Nvidia vydala pro kryptotěžbu grafiku se 7nm GPU GA100 a HBM2e

7nm nejvýkonnější Ampere poprvé mimo datacentrové akcelerátory

Když píšeme o nejvýkonnějších GPU Nvidia jako bylo GV100 nebo GA100, většinou u toho říkáme, že běžný člověk si na ně nesáhne, protože jsou pekelně drahá a hlavně určená pro výpočetní oblast, takže do PC se s nimi nepočítá. Jsou z toho ale výjimky a vypadá to, že nejvýkonnější čip Ampere GA100 (jako jediný používající paměti HBM2e a také 7nm proces) teď bude nabídnut širší veřejnosti. Přesněji té, která tzv. těží kryptoměny.

Nvidia totiž teď vyrobila specializovaný akcelerátor pro kryptotěžbu, který je založený na čipu A100, tedy onom nejvýkonnějším výpočetním čipu Ampere, a to v provedení karty PCI Express ×16. V tomto případě se není třeba zlobit, že jdou na těžbu čipy, které by mohly být v herních kartách, protože A100 nelze na 3D herní grafiku použít. A dost možná by se tyto čipy nedaly použít ani pro svůj původní účel. Nvidia používá silně ořezanou konfiguraci a tyto těžební speciály jsou pravděpodobně složené z velké části nebo zcela z vadného křemíku, který by se nedal jinak použít.

Karta se jmenuje Nvidia CMP 170HX, což implikuje, že by měla dosahovat výkonu až 170 MH/s. Čip GA100 má v kartě aktivních 4480 shaderů („Cuda jader“) z 8192. Mělo by jít o 70 bloků SM ze 128, které čip obsahuje, zatímco regulérní akcelerátor Nvidia A100 disponuje 6912 shadery (108 SM). Nvidia uvádí frekvenci boostu 1410 MHz, základní frekvence je zřejmě 1140 MHz.

Těžební karta Nvidia CMP 170HX (Zdroj: Codefordl)

Teoretický výkon má být 13 TOPS ve výpočtech INT32, ale údajně jen 0,4 TFLOPS ve FP32, což zní jako dost málo – teoreticky je možné, že výkon výpočtů je uměle omezený, aby se karta nedala použít k ničemu jinému, než těžbě. Nvidia totiž nechce, aby si tuto kartu kupovali jiní uživatelé místo dražšího akcelerátoru A100. Kvůli tomuto je údajně dokonce osekané i připojení PCI Express do systému – zatímco GPU podporuje PCI Express 4.0 ×16, na této kartě je povolen zřejmě jen PCI Express 1.1 ×4 (s propustností 1 GB/s celkově), asi právě aby karta nebyla užitečná k jiným než těžebním aplikacím.

Těžební karta Nvidia CMP 170HX (Zdroj: Codefordl)

Paměti HBM2e je na kartě také poměrně málo – jen 8 GB, protože těžba Etherea víc nepotřebuje. Zřejmě jsou aktivní čtyři pouzdra s pamětí (takže každé s 2 GB) a tím pádem 4096bitová sběrnice z fyzicky přítomných 6144 bitů. Je ale možné, že fyzicky je osazených více čipů nebo vyšší kapacita a jen je to uměle omezeno. Propustnost pamětí, tedy nejdůležitější parametr pro těžbu kryptoměn, je 1,5 TB/s. Přetaktovat se paměti údajně nedají, nebo alespoň ne s BIOSem, který v kartě nyní je podle prvních uživatelských hlášení.

Těžební karta Nvidia CMP 170HX (Zdroj: Codefordl)

S výchozí frekvencí pamětí karta údajně dosahuje 164 MH/s v těžbě Etherea při použití algoritmu Ethash. Je to skoro dvojnásobný výkon proti druhému nejvyššímu modelu těžební řady – modelu CMP 90HX. To je 320W karta s čipem GA102 a 10 GB paměti GDDR6X na 320bitové sběrnici dosahuje okolo 86 MH/s.

Těžební karta Nvidia CMP 170HX (Zdroj: Codefordl)

Nvidia CMP 170HX má TDP 250 W a provedená je jako karta PCI Express s dvouslotovým chladičem. Ten je asi stejný jako na standardních výpočetních kartách. Je pasivní, to znamená, že tyto karty budou potřebovat osazení do rackové skříně se silnými ventilátory, aby u nich chlazení fungovalo. Pro klasický otevřený „rig“ by se musely chladiče nahradit nebo byste kartám nějak partyzánsky museli dodat profukování.

Také je lehce nestandardní napájení, které používá 8pinový konektor pro CPU (EPS) místo obvyklého osmipinu pro grafiky (lze ale použít adaptér ze dvou PCIe osmipinů na jeden osmipin EPS).

Těžební karta Nvidia CMP 170HX (Zdroj: Codefordl)

Tyto karty pravděpodobně budou prodávané hlavně těžařům působícím ve velkém měřítku, na volném trhu tedy nemusí být moc vidět. Jednou by se možná mohly objevovat na aukčních serverech z druhé ruky, ale je otázka, jak moc pak budou užitečné k jiným aplikacím, vzhledem k malé kapacitě paměti.

Zdroje: VideoCardz, Codefordl

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake

Včera jsme tu měli zprávu o tom, že procesory Raptor Lake jsou přes velký nárůst dosažených frekvencí a některé změny architektury (cache) do velké míry pokračování generace Alder Lake používající její ingredience. Platí to ještě víc, než jsme si mysleli. Ukazuje se, že jen nejvýkonnější modely řady K budou skutečně nové čipy. Nižší modely včetně všech 65W Core i5 jsou ve skutečnosti přeznačený recyklovaný křemík z generace Alder Lake. Celý článok „Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Intel chystá speciální Raptor Lake s taktem 6 GHz. i9-13900KS?

Intel tento týden poskytl novinářům možnost podívat se do izraelské pobočky firmy na prezentaci výrobních procesů a procesorů. Zdá se, že z této návštěvy vzešly zajímavé poznatky o blížících se procesorech Raptor Lake, které mají vyjít příští měsíc. Firma oficiálně potvrdila, že tato generace nebyla původně plánovaná. Ale nebude „rychlovka“ jen v tomto ohledu. Raptor Lake dosáhne ještě vyšší frekvence, než jsme mysleli. Celý článok „Intel chystá speciální Raptor Lake s taktem 6 GHz. i9-13900KS?“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly detaily 125W, 65W i 35W Intel Raptor Lake, i Core i5-13400

Už nějakou dobu máme poměrně dobrou představu o specifikacích 125W modelů procesorů Raptor Lake, které Intel začne prodávat 20. října jako Core 13. generace pro desktop. Uniklé specifikace nebyly ovšem úplně kompletní. Teď však prosákl dokument, který vyjasňuje prakticky všechno – frekvence malých jader, podrobnosti všech druhů boostu a frekvencí pro různé počty jader. A prozrazuje už i parametry některých 65W a 35W modelů. Celý článok „Unikly detaily 125W, 65W i 35W Intel Raptor Lake, i Core i5-13400“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Nvidia přeci s novou generací uvedla ekvivalent HBCC, NVC. Uplatnitelnost tak bude viset jen na tom, jak je udržovaný konkrétní software (pokud vůbec).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *