Nová výzva: Asus dovolí přetaktovat Xeony na desce s 2× LGA 3647

Potřebujeme chladiče pro nový socket

V létě Intel a AMD představily procesory se signifikantně vyšší spotřebou a výdejem tepla než dřív: Threadripper se 180W TDP a Skylake-X, které si s ním nezadá. Po přetaktování může oboje brát přes 300 W (a takové Core i9-7980XE ještě víc). Jsou to nové výzvy pro chlazení, ale možná nejsou finálním „bossem“. Vypadá to, že možnost přetaktování se teď otevře i pro serverové Xeony poslední generace s až 28 jádry.

Asus odhalil desku WS C621E Sage pro Xeony do socketu LGA 3647 (ty s aktuální serverovou architekturou Skylake s AVX-512) a slibuje, že na ní dovolí tyto procesory přetaktovat. A je to dokonce deska se dvěma sockety, takže se bavíme o přetočení dvojice až takových extrémů, jako je Xeon Platinum 8180 s 28 jádry a TDP 205 W a cenou 10 000 dolarů. Nebo dvou 24jader Xeon Platinum 8160 za 4700 $ či 20jader Xeon Gold 6138 za 2460 $. Zajímavých možností by se asi našlo dost.

Jak přesně jejich přetaktování Asus dokázal zrealizovat, ještě neprozradil. Stránky k produktu říkají jen to, že přetočení Xeonů bude možné. Nejpravděpodobnější asi je, že to funguje přes turbo, tedy že se CPU dá přinutit běžet neustále všemi jádry na maximálním boostu, normálně umožněném jen při zatížení malého počtu jader. Nebo se na věc půjde přes zvyšování BCLK.

Výkon počítače, který byste z tohoto mohli vyrazit, bude hodně vysoko. Ale zajímavé to bude také z hlediska spotřeby a chlazení. Čipy, které Intel směřuje do Xeonů, by měly mít lepší energetickou efektivitu. Předpokládá se, že jde o méně hřející kusy s nižší leakage, zatímco ty horší jdou do Core i9. Po přetaktování se ale stejně dají čekat velké nárůsty spotřeby. Chlazení Xeonů s nejvyššími počty jader asi bude docela oříšek, navíc budete mít dva vedle sebe. A také dvě napájecí kaskády pro ně – ty mají 7+1 fáze pod pasivem, který není zas tak velký. Možná se po OC budou muset aktivně chladit také, to bude záviset na tom, jak velké přetaktování deska umožní.

Deska Asus WS C621E Sage pro dva Xeony generace Skylake-SP. Instalují se do socketů LGA 3647, jako v serverech

LGA 3647

Výzva je to ještě v jednom směru: u těchto CPU používá Intel jiný socket než LGA 2066 na desktopu. Patice LGA 3647 je mnohem větší a má úplně jiné upevňování chladičů. Na procesory Xeon Gold/Platinum, jejichž IHS je také adekvátně větší, se proto nedají použít dosud existující chladiče. Pro hraní s touto drahou platformou bude nutné sehnat chladiče používané na serverech, vyrobit vlastní upevňování, nebo si něco vydupat na výrobcích chladičů.

Serverový chladič pro LGA 3647: Supermicro SNK-P0070APS4

Situace je dost podobná tomu, co je u Threadripperu. Pro ten se nějaké speciální chladiče objevily. Poměrně snadné, ale ne optimální řešení, je použít jednoduchou upevňovací sponu pro rozšířené vodníky Asetek s uzavřeným okruhem – možná, že i Asus bude podobnou také k desce dávat (respektive dvě). Asi nejlepší řešení tu ale asi bude vodní monoblok, který by byl vytvarován přesně na tuto desku a sockety. Měl by jednu kritickou výhodu, totiž možnost zároveň účinně chladit i napájecí kaskády. Snad se někdo, kdo ho vyrobí, najde.

Kdy se tato deska začne prodávat, zatím nevíme. Asus ještě nesdělil ani cenu, která bude určitě vysoká. Konec konců je pro zákazníky, kteří mají několik tisíc dolarů/eur na dva Xeony Gold nebo Platinum.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

ASRock má Mini-ITX desku s šestikanálovu RAM pro Xeon Platinum

ASRock často vyrábí zajímavé desky. Dřív jako první a jediný přišel s Mini-ITX deskami pro highendovou platformu Intel X99, teď ale pokročil ještě o něco dál. Vypouští totiž kompaktní Mini-ITX desku pro Xeony Scalable s obřím socketem LGA 3647. A dokonce je schopný na ní dostat i podporu pro šestikanálové paměti DDR4. S až 28jádrovými CPU je to asi největší extrém, co v SFF provedení lze dnes dokázat. Celý článok „ASRock má Mini-ITX desku s šestikanálovu RAM pro Xeon Platinum“ »

  •  
  •  
  •  

Vodní blok EKWB pro Xeon W-3175X i servery dovolí různé zapojení

Xeon W-3175X, který Intel vydal v lednu, představuje tak nadšeneckou (a také termálně intenzivní) platformu, že se u něj počítá prakticky jenom s vodním chlazením. Pro socket LGA 3647, který používá, existují i all-in-one vodníky, ale nyní EK Water Blocks pro ní teď uvádí speciální vodní blok do custom okruhů. Blok EK-Annihilator Pro má i specialitu, která je určená hlavně pro servery, ale hodit by se mohla nejen v nich. Celý článok „Vodní blok EKWB pro Xeon W-3175X i servery dovolí různé zapojení“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Co mi to jenom připomíná… už vim, „taktování“ až dvousocketových Xeonů E5 v3… Jen prej s minimalizovaným rizikem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *