SanDisk Extreme Portable SSD V2: vyšší výkon v novom tele

Prehľad

SanDisk Extreme Portable SSD bolo jedno z prvých externých SSD, ktoré sme testovali. Po teste sa stalo mojím pomocníkom a používam ho do dnešného dňa. Od jeho predstavenia v roku 2018 však ubehol nejaký čas a výrobca preto prináša vynovenú verziu s rovnakým menom. Novinka má v špecifikáciách dvojnásobné rýchlosti, hardvérové šifrovanie a niekoľko vylepšení vo vnútri.

Extreme Portable SSD V2

Vonkajší dizajn balenia ostal zachovaný, no hneď si môžeme všimnúť vylepšenia oproti pôvodnému modelu. Rýchlosti čítania aj zápis ponúka v2 dvakrát také, zatiaľ čo ostatné vlastnosti, ako odolnosť voči nárazu alebo poliatiu boli zachované.

V balení nájdete samotné SSD, krátky kábel USB-C, redukciu z USB-C na klasickú koncovku USB typu A a krátku dokumentáciu. SSD na prenosy využíva štandard USB 3.2 gen 2 s priepustnosťou 10 Gb/s. Kábel USB sa oproti predchodcovi skrátil o centimeter a taktiež je o niečo hrubší.

Dizajn a použité materiály sú prakticky zhodné s predchodcom, opäť tu teda máte tmavomodrý gumový povrch s oranžovým otvorom pre kľúčenku. Gumové telo zabezpečuje zvýšenú odolnosť voči nárazom a vibráciám a to do 1500 G a 5 g RMS pri 10-2000 Hz. Disk je taktiež certifikovaný IP55, teda je odolný voči dažďu, postriekaniu a prachu.

Medzigeneračne telo o trochu narástlo a pribralo. Konkrétne sa pozeráme na 100,5 × 52,4 × 8,9 mm oproti 96,2 × 49,5 × 8,8 mm. Ešte výraznejšie narástla hmotnosť a to zo 42 na 63 gramov. Porovnávame však 500 GB a 1 TB model, takže istú odchýlku spôsobuje aj odlišné osadenie.

Výrobca na stránke produktu hovorí o maximálnych rýchlostiach až 1050 MB/s pri čítaní a 1000 MB/s pri zápise. Ide teda o dvojnásobné zlepšenie oproti 550 MB/s pri čítaní aj zápise oproti tomu, čo ponúkal predchodca. Hoci obe SSD majú rovnaký 10 Gb konektor USB-C, zmeny v rýchlosti sú spôsobené použitím iných pamäťových čipov, radiča a mostíku, na ktoré sa pozrieme bližšie nižšie pri rozobraní novinky aj predchodcu.

Porovnanie trojice modelov SanDisk Extreme v podobe Portable SSD, Portable SSD V2 a Pro Portable SSD V2 ukazuje podobnosť v dizajne, ale mierne rozdiely v rozmeroch, pričom model Pro je najväčší a pôvodný Portable SSD najmenší.

   

Vonkajšie rozdiely sú teda skôr kozmetické a pomerne zanedbateľné, všetko podstatné sa udialo vo vnútri. Už pri samotnom otváraní puzdier, čo vzhľadom na odolnosť voči vode neodporúčam, som postrehol väčšiu náročnosť a lepšiu konštrukciu najnovšieho SSD. Výkon však ovplyvňujú použité komponenty, ktoré si porovnáme zo starými.

Po otvorení a nahliadnutí do vnútra si môžete všimnúť jeden veľký rozdiel. Novinka (na obrázku vľavo) ukrýva množstvo teplovodivých podložiek, ktoré obopínajú SSD aj PCB z oboch strán, zatiaľ čo predchodca mal čiernu izoláciu, teda presne opačný postup. Vyššia hmotnosť je tak spôsobená aj väčším množstvom častí a teplovodivých komponentov.

   

Prejdime ale k podstatnému. Pôvodný Portable SSD používal SSD WD Blue radič Marvell 88SS1074 a pamäte TLC. Most medzi SATA a USB tvoril ovládač ASMedia ASM235CM, ktorý ste videli aj pri Silicon Power PC60. SanDisk Extreme Portable SSD V2 2020 dostal 64-vrstvové pamäte 3D TLC BiCS-4, firemný radič SanDisk 20-82-10023 a most ASMedia ASM2362, ktorý ponúkala aj verzia Pro prvej generácie. Práve mostík novej generácie umožňuje kombináciu NVMe SSD a USB, pričom donedávna ste boli odkázaní len na SATA a USB, čo bolo prípadom pôvodného modelu či PC60 v nedávnom teste.

Vďaka novým pamätiam a predovšetkým ovládaču a mostíku je nové SSD výrazne rýchlejšie, no ako už NVMe SSD poznáme, produkuje aj viac tepla, na čo práve slúži väčšie množstvo teplovodivých podložiek. Medzigeneračný rozdiel je teda pomerne veľký a dá sa očakávať, že aj v testoch sa bude na čo pozerať.

   

Externé SSD sa mi v praxi osvedčili ako skvelá náhrada za pamäťové kľúče USB aj externé HDD, nakoľko ponúkajú dostatočnú kapacitu na prenosy veľkých súborov a zároveň sú najrýchlejšie. Nič však nestratili na kompaktných rozmeroch a ľahkom prenášaní, ktoré definujú bežné flashdisky. Vďaka konektoru USB-C ich tiež môžete pripojiť okrem počítačov aj k tabletom či smartfónom bez potreby redukcie.

Testovanie prebiehalo ako vždy na platforme Intel Z390, konkrétne na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme s procesorom Intel Core i9-9900K a 32 GB 3600 MHz DDR4 Corsair Dominator Platinum, z ktorého sa vyčlenilo 25 GB na RAM disk.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2: väčší a rýchlejší

Externé SSD od SanDisk sme už u nás testovali viackrát. Vždy však išlo o model Extreme Portable SSD a to z roku 2018 a 2020. Výrobca má však ponuke aj ďalší model, ktorý označuje ako Extreme Pro Portable SSD. Jeho druhú generáciu z roku 2020 sme podrobne otestovali a zaujímať nás bude, či sa oplatí priplatiť za označenie „Pro“ alebo si vystačíte aj so základným modelom. Celý článok „SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2: väčší a rýchlejší“ »

  •  
  •  
  •  

Sandisk Extreme Pro a Portable SSD – rýchle úložiská do vrecka

S novinkami od SanDisk sme sa prvýkrát zoznámili už počas našej návštevy Berlína na IFA 2019 v septembri. Extreme Portable SSD a Extreme Pro je dvojica rýchlych externých úložísk, ktoré sa zmestia do každého vrecka, no ponúkajú výrazne vyššie rýchlosti ako bežné pamäťové kľúče. Aké sú však rýchle v praxi a oplatí sa investovať do takýchto úložísk? Všetko sa dozviete v podrobných testoch. Celý článok „Sandisk Extreme Pro a Portable SSD – rýchle úložiská do vrecka“ »

  •  
  •  
  •  

Report z IFA 2019: Novinky WD, SanDisku a GoodRAM

Tento rok sa nám zhodou priaznivých okolností pošťastilo dostať na berlínsky veľtrh IFA. Síce len na chvíľu, na druhý mediálny deň, keď sa väčšina stánkov ešte len pripravovala, predsa len máme z tejto návštevy nejaké čerstvé informácie. Špeciálne sme sa v tomto expozičnom článku zamerali na tri „pamäťové“ firmy, ktoré mali eminentný záujem ukázať svoje produkty čitateľom HWCooling.net. Celý článok „Report z IFA 2019: Novinky WD, SanDisku a GoodRAM“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *