Duel chladičov SSD: Alphacool HDX M.2 vs. EKWB EK-M.2

Detaily

S narastajúcimi IOPS stúpajú takisto nároky na chladenie SSD. A to sa týka i výkonných modelov (NVMe) pre bežných spotrebiteľov. Vo väčšine prípadov toho radiče síce znesú dosť, ale vysoké teploty im na výkone ani životnosti nepridávajú. Tie môžu spôsobovať ťažkosti aj vo veľmi tichých počítačoch alebo v prostredí s vyššou izbovou teplotou. A pritom také rozšírenie o prídavný pasív dokáže zázraky.

Detaily

Chladič Alphacool HDX M.2 pozostáva z dvoch takmer identických hliníkových platničiek s hladkým povrchom. Jedinou odlišnosťou je polmilimetrový rozdiel v dĺžke jednej z nich. Skôr než technologický zámer to je výrobná nepresnosť. Kratšia časť zodpovedá špecifikáciám (68,3 mm), dlhšia je málinko nad limit.

Hmotnosť týchto plátkov je spolu 12 g a hrúbka 1,4 – 2 mm. Ku krajom dlhších strán sa materiál zaobľuje a je silnejší. Tu tak vzniká výstupok na lepšie uchytenie spôn. Okrem toho je trochu zakrivená i kontaktná plocha. V tomto prípade už plynulo, ale rádius je to však pomerne malý. Boky sú oproti stredu položené vyššie maximálne o dve desatiny milimetra.

Medzičlánkom na odvod tepla sú osvedčené podložky Eisschicht. V príslušenstve sú tri kúsky – 2× 0,5 mm + 1× 1 mm. Hrubšiu podložku by ste (podľa manuálu) mali použiť v prípade, že vlastníte SSD, ktoré sú pamäťami osadené iba z jednej strany. Tým sa dorovnáva optimálny prítlak.

Dodávané podložky sú presne naformátované, nemusíte nič strihať. Mieru prekrytia s čipmi môžete vidieť na obrázku. Neberte to však ako návod na inštaláciu, správne majú ísť najprv na pasív. Na ňom môžete plochu perfektne vyrovnať. V opačnom prípade sa môže zvlniť.

   

Chladič je navrhnutý s ohľadom na to, aby teplo rovnako dobre odvádzal z obidvoch strán. Kvôli tomu však očakávajte obmedzenú kompatibilitu. Na niektorých doskách môže odporovať montáži pevný závitový stĺpik na kratšie SSD. Smerom k doske je pasív skrátka príliš hrubý. S tým obvykle nepočítajú ani adaptéry do PCI Express, na ktorých je slot takisto blízko dosky. Vo výsledku sa PCB po priskrutkovaní na doraz  výrazne prehýba.


EKWB má na vec iný názor a jedna z mála podobných vecí je, že ich chladič takisto pozostáva z dvoch častí. Predá strana, teda tá, do ktorej sa odvádza teplo z radiča, je už členitá. Celková hrúbka pasívu je 0,5 cm, z čoho rebrá (s 2mm rozstupmi) majú výšku 3 mm, zvyšok je substrát.

Oproti Alphacoolu je chladič dlhší takmer o centimeter. Dôsledkom väčšieho radiátora je však pomerne neefektívne zakrytie niektorých SMD. Tie, ktoré sú výškovo pod úrovňou radiča a pamätí, a teda nie sú v kontakte s podložkou, sa budú dusiť, čo sa z dlhodobého hľadiska nemusí javiť pozitívne. To je ale, samozrejme, riešiteľný problém.

Podložky na odvod tepla sú nadštandardne dlhé, tak na dve plnohodnotné použitia. Znovu kombinácia 0,5 + 1mm. Na rozdiel od Alphacoolu tu výrobca odporúča použiť hrubší na teplejšiu stranu s radičom. Túto voľbu odobrujú i naše testy thermal padov. Vďaka ich extra dĺžke je možné aspoň výraznejšie pokrytie zadnej strany PCB, to má ale v praxi takisto zanedbateľný až žiadny dopad. Možno by mohli byť kratšie a o chlp širšie, aby sa celou plochou dotýkali ochladzujúcich čipov (takto sú milimetrové okraje). To je ale detail, ktorý efektivitu chladenia takisto asi najskôr nijako nezlepší.

     

Druhá časť pasívu je pomerne tenká (1,1 mm), čo je dobre, pretože nedochádza k žiadnym kolíziám. V podstate je to backplate, ktorého hlavnou funkciou je držať cez spony rebrovaný pasív. Tu musíme pochváliť obzvlášť pohodlnú montáž spôn. Na jednej strane si sponu zachytíte o rebro, nastavíte si ju tak, aby zapadla do výrezu zadného plechu, a na druhej strane ju pohodlne pripnete o druhú stranu pasívu. Len si pred montážou všimnite ten malý rozdiel v zobáčikoch, ten na dopínanie má iný tvar. Robiť to opačne je naopak veľmi náročné. Navyše, spony sú krátke na tie SSD, ktoré majú čipy z obidvoch strán.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Alphacool má 80 a 40mm radiátory pro servery. Vodník v mini PC?

U radiátorů používaných ve vodním chlazení jsme si zvykli, že jejich profil kopíruje klasické ventilátory. A tudíž potřebuje docela dost prostoru na stěně skříně. Firma Alphacool teď na CES 2019 představila radiátory, které na to jdou o dost jinak – jsou hranolové a průřez, kterým prochází vzduch je hodně nízký. Jde o produkt určený pro nízké 1U servery, ale zajímavý by mohl být i v kompaktních počítačích. Celý článok „Alphacool má 80 a 40mm radiátory pro servery. Vodník v mini PC?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test 27 teplovodivých pást, 1. časť

Aj termopasta môže výrazne formovať chladiaci výkon. Objednali a porovnali sme niekoľko modelov, čím pokrývame značnú časť súčasnej ponuky. Má legendárna Arctic MX-2 stále zmysel? Alebo je už rozumnejšie siahnuť po novších pastách Cooler Masteru či Cryorigu? Možnosťou je aj medená Coollaboratory. Okrem odporúčaní vás budeme tentokrát i varovať. Niektorým pastám je lepšie sa radšej vyhnúť. Celý článok „Test 27 teplovodivých pást, 1. časť“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Parádny test. Jedine chýba porovnanie čo by to robilo keby boli SSD pod slotom grafiky ale chápem že zložitosť a časová náročnosť by stúpala exponenciálne a i bez toho je to dobrý test.

  1. Takýto test výhľadovo v pláne máme. Je to dosť špecifická vec, ktorá si zaslúži samostatný článok 🙂

 2. Dá se někde v ČR sehnat ten chladič na ssd EKWB EK-M.2 nikde ho nemohu najít a nebo špatně hledám díky za pomoc a odpověd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *