Test procesora AMD Ryzen 9 5950X: 32 vlákien cez AM4

Záver

Ryzen 9 5950X je najvýkonnejší procesor určený do „malej“ pätice AMD AM4. Zároveň sa jedná o raritu, ktorá je vo svojej podstate bez konkurencie (Intel proti nemu nemá nič) a niekde na pol ceste  k high-endovým Threadripperom. Oproti nim má však vyšší herný výkon a takisto si vystačí aj s lacnou základnou doskou. Dokonca je tento procesor niekedy úspornejší ako pomalší derivát 5900X.

Záver

Rozoberať a podrobne hodnotiť herný výkon R9 5950X po R9 5900X by bola pomerne nuda. Nájdu sa síce tituly a nastavenia, kde má tento procesor v porovnaní s Ryzen 9 5900X trochu navrch (najviac je to z testovaných hier v F1 2020), ale i naopak, kde zanedbateľné stráca. V priemere sú však oba Ryzeny 9 Vermeer mimoriadne vyrovnané, v rozlíšení QHD majú dokonca na desatinu presne úplne rovnaký bodový zisk (2100,5 bodov). V porovnaní s Core i9-11900K je R9 5950X rýchlejší v nižších rozlíšeniach (1080p) a veľmi nízkych s nízkymi detailmi, ako je 720p@low, čo sa s reálnym použitím príliš nestretáva a skôr je tak reč o „syntetike“.

V praktickejších rozlíšeniach pre zostavy, v ktorých figuruje procesor z vyššej cenovej relácie, Ryzen 5950X na najvýkonnejší Rocket Lake kozmeticky stráca. Súboj je to však mimoriadne vyrovnaný, až tak, že na úrovni priemerného výkonu zo všetkých hier analýza stráca zmysel, pretože rozdiel je nižší než 1 %.

Do primárne herného počítača je pre svoju vysokú cenu Ryzen 9 5950X pomerne nevýhodný procesor. To i v prípade, keď chcete počas hrania nahrávať obraz kodérom x264. V  OBS je síce pokles výkonu s 5950X o trochu nižší, ale v alternatívnej aplikácii Xsplite to vychádza paradoxne naopak. Takže ani v tomto smere si nezostávajú tieto procesory nič dlžné. Ak je primárna náplň hranie hier, tak pomer ceny k výkonu je jednoznačne na strane 12-jadrového modelu 5900X. Tá vysoká prirážka za výkonnejší Ryzen 9 5950X má opodstatnenie iba vtedy, ak je väčšinu času procesor používaný na pracovné účely a to také, kde konkrétna aplikácia profituje zo štyroch jadier navyše. To je typicky 3D renderingkódovanie videa. Tieto úlohy obvykle pekne škálujú aj s viacjadrovými procesormi, akým je aj Ryzen 9 5950X.

Procesor R9 5950X je zaujímavý aj pre používateľov Adobe Premiere Pro, ktorí pracujú s formátmi ProRes či RED, kde je výkonnostný zisk na úrovni priemerného nárastu aplikačného výkonu oproti 5900X, čo je 20 %. Takéto percentuálne zrýchlenie zodpovedá aj viacvláknovým úlohám v Affinity Photo či v moderných AI aplikáciách Topaz Labs na vylepšovanie fotografií. Najvýraznejší nárast výkonu je pri šifrovaní a dešifrovaní. Pri preberaní sa grafmi však narazíte aj na výsledky, kde je Ryzen 9 5950X slabší než 5900X. To z dôvodu neefektívnej správy toľkých jadier. V praxi je to ale pomerne ojedinelý jav, aby bol R9 5950X pomalší.

Atraktívne zistenie v tomto nekonkurenčnom prostredí (porovnávania R9 5950X s R9 5900X) je to, že 16-jadrový Ryzen 9 má v poriadnej viacvláknovej záťaži obvykle nižšiu spotrebu než jeho o štyri jadrá chudobnejší braček. A to i napriek vyššiemu výkonu R9 5950X. Pomalší Ryzen 9 5900X v tomto porovnaní dosahuje nižšiu efektivitu (výkon na watt) preto, že agresívnejšie šponuje frekvencie. Ryzen 5950X má v all-core booste síce o zhruba 300 MHz menej, čo však nezaváži tak ako menší počet jadier (a vlákien) 5900X. V hrách je už ale spotreba R9 5950X vyššia. To zase preto, že je aktívnych viac jadier v pomerne nízkej záťaži. Z tohto dôvodu má 5950X vyššiu spotrebu aj v nečinnosti. Nikdy nejde ale o nič dramatické a vždy je rozdiel rádovo v jednotkách wattov (5–10 W), či už do plusu alebo do mínusu pre Ryzen 9 5950X.

Pozoruhodné je, že aj napriek vyššej spotrebe v hrách je zahrievanie nižšie. Isteže, malé skreslenie môže mať na svedomí aj rôzna kusová kvalita TIM (spájky), ale je to aj preto, že aktívne jadrá operujú na väčšej ploche a je medzi nimi väčšia vzdialenosť.

TL;DR: Ryzen 5950X sa nedá takmer nič vytknúť, hoci je určený pre špecifického používateľa. Veľmi vysoký viacvláknový výkon môžete mať aj na lacnej základnej doske (doslova, na tých 140 W stačí aj jednoduché VRM), ktorý je súčasne podporený špičkovým herným výkonom. Nad redakčným ocenením „Top-notch“ sme tak dlho neváhali.

Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *