Test procesora AMD Ryzen 9 5950X: 32 vlákien cez AM4

AMD Ryzen 9 5950X v detailoch

Ryzen 9 5950X je najvýkonnejší procesor určený do „malej“ pätice AMD AM4. Zároveň sa jedná o raritu, ktorá je vo svojej podstate bez konkurencie (Intel proti nemu nemá nič) a niekde na pol ceste  k high-endovým Threadripperom. Oproti nim má však vyšší herný výkon a takisto si vystačí aj s lacnou základnou doskou. Dokonca je tento procesor niekedy úspornejší ako pomalší derivát 5900X.

Naposledy sme vám otestovali dva výkonné procesory Intel Core i9 (11900K a 10900K) a jeden AMD (5900X), ktoré malo zmysel medzi sebou porovnávať. Ryzen 9 5950X si dáme ale teraz zvlášť. K nemu primeraný ekvivalent Intelu totiž neexistuje a môžeme poznamenať, že tento Ryzen je taký „sám vojak v poli“.

Úlohy, v ktorých bude dávať zmysel porovnanie Ryzen 9 5950X s Core i9-11900K sa dozaista nájdu. Z pohľadu absolútneho výkonu bude mať ale R9 5950X drvivú prevahu už len preto, že má dvojnásobný počet jadier a vlákien. Trend medzigeneračného zvyšovania jadier aj na mainstreamových platformách odštartoval Ryzen 9 3900X, ktorý vtedy tiež prišiel s dovtedy nevídanými dvanástimi (jadrami).

R9 5950X latku posúva ešte vyššie – na šestnásť. Skôr než s mainstreamovými procesormi sa tu natíska porovnanie s Threadrippermi alebo prípade s Intel HEDT. Ryzen 9 5950X má síce zopár horších predispozícií, medzi ktoré patrí hlavne iba dvojkanálový pamäťový radič (CPU Threadripper majú minimálne štvorkanálový, varianty WX až osemkanálový) z čoho vyplýva menšia pamäťová priepustnosť a nižší výkon vo vybraných aplikáciách.

Na platformách TRX40 a WRX80 je dispozícii aj výrazne viac liniek PCI Express 4.0 (72, respektíve 128), ale takisto treba poznamenať to, že ich súčasné procesory sú stále postavené na architektúre Zen 2. To Ryzen 5950X (Vermeer) je už Zen 3 s vyšším IPC a takisto dosahuje výrazne vyššie frekvencie. Pri booste všetkých jadier, ale i jedného.

Procesory Threadripper sú v tomto v podstate o generáciu pozadu a modely s architektúrou Zen 3 vyjdú podľa všetkého v septembri. Minimálne dovtedy sa tak Ryzen 9 5950X javí ako atraktívna voľba pre výkonnejšie pracovné stanice (na niektorých doskách sú dokonca neoficiálne podporované pamäte ECC) pre používateľa, ktorý sa po záverečnej mení na náročného hráča. A toto bude možno platiť aj potom, po vydaní nových Threadripperov. Základná doska do zostavy s procesorom AM4 vyjde totiž výrazne lacnejšie ako high-endová s päticou TRX4. Tým sa prirodzene cena za kompletnú platformu zvyšuje a pomere cena/výkon sa naopak znižuje. Pri vyšších modeloch s 24, 32 či 64 jadrami to prirodzene nehrá dôležitú úlohu, ale nástupcu 16-jadrového TR 3955WX výrazne drahšia základná doska znevýhodňovať oproti R9 5950X do nejakej miery bude.

No, a nakoniec sa niektorí sa možno uskromníte i s Ryzen 9 5900X? Záleží asi aj na tom, čo od procesora očakávate. V niektorých aplikáciách je ten prínos štyroch jadier (v ôsmich vláknach) pomerne citeľný.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test DDR5-6400 a Alder Lake: top propustnost, ale latence vysoká

Máme první benchmark, který ukazuje, k čemu bude dobrá paměť DDR5. Tu jako první budou používat procesory Alder Lake na platformě Z690, které vyjdou v listopadu. DDR5 s nimi bude začínat na efektivním taktu 4800 MHz, ale teď už se objevil snímek benchmarku v AIDA64, ukazující výkon s DDR5-6400. Vypadá to na skvělou propustnost, ale je možné, že naopak zklame latence RAM, kterou AIDA uvádí hodně vysokou. Celý článok „Test DDR5-6400 a Alder Lake: top propustnost, ale latence vysoká“ »

 •  
 •  
 •  

Ještě horší nedostatek Radeonů? AMD chce prodávat přímo těžařům

Protože kryptoměny poslední měsíc stoupají po jarním kolapsu, oživují bohužel také choutky na kryptotěžbu, kvůli kterým jsou drahé a nedostupné grafiky. U Nvidie bylo odpůrcům těžby trnem v oku, že GPU přímo prodává těžařům (v řadě CMP, která má těžbu jako explicitní účel). Vypadá to, že úplně stejnou cestou se teď vydá i AMD. I tato firma prý teď začne GPU prodávat rovnou kryptobaronům, takže na herní trh vůbec nedorazí. Celý článok „Ještě horší nedostatek Radeonů? AMD chce prodávat přímo těžařům“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?

Minulý měsíc vyšla zatím nejlevnější (relativně) grafika Radeon generace RDNA 2, Radeon RX 6600 XT založený na novém čipu Navi 23. Vypadá to ale, že už brzo by k němu měl přibýt druhý model, jenž by měl mít ještě o něco nižší cenu: Radeon RX 6600 už bez dalších přípon. Na webu už se objevily obrázky karty Eagle od Gigabyte, takže vydání se zřejmě přiblížilo. Únik také potvrdil, že karta má pořád 8GB paměť, AMD ji nezkrouhlo. Celý článok „Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *