Vyšla Mini-ITX deska pro procesory Skylake-X a vodní blok pro ni

Malá deska s X299 pod vodou

Desky Mini-ITX jsou vynikající, když chcete mít co nejmenší počítač. Původně byly pro úsporná nízkoprofilové PC, ale dnes se používají i pro herní počítače. Malé rozměry se ale mohou hodit i u pracovní stanice, a tak je fajn, že se teď otevírá možnost mít v ITX formátu highendové procesory Intel Skylake-X i s 18 jádry. Bude se totiž dát koupit deska Mini-ITX se socketem LGA 2066 pro tyto procesory.

Dostat do Mini-ITX formátu platformu X299 není lehké, protože používá čtyřkanálové paměti, na které je na PCB normálně potřeba víc místa, než dovoluje 17cm šířka Mini-ITX desky. I samotný socket LGA 2066 pro tyto procesory je rozměrný. Tyto překážky jako první překonala firma ASRock a její deska se jménem X299E-ITX/ac je tak trošku i technologickým demem, ukazujícím, že to jde. Jestli ji budou následovat i nějaké další, to už je jiná otázka.

U této desky stojí za zmínku, že se povedlo zachovat poměrně hodně z funkcionality platformy X299. Na desku Mini-ITX nelze z definice dostat víc jak jeden slot PCI Express ×16, ale návrháři dokázali na desetivrstvý tištěný spoj namačkat čtyři paměťové sloty, tudíž bude procesor mít plnou paměťovou propustnost a je možné instalovat 64 GB RAM. Je to díky tomu, že má deska pro paměti sloty na notebookové moduly SO-DIMM. Výrobci desek by asi toto řešení měli zvážit i pro méně extrémní modely, protože SO-DIMMy pro většinu použití nemají výrazné nevýhody a čtyři sloty pro paměti by škrtly velkou slabinu Mini-ITX desek.

Mini-ITX deska pro platformu LGA 2066: ASRock X299E-ITX/ac

Díky využití zadní strany PCB má deska ASRocku i tři sloty M.2 pro SSD, ale jeden z nich je přístupný i z komfortnější přední strany, pro změnu díky použití sekundární desky, připojené vertikálně hned za zadními konektory. Tento trik k úspoře místa je použitý hned dvakrát, na protější straně je v takovémto pomocném PCB namačkáno šest portů SATA a přední výstup USB 3.0. Celou výbavu a konektivitu můžete nastudovat na stránce firmy pro tuto desku.

Nás bude hodně zajímat, jak se takhle namačkaná deska vyrovná s velkým zahříváním, kterým se procesory Skylake-X v plné zátěži projevují. Zvlášť v nějaké malé skříni bude asi největší problém chlazení napájecích komponent. Ty jsou pod vertikální přídavnou deskou, a toto by mohla být slabina, protože pod vzniklý „překryv“ se hůř dostane vzduch. Je jím omezený i rozměr jejich pasivu, který na fotkách není dobře vidět, ale existuje (je pod porty SATA).

ASRock se předem dohodl s firmou Bitspower, a díky tomu bude ke koupení vodní monoblok, který by chlazení mohl hodně usnadnit. Podle jeho obrázků to totiž vypadá, že bude mít plochý výčnělek, který dosedne do prostoru pod oním přídavným PCB se SATA porty a mohl by tam schované komponenty tím pádem ochlazovat. Pokud tento odvod bude dobře fungovat, mohlo by by to zabránit drastickým teplotám VRM. Na druhou stranu vodní chlazení s custom okruhem, pumpou a radiátorem přidá hodně k rozměrům počítače (a ceně…), takže celá stavba bude muset být inteligentní, jestli se nechcete dostat skoro zpátky na rozměr ATX nebo Micro-ATX skříně.

Monoblok pro ASRock X299E-ITX/ac

I desky Micro-ATX jinak pro procesory Skylake-X existují, jeden takový model má MSI (X299M Gaming Pro Carbon AC). Postavit kompaktní pracovní stanici na něm nebude tak extrémní, ale mohlo by to se skříní, která šetří místem, taky dobře fungovat. V tomhle případě dokonce můžete mít i víc karet PCI Express.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope

Top model 14. generácie procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh-S) predbehol všetko, čo sa doposiaľ vyšlo pre stolové počítače. Rýchlosťou, ale i spotrebou. Na jednej strane sa dosiahlo méty 6 GHz pre jednovláknové aplikácie a frekvencie sú veľmi vysoké aj v rámci all-core boostu, vedľajším efektom je to, že spotreba Core i9-14900K môže niekedy špičkovo vystreliť až k 400 W. Celý článok „Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope“ »

 •  
 •  
 •  

Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů

Museli byste jít hodně hluboko do minulosti, abyste se ocitli v době, kdy se procesory Intel nejmenovaly Core i7 a tak dále. Intel tento systém značení používá od roku 2008 a procesorů s architekturou „Nehalem“ (do té doby vládla jeho nabídce Core 2 Duo a Quad). Vypadá to ale, že by mohla přijít změna neboli rebranding a Intel toto zaběhané značení zahodí. Bude to zřejmě provázet příchod čipletových procesorů a nové desktopové platformy. Celý článok „Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *