TL-B12 Extrem: Nový ventilátor Thermalright s 3150 ot./min

Thermalright zvyšuje otáčky ventilátora TL-B12, má variant Extrem

Na stránkach Thermalright.com sa medzi produktami objavil pozoruhodný ventilátor – TL-B12 Extrem. Bude to jedna z mála možností s veľmi vysokými otáčkami a tým pádom aj vysokým statickým tlakom či prietokom vzduchu. V niektorých aspektoch podľa špecifikácií dokonca poráža priemyselný variant ventilátora Noctua NF-F12 (iPPC-3000 PWM). TL-B12 Extrem by však mohol byť lacnejší.

Ventilátor TL-B12 Extrem Thermalright ešte oficiálne neoznámil, respektíve nerozposlal médiám tlačovú správu o jeho uvedení, ale je už zaradený v ponuke medzi najnovšími produktami. Kompletné sú už i špecifikácie, ktorými sa tak môžeme prebrať.

Formát je 120 mm, teda ten najžiadanejší a tradičná je i montáž s vzájomnými vzdialenosťami všetkých dier 105 mm. To pre Thermalright nebýva vždy samozrejmosť, napríklad model ventilátora TY-127 má atypickú obdĺžnikovú rozteč dier. Nový TLB12 Extrem sa oproti štandardným rozmerom 120-milimetrových ventilátorov trošičku rozchádza iba svojou hrúbkou. Pre antivibračné podložky v rohoch má namiesto bežných 25 mm „až“ 25,6 mm. Jedná sa však o zanedbateľný rozdiel, ktorý by pri žiadnom z použití nemal veci výrazne komplikovať.

V súvislosti s inštaláciou stojí za zmienku i to, že namiesto samorezných skrutiek sú dodávané dlhé skrutky s matičkami a gumenými podložkami. Tieto skrutky prechádzajú skrz na skrz celou hrúbkou ventilátora a istenie je realizované práve matičkami. S ohľadom na viacnásobnú inštaláciu je to určite lepší (istejší) spôsob montáže, keďže nedegraduje na stabilite (tak ako je to v prípade samoreziek, pri ktorých je s každou ďalšou montážou kontakt voľnejší).

Súčasťou príslušenstva sú i vymeniteľné podložky, ktoré sa dávajú do rohov ventilátora na elimináciu prenosu vibrácií na konštrukciu chladiča alebo skrinky. Predinštalované sú čierne, ale ak by sa vám pozdávali viac kontrastné biele alebo červené, môžete si ich vymeniť. Je však možno trochu škoda, že s ventilátorom nedostanete žiadne káblové adaptéry. Minimálne odporový na obmedzenie rýchlosti by sa to asi hodil, aj keď pri podpore regulácie PWM (a širokých možnostiach základných dosiek) nejde o nič nevyhnutné.

TL-B12 Extrem vychádza z ventilátora TL-B12 (bez Extrem). Niektoré prvky majú tieto ventilátory rovnaké, iné sú odlišné. Čo sa týka príslušenstva, tak TL-B12 sa nedodával s vymeniteľnými podložkami proti vibráciám, ale zase ste dostali Y redukciu na pripojenie dvoch ventilátorov a možnosť voľby spôsobu inštalácie. V balení boli okrem dlhých skrutiek s matičkami aj bežné samorezné skrutky. Tie teraz v prípade potreby musíte mať vlastné.

Rovnaký ako TL-B12 má TL-B12 Extrem tvar rotora s deviatimi užšími listami s výraznejších zahnutím. Z proporčného porovnania sa zdá byť rovnako veľké aj puzdro s motorčekom a ložiskami, hoci motorček i ložiská sú iné. Súvisí to aj s vyššími otáčkami, ktoré TL-B12 Extrem dosahuje.

Už i TL-B12 je s 2150 ot./min možné označiť za vysokorýchlostný ventilátor, ale „extrémny“ variant je ešte o 1000 ot./min rýchlejší. Preto je tu aj potreba iného, výkonnejšieho motora. Výkon motorčeka TL-B12 Extrem je vyšší dvojnásobne. Stále je 12-voltový, ale namiesto 0,16 A má maximálny prúdový odber až 0,35 A. Spotreba bude prirodzene o trochu nižšia, toto je štítkový údaj pre výkon motora, ktorý je do nejakej miery predimenzovaný, aby s rotorom otočil aj s odstupom času, keď sa budú používaním zvyšovať trecie sily.

Robustnejšie sú i ložiská (zrejme preto je hmotnosť o 10 g vyššia než u pomalšieho variantu). Namiesto fluidných (S-FDB) ložísk sú použité dvojité guľôčkové. Strednú hodnotu medzi poruchami Thermalright ale neuvádza. Pri maximálnych otáčkach môže byť teoreticky aj rovnaká, ale pri porovnateľných nižších rýchlostiach bude zrejme životnosť ventilátora TL-B12 Extrem dlhšia.

   

Podsúva sa tu porovnanie s ventilátorom Noctua NF-F12 iPPC-3000 PWM. Ten má síce v mnohých konštrukčných ohľadoch navrch (napríklad prachotesnej izolácii ložísk alebo i v kvalite ložísk ako takých), ale prietok vzduchu sľubuje vyšší Thermalright (190,3 m3/h), o 2 %. To je, samozrejme, zanedbateľný rozdiel a zásadné v tomto porovnaní je to, že TL-B12 Extrem má dosahovať podstatne nižší (o 52,6 %) statický tlak, 5 mm H2O.

Koľko bude ventilátor Thermalright TL-B12 Extrem stať a o koľko bude lacnejší oproti Noctua NF-F12 iPPC-3000 PWM zatiaľ nevieme. A je otázka, či bude vôbec lacnejší. Model TL-B12 sa predáva za ceny až okolo 30 dolárov. Jasnejšie informácie o cene sa možno objavia už v priebehu týždňa počas oficiálneho oznámenia.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *