Jednoduchší, lacnejší: Pôsobivý 34″ širokáč iiyama ProLite (test)

Detaily

Možnosť používať viacero zariadení na jednom monitore bola kedysi výnimočná, no teraz ju nájdete čím ďalej viac monitorov. Je to aj prípad cenovo dostupné monitora iiyama s komplikovaným označením XCB3494WQSN. Ten má okrme prepínača KVM obnovovaciu frekvenciu 120 Hz (s podporou FreeSync) na zakrivenom paneli s matricou VA. Vo výbave je aj port USB-C, ktorý umožňuje rýchlejšie nabíjanie, a aj ethernetový port.

Základné parametre


Balenie a výbava

Kartónová škatuľa na rozdiel od herného modelu G-Master G4380UHSU ponúka len jednoduchú grafiku s názvom produktu a jeho základnými špecifikáciami.

Podobne ako herný súrodenec, aj tento monitor ponúka relatívne bohaté príslušenstvo. Ku káblom HDMI a DisplayPort dostanete aj dvojicu káblov USB – jeden typu USB-C a druhý typu USB-B. Samozrejmosťou je aj napájací kábel, tentokrát bez adaptéru, nakoľko monitor má vstavaný zdroj.

Okrem kabeláže a dokumentácie je v balení už len základňa stojana s hranatým tvarom.

Zaujímavosťou je, že druhá časť stojana je už k monitoru pripevnená od výroby. Monitor sa tak aj ľahšie vyberá zo škatule a následne s ním manipuluje. V prípade, že by ste si chceli monitor upevniť na stenu alebo vlastné ramená, môžete využiť úchyt VESA 100 × 100.

Spojenie monitora a stojana je jednoduché a rýchle, nevyžaduje ani žiadne nástroje. Dá sa povedať, že ide o jednu z najrýchlejších inštalácií, s akou sme sa doteraz stretli, nakoľko pozostáva len z jedného kroku. Opačné riešenie, teda kompletný stojan, ktorý sa pripojil k telu monitora ste mohli vidieť v podaní ViewSonic.

Všetky porty, ktoré monitor má, nájdete na zadnej strane zospodu. Konkrétne sú to napájací port, porty HDMI, DisplayPort, USB-C s DP, RJ-45 (ethernet), USB typu B, trojicu USB typu A a na záver audio jack pre slúchadlá. Zamrzí, že aspoň niektoré porty USB nie sú umiestnené zboku, na lepšiu dostupnosť. Takisto je potrebné spomenúť, že pre plných 120 Hz je potrebné použiť konektory DisplayPort alebo USB-C, konektor HDMI podporuje len 100 Hz zobrazenie.

Po zapnutí displeja sa tak môžete tešiť na tenké rámčeky na troch stranách a matnú bradu s logom výrobcu.

Zadná strana je tiež matná čierna s ešte väčším logom Iiyama. J ena nej tiež joystick a tlačidlá na ovládanie menu OSD, na ktoré sa pozrieme v nasledujúcej kapitole.

Stojan umožňuje len základné možnosti polohovania. Začneme možnosťou nastavenia výšky, ktorá je v rozsahu 130 mm.

V najnižšom bode je monitor 60 mm od podložky spodnou hranou, vrchná je vtedy vo výške 420 mm. V najvyššej polohe je vo výške 190 mm a 550 mm pre vrch displeja. Samotný panel má výšku 360 mm.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -3 až +20 stupňov, čo je o niečo menej, ako býva bežné. Monitor neponúka pivot ani otáčanie do strán.

Backlight bleed XCB3494WQSN je veľmi podobný tomu, na čo sme pri zahnutých VA paneloch zvyknutí. V preklade, mohlo by to byť lepšie, ale žiaľ toto je jeden z tradičných nedostatkov takýchto monitorov. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Iiyama G-Master G4380UHSU: Monitor veľký ako televízor

Veľké uhlopriečky monitorov sa pomaly ale isto začínajú objavovať u viacerých používateľov a za nárast ich popularity bezpochyby môže v poslednej dobe najmä rozmach viacerých modelmi OLED. Tie však nie sú jediná možnosť a na trhu nájdete viacero IPS a VA modelov, medzi ktoré patrí aj model G4380UHSU od iiyama. Tento herný monitor stavia na 42″ rýchlom (144 Hz) 4K paneli. Cena? 650 eur. Celý článok „Iiyama G-Master G4380UHSU: Monitor veľký ako televízor“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *