Duel chladičov SSD: Alphacool HDX M.2 vs. EKWB EK-M.2

Hodnotenie

S narastajúcimi IOPS stúpajú takisto nároky na chladenie SSD. A to sa týka i výkonných modelov (NVMe) pre bežných spotrebiteľov. Vo väčšine prípadov toho radiče síce znesú dosť, ale vysoké teploty im na životnosti nepridávajú. Tie môžu spôsobovať ťažkosti aj vo veľmi tichých počítačoch alebo v prostredí s vyššou izbovou teplotou. A pritom také rozšírenie o prídavný pasív dokáže zázraky.

Hodnotenie

Vplyv chladiča na teploty SSD je zásadný. Alphacool HDX M.2 striasol z radiča viac ako dvadsať stupňov Celzia (z 86,6 na 64,7 °C). Na pamätiach má však opačný efekt a mierne ich zahrieva – bez chladiča sú výsledky lepšie.

Odvod tepla z pasívu mohol byť efektívnejší, škrtí ho absencia rebrovania. Nemôžeme však tvrdiť, že nejako dramaticky, ale ťahá (zbytočne) za kratší koniec. Slabšia je i kompatibilita, pre mnoho dosiek je to prihrubý sendvič. Nerozumieme ani tomu, že sú obe časti pasívu rovnaké, keď nároky na chladenie každej strany sú za každých okolností výrazne odlišné. Alphacool má tentokrát trochu smolu v protivníkovi.


EKWB EK-M.2 je ukážkovou prácou po všetkých stránkach. Náskok má 7 °C (s výkonnejšími SSD to bude ešte viac) a hlavne, chladí už i pamäte. Ďalej ma skvelo zvládnutú (de)montáž a stojí desať eur. Výborný doplnok, účinný a za primeranú cenu.

Negatíva sa tu hľadajú naozaj ťažko. Jedno sporné sme ale našli. S „obojstrannými“ SSD sa nepočíta, resp. dodávané spony sú na takéto prípady krátke. Kompatibilita je týmto za štandarných okolností (tj. bez úprav) trochu obmedzená, no pri pohľade na súčasnú ponuku SSD PCIe zistíte, že drvivá väčšina (vrátane tých atraktívnejším) je osadená jednostranne. Dôležité je, že s takýmito SSD nedochádza k žiadnym kolíziám so základnou doskou, čo nebýva vždy pravidlom.

Napíšte nám, prosím, do komentárov,
ktoré chladiče SSD by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chladíme Threadripper vzduchem i vodou

Současné procesory Threadripper jsou energeticky efektivní a jejich spotřeba na jádro je příjemně nízká. Ale jejich vysoký počet jader vede k nezanedbatelné celkové spotřebě v absolutních číslech. Uchladit tyto procesory tedy není snadné. Během zápůjčky procesoru AMD Ryzen Threadripper 3970X jsem měl možnost jej chladit vzduchovým i kapalinovým chlazením. Rád bych se s vámi podělil o své dojmy a měření v následujícím textu. Celý článok „Chladíme Threadripper vzduchem i vodou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu

Když vyšel Radeon VII, neměl bohužel moc dobrý chladič, recenzenti u něj shledali velkou hlučnost. Jako možnost, jak s tím něco udělat, se doteď nabízely vodní bloky, ale ty vyžadují custom vodní chlazení, náročné finančně i časově. Teď se objem objevila alternativa, kterou by mělo být mnohem snazší aplikovat: vodní chlazení pro Radeon VII typu all-in-one, tedy bezúdržbové s připraveným radiátorem a pumpou. Celý článok „Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem

Zase tu jednou máme něco exotického. Pro stavitele vodních chlazení vymyslela firma Alphacool něco, co by vás asi nenapadlo: fitting vybavený opravdovým laserem. Není to (doufejme) žádná zamaskovaná příprava na vzpouru strojů proti uživatelům. Tato legrácka má pomáhat při navrhování a stavbě okruhu, takže vlastně nejde o součástku, která by v něm zůstávala při provozu, má však z praktických důvodů právě provedení fittingu. Celý článok „Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (9) Pridať komentár

 1. Parádny test. Jedine chýba porovnanie čo by to robilo keby boli SSD pod slotom grafiky ale chápem že zložitosť a časová náročnosť by stúpala exponenciálne a i bez toho je to dobrý test.

  1. Takýto test výhľadovo v pláne máme. Je to dosť špecifická vec, ktorá si zaslúži samostatný článok 🙂

 2. Dá se někde v ČR sehnat ten chladič na ssd EKWB EK-M.2 nikde ho nemohu najít a nebo špatně hledám díky za pomoc a odpověd.

  1. Pekný deň, áno. Axagon CLR-M2 by podla všetkého mal byť kompatibilný aj s SSD s pamäťami na oboch stranách. V takom prípade sa použijete z príslušenstva na zadnú stranu tenší z dostupných thermalpadov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *