Jednoduchší, lacnejší: Pôsobivý 34″ širokáč iiyama ProLite (test)

Obrazové vlastnosti

Možnosť používať viacero zariadení na jednom monitore bola kedysi výnimočná, no teraz ju nájdete čím ďalej viac monitorov. Je to aj prípad cenovo dostupné monitora iiyama s komplikovaným označením XCB3494WQSN. Ten má okrme prepínača KVM obnovovaciu frekvenciu 120 Hz (s podporou FreeSync) na zakrivenom paneli s matricou VA. Vo výbave je aj port USB-C, ktorý umožňuje rýchlejšie nabíjanie, a aj ethernetový port.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 34″ a ultraširokým pomerom strán 21:9, rozlíšenie má 3440 × 1440 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Poteší 120 Hz frekvencia, ktorá spríjemní používanie pri práci ale aj hrách. Pri tých zase využijete FreeSync a otestoval som aj neoficiálnu podporu G-Sync, ktorá tiež fungovala. Výrobca ďalej udáva informácie o kontraste 3000:1, jase 300 nitov a zobrazení 16,7 milióna farieb, čo znamená že ide o 8 bitový panel. Monitor by mal vedieť zobraziť 99% sRGB a 93 % NTSC farebného spektra. Podporu HDR vzhľadom na maximálny jas môžeme považovať naozaj len za papierovú.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 86 % AdobeRGB, 93 % DCI-P3 a 84 % NTSC, čo sú pomerne bežné hodnoty a v prípade NTSC o niečo horšie ako udáva výrobca. Maximálny jas s hodnotou mierne nad 300 nitov sa nám potvrdil. Milým prekvapením sú presné režimy gamma, ktoré sú tri a ponúkajú hodnoty 2.0, 2.2 a 1.7 a to bez akýchkoľvek odchýliek. Veľmi dobrý výsledok zaznamenala aj priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 1,83. Naopak už očakávané zlé výsledky nájdeme pri uniformite, no tu naozaj nejde o žiadne prekvapenie. Štvorica farebných režimov ponúka hodnoty od 6900 do 10300 K, pričom najvyšší jas bol v základnom režime a to isté platí aj pre kontrast 1630:1.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch OverDrive.

OverDrive už v základe ponúka pomerne solídnu hodnotu 10,8 ms, ktorá sa zníži na minimálnych 10,2 ms, teda naozaj len kozmeticky. Zvláštnosťou preto je, že monitor ponúka až 6 rôznych režimov OverDrive. Ktorý z režimov OverDrive si vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 0.4 ms response time v MPRT, ale GTG chýba. Pri teste UFO sa asi prvýkrát stalo, že prakticky všetky režimy sú použiteľné a ani ten najvyšší netrpí inverse ghostingom. Na jednej strane si to zaslúži pochvalu, na druhej to ale znamená, že rozdiely medzi režimami sú naozaj minimálne, čo nám ukázal aj test input lagu. Reálne by sa tak mohli režimy zredukovať len na párne či nepárne a rozdiely medzi nimi by tak bolo možné lepšie rozpoznať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Iiyama G-Master G4380UHSU: Monitor veľký ako televízor

Veľké uhlopriečky monitorov sa pomaly ale isto začínajú objavovať u viacerých používateľov a za nárast ich popularity bezpochyby môže v poslednej dobe najmä rozmach viacerých modelmi OLED. Tie však nie sú jediná možnosť a na trhu nájdete viacero IPS a VA modelov, medzi ktoré patrí aj model G4380UHSU od iiyama. Tento herný monitor stavia na 42″ rýchlom (144 Hz) 4K paneli. Cena? 650 eur. Celý článok „Iiyama G-Master G4380UHSU: Monitor veľký ako televízor“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *