Máte tedy jistotu, že chladič přečká bez úhony i nešetrné zacházení od přepravních společností.

   

V příslušenství najdete vše, co byste mohli potřebovat k instalaci chladiče. Stačí si tak pouze nachystat odpovídající šroubky v okolí procesorové patice, aplikovat pastu Pactum PT-3 z dodávané tuby a upevnit chladič na procesor. A jak už jsem také uvedl dříve v předchozím textu, jako malý bonus najdete v balení také Nano-Reset ovladač, kterým můžete ovládat podsvícení základny chladiče i ventilátorů, i když vaše základní deska není vybavena konektorem pro ARGB. Příslušenství pak doplňuje sada krátkých šroubků pro přichycení radiátoru ke skříni a stručná uživatelská příručka.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Zatím sice nemohu tento chladič srovnat s jinými ze stejné kategorie, to se ale brzy změní. Parametry jsou nicméně vcelku standardní a výška chladícího bloku s pumpou je příjemně nízká. Navis F240 ARGB je kompatibilní se všemi současnými procesorovými paticemi vyjma TR4/sTRX4, což ale není u chladiče z této třídy žádné velké překvapení, byť je jeho kontaktní plocha příjemně velká (52,5 mm x 58,5 mm). Záruka je sice pouze tříletá, což je v dnešní době pěti- nebo šestiletých záruk trošku škoda, ale o to příjemnější je cena, v čemž Navis F240 ARGB tvrdě soupeří se vzduchovými chladiči vyšší třídy. A pokud oželíte RGB podsvícení, vyjde vás Navis F240 ještě o 11 eur/272 Kč levněji, což už je velmi atraktivní cenovka pro AIO chladič.S chladičem jsou dodávané dva ventilátory Fluctus 120 PWM ARGB, což jsou stejné ventilátory, jaké lze najít například u chladiče Fera 5 ARGB. S ventilátory řady Fluctus mám v poslední době pozitivní zkušenosti, zde tomu tedy jistě bude nejinak.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU

Mnohí určite máte dobrú predstavu o tom, ako sa vyrábajú procesorové chladiče, ale aj tak stojí za to vidieť, ako to prebieha presne. Teda minimálne, čo sa týka chladičov BeQuiet! Táto nemecká firma zverejnila materiály o tom, ako sa vo fabrikách vznikajú ich chladiče. Respektíve ako sa plechové pláty menia na rebrá s požadovanými tvarmi a ako sa následne spájajú s heatpipe. Celý článok „Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Spartan 5 Max: Extra heatpipe pre CPU nad 130 W

Chladič SilentiumPC Spartan 5 s prívlastkom „Max“ sa od, povedzme, základného variantu odlišuje iba tým, že má dvakrát toľko heatpipe. Teda štyri namiesto dvoch. Ostatné prvky sú pritom rovnaké a prirodzene tak prichádza otázka, o koľko zvýšia chladiacu efektivitu dve pridané heatpipe, ktoré má drahší chladič SPC navyše. O dosť, ale aj o vôbec nič – záleží na použitom procesore. Celý článok „SilentiumPC Spartan 5 Max: Extra heatpipe pre CPU nad 130 W“ »

 •  
 •  
 •  

Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1

Zbierka výsledkov lacnejších nízkych chladičov CPU sa pomaly rozrastá. Otestovali sme najväčší z top-flow modelov Akasy na platformu Intel LGA 1700. Podľa udávaného TDP 125 W to vyzerá, že by sa nemuselo jednať iba o náhradu Laminar RM1 a RS1 pribaľovaným k úspornejším procesorom, ale aj o riešenie pre modely s otvoreným násobičom, ku ktorým sa chladič nedodáva. Celý článok „Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *