Vyšli RTX 3080 Ti s hybridným chladením, Asus ROG Strix LC

RTX 3080 Ti má Asus už i s kvapalinovými chladičmi

Grafické karty GeForce RTX 3080 Ti svojim TDP (350 W) dohnali RTX 3090. Modely s vyššími než referenčným i frekvenciami GPU majú pritom spotrebu blížiacu sa 400 W. Aby Asus takéto karty udržal tiché aj pri vysokých frekvenciách, vybavil jeden zo svojich radov ROG Strix (LC) chladičom, ktorý kombinuje tradičné princípy s kvapalinovými. Zatiaľ čo nad VRM je ventilátor, tak teplo z grafického jadra sa už cez hadičky odvádza do radiátora.

Séria ROG Strix LC (teda grafických kariet s hybridnými chladičmi) bola doteraz vedená iba pre Radeony RX 6000. Tie sa totiž pri rovnakej spotrebe z dôvodu menších čipov (a tým pádom slabšiemu prestupu tepla) zahrievali viac, takže opodstatnenie intenzívneho chladenia bolo vyššia. Ale aj RTX 3080 Ti mieria pomerne vysoko, čo sa týka výkonu a frekvencií. Na ich udržanie aj pri nižšej hlučnosti už dáva zmysel kvapalinový chladič aj na týchto grafikách. Špeciálne pre pretaktovaný variant.

Hybridný chladič znamená, že kvapalinou je ochladzovaná iba časť grafickej karty – grafické jadro, ktoré má na chladenie najvyššie nároky. Napájacia kaskáda (VRM) je už prefukovaná radiálnym ventilátorom. Vďaka tejto kombinácii môže byť samotná grafika užšia ako v prípadoch, keď je snaha celú kartu čo najefektívnejšie chladiť veľkým pasívom.

Takto má Strix LC na výšku 2,6 slotu (52 mm) a je o trochu tenšia než „obyčajná“ RTX 3080 Strix s trojventilátorovým chladičom. Ale hlavne by dostupný vyšší chladiaci výkon pre grafické jadro. Variant s navýšenými frekvenciami má boost clock uvádzaný až na 1860 MHz, čo je o 15 MHz viac, než má RTX 3080 Ti Strix bez kvapalinového chladiča. V praxi v dobrých podmienkach môžu byť tieto rozdiely ešte väčšie a dúfajme, že to aj pri nižšej hlučnosti. Aj keď ktovie, to ukážu až testy. Pri nižších otáčkach by mohol byť rušivý zvuk čerpadla podobne ako pri Sapphire RX 6900 XT Toxic LE.

Portová výbava zahŕňa tri konektory DisplayPort 1.4a a dva HDMI 2.1. V porovnaní s referenčnou kartou je teda jeden port HDMI k dobru, ale stále platí, že súčasne môžete používať iba štyri obrazové výstupy.

Asus ROG Strix LC majú 240-milimetrový radiátor a dostatočne dlhé 560 mm hadice na montáž aj za čelo hlbokých skriniek typu full tower pre základné dosky formáru E-ATX.

GeForce RTX 3080 Ti sú dostupné v dvoch variantoch. Rýchlejší s jadrom 1860 MHz (Strix LC O12G-Gaming) a pomalší (Strix LC 12G-Gaming), ktorý zostáva na referenčných hodnotách, aj keď tak ako aj iné karty ich bude v optimálnych podmienkach výrazne presahovať.

Odporúčané ceny pre koncových spotrebiteľov Asus neuvádza, ale v súčasnosti by aj tak neboli veľmi nápomocné. Hoci vývoj cien grafických kariet je klesajúci, tak obchody MSRP stále neberú príliš do úvahy.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *