Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2

Silverstone ECS07: pět portů SATA ze slotu M.2 třeba pro Mini-ITX NAS

Čím dál víc SSD přechází na rozhraní NVMe a provedení v modulu M.2, takže klasickým portům SATA možná v budoucnosti hrozí ústup. Na druhou stranu se do slotů M.2 díky jejich v podstatě standardní konektivitě PCI Express dají nainstalovat i jiná zařízení než SSD a může to být právě i řadič pro SATA disky. Silverstone teď vyrobil M.2 adaptér, kterým lze přidat několik portů SATA pro HDD nebo SSD, což by se mohlo hodit třeba u malých NASů.

Adaptér Silverstone ECS07 má provedení M.2 2280, které by mělo pasovat do většiny slotů M.2 na základních deskách, pokud slot není z druhé strany PCB nebo není prostor nad slotem jinak blokovaný. Z PCB modulu jsou totiž porty SATA vyvedené kolmo vzhůru, takže je třeba nějaké místo pro vedení kabelů. Adaptér má celkem pět portů SATA 6 Gb/s. Je trošku škoda, že se nevešel šestý pro symetrii, ale obvykle na desce samotné ještě nějaké rozhraní SATA bude.

Řadič SATA pro slot M.2 Silverstone ECS07

V zařízení je použitý SATA 3.2 řadič JMicron JMB585 (nachází se pod malým hliníkovým pasivem, který je vidět na fotkách). Ten se do systému připojuje přes linky PCI Express ve slotu M.2, konkrétně by měl používat rozhraní PCIe 3.0 ×2 (s teoretickou propustností 2 GB/s). Řadič samotný nepodporuje přímo RAID, ten tedy bude třeba realizovat na úrovni operačního systému (což je ale tak jako tak doporučená cesta).

Řadič SATA pro slot M.2 Silverstone ECS07

Z pohledu softwaru by tak měl vypadat jako standardní SATA řadič připojený k PCIe a snad by nikde neměl být problém s ovladači. Podle Silverstonu nejsou potřeba, takže řadič je asi normálně podporován v rámci současných Windows (a Linuxu).

Řadič SATA pro slot M.2 Silverstone ECS07

Zatímco desktopové desky mají dnes většinou aspoň čtyři porty SATA, neplatí to vždy pro desky Mini-ITX, a zejména pro desky s úspornými integrovanými procesory Celeron či Pentium na bázi procesorů „Atom“. Pokud jste si z nich chtěli udělat úsporný domácí server nebo NAS, byl u nich nedostatek portů SATA často problém. Adaptér od Silverstonu toto přesně řeší, takže třeba s touto nedávno odhalenou pasivní deskou s novými 10nm Celerony „Jasper Lake“ můžete postavit NAS na šest disků a pořád ještě zůstává volný slot PCIe ×1 pro něco dalšího (třeba 2,5Gb/s síťovku).

Kdy se zařízení začne běžně prodávat a za jakou cenu, nebylo zatím zveřejněno.

Zdroj: Silverstone, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. parádna vychytávka, len či je na trhu dosť dosiek s dvomi M.2 slotmi a minimom SATA portov, pretože obetovať jediný M.2 kvôli SATA zasa nie je bohvieaké terno…

    1. Drahšie dosky to mávajú už skoro 1:1, tri sloty M.2 (s kľúčom na SSD) k štyrom portom SATA. S úložiskami v palcových formácoch sa už, zdá sa, veľmi nepočítajú. Navyše to zdeľanie liniek PCIe a tým deaktívacia portu SATA využitím typicky tretieho slotu M.2… eventuálne by to teda mohli byť zaujímavé pre dosky s vyššími radmi čipsetov. Lacnejšie (A520, H610 a pod.) majú holt smolu a ak sú 4/6 porty SATA málo, tak na rozšírenie treba holt obetovať ten osamotený slot M.2. No, karty PCIe s radičom SATA dávajú pre väčšine prípadov asi väčší zmysel, ale aj tak bude toto užitočnejšie ako tie kraviny, ktoré SilverStone vyvádza u ventilátorov. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *