SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter

SilverStone DA850R Gold (850 W)

Aj SilverStone robí zdroje ATX 3.0. Model DA850R Gold je okrem iného pozoruhodný menšími rozmermi, než je obvyklé. Na dĺžku má iba „základných“ 140 mm rovnako ako napríklad Enermax ERT850EWT (ostatné z testovaných zdrojov sú väčšie), takže pre majiteľov skriniek s horšou kompatibilitou zdrojov sa rysuje tematické mikro porovnanie. Ale aj mnoho iných, pozoruhodných vecí.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

DA850R Gold v ponuke SilverStone reprezentuje zdroj strednej triedy, pri ktorom by mala byť dosahovaná účinnosť 80 Plus Gold. Testovaný model DA850R má označenie SST-AX0850MCGD-B, potom je ale ešte SST-AX0850MCGD-D (takisto s „DA850R“), ktorý má už na prvý pohĺad zopár konštrukčných odlišností. Rozdiely okolo rôznych DA850R so SIlverStone ešte preberieme a potom ich predostrieme v rámci testov.

Mriežka pred ventilátorom má pomerne veľké trojuhoľníkové výseky, hoci jej perforovaná plocha je relatívne menšia. To súvisí aj s použitím, menšieho, 120-milimetrového ventilátora. Väčší sa vzhľadom na rozmery zdroja dovnútra nezmestí.

Dĺžka skrinky zdroja SilverStone má totiž iba 140 mm tak ako aj Enermax ERT850EWT.

Výhoda menšieho tela tkvie v lepšej kompatibilite so skrinkami, ale na druhej strane sa pre ňu musí obetovať väčší a eventuálne efektívnejší ventilátor. SilverStone pri svojich zdrojoch uvádza parameter „hustoty výkonu“, ktorý vychádza z podielu trvalého výkonu a rozmerov skrinky zdroja. Pre DA850R Gold je to 471 W. U výkonnejších zdrojov býva táto hodnota ešte vyššia, ale pokiaľ ide o 850 W modely, na ktoré sa zameriavajú aj naše testy, tak u väčšiny modelov je hustota výkonu menšia.

   

Kábel PCIe gen. 5 na napájanie výkonnejších grafických kariet Nvidia je na obidvoch stranách s konektormi 12VHPWR so 16 AWG (1,31 mm² na vodič). To znamená, že štandardným prierezom vodičov, ktorý sa na tento typ káblov používa.

   

S ohľadom na čo najlepší elektrický kontakt (a čo najnižší prechodový odpor) sú tesné aj dutinky vnútri konektora. Napriek tomu, že na konektoroch vytlačená značka „450 W“.

Neznamená to však, že by bol kábel spôsobilý na nižšiu prúdovú záťaž ako „600-wattové“ varianty. Len SilverStone podobne ako Cooler Master (u GX III 850) pracuje s odporúčaniami Intel ATX 3.0, podľa ktorého by mal výrobca zdroja nabádať k nižšiemu zaťaženiu 16-pinového konektora (ako je 55 A/600 W) s ohľadom na to, že k 12-voltovou vetvou sa napája ešte aj procesor, pre ktorý by zostávalo už iba 250 W.

Za predpokladu úplnej výťažnosti konektora by tak s veľmi výkonným procesorom v kombinovanej záťaži so zdrojom s trvalým výkonom 850 W mohlo dochádzať k nestabilite systému. Na výkonnejších zdrojoch má na konektore 12VHPWR „pečiatku 600 W“ už aj SilverStone, pričom konštrukčne sa v ničom nelíši. Ale tieto výkonnejšie zdroje majú dostatočne dimenzovanú 12 V vetvu na nadštandardný odber grafickej karty i procesora zároveň.

Zdroj SilverStone DA850R Gold má kompletne modulárnu kabeláž a všetky káble sú ploché.

… zvnútra

Namiesto svojho vlastného ventilátora (SilverStone) je použitý Martech DF1202512FDHN. Formát 120 mm, ložiská fluidné (FDB). Chladenie je vždy aktívne (tzn., že pri nižšej záťaži ventilátor nevypína), ale do 40-percentného zaťaženia zdroja by rýchlosť nemala presahovať 500 ot./min. Je to teda podobný prístup ako u BeQuiet!, ktorý sa v záujme čo najvyššej životnosti, polo-pasívnemu režimu tiež vyhýba. Zároveň by do polovičnej záťaže mal byť chod veľmi tichý.

Vyložene hlučný by DA850R ale nemal byť ani pri vyššej záťaži. Na 80 % ventilátor mal mať stále iba okolo 1000 ot./min na hlučnejších 1750 ot./min sa dostáva až pri maxime, ktoré je špecifikované pre trvalý výkon, teda pri 850 W.

Ani SilverStone nešetril na kondenzátoroch. Na primárnej filtrácii je jeden veľký Nippon Chemi-Con KMR na 400 V s kapacitou 680 μF a Nippon Chemi-Con (KZE) v nižších kapacitách je aj v sekundárnej časti. Všetky sú pritom „105-stupňové“, takže s predpokladom dlhšej životnosti.

   

* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2

Čím dál víc SSD přechází na rozhraní NVMe a provedení v modulu M.2, takže klasickým portům SATA možná v budoucnosti hrozí ústup. Na druhou stranu se do slotů M.2 díky jejich v podstatě standardní konektivitě PCI Express dají nainstalovat i jiná zařízení než SSD a může to být právě i řadič pro SATA disky. Silverstone teď vyrobil M.2 adaptér, kterým lze přidat několik portů SATA pro HDD nebo SSD, což by se mohlo hodit třeba u malých NASů. Celý článok „Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *