Pri CPU a iGPU meriame odteraz už i výkon. Takáto je metodika

Ako testujeme výkon procesorov

Z tímovej porady vzišlo, že bude predsa len rozumnejšie, keď dáme trochu priestoru aj výkonnostným testom. Nájdete ich vo všetkých recenziách hardvéru s procesorom, respektíve s výpočtovým výkonom. Na prevádzkové vlastnosti sa špecializujeme a hĺbkovo ich analyzujeme samozrejme i naďalej. Symbolickú ilustráciu o výkone dopĺňame pre ucelenosť, aby ste na získanie prehľadu nemuseli bežať inde.

Vybrali sme niekoľko kľúčových benchmarkov, ale i praktických testov. To s ohľadom na to, aby bolo možné pohodlne rozvíjať redakčnú databázu výsledkov i v tomto smere.

Počas vysokej záťaže v IntelBurnTeste získavame „zadarmo“ informácie o výkone v GFLOPs. Nejde o výkon v absolútnych číslach, ale o ten, ktorý zodpovedá predvolenému režimu. V našom prípade je to s vyhradenými 5 GB RAM. O výkone, tentokrát jednovláknovom, hovorí i počet prevedených fotiek z RAW (~ 9MB NEFy) do JPEGu po dobu 15 minút. Zvolená kompresia je pre Zoner Photo Studio 18 najnižšia možná a výsledné fotky majú okolo 2 MB. Oba uvedené testy si môžete ľahko pospájať s nameranými teplotami, spotrebou i hlučnosťou, pri ktorých prebiehali. Všetko je potom pokope na jednom mieste v súvisiacich kapitolách.

Ostatné merania sa už na fixný čas a prevádzkové vlastnosti neviažu a informujú vyložene o hrubom výkone. Tu začíname prevodom 40Mb FHD videa Samsung Oceanic. To kodekmi H.264 a H.265. Použité sú všetky dostupné kóderi pre daný čip. Profily kódovania sú nastavené hlavné pre oba kodeky – Main pre HEVC a High pre AVC. Úroveň je jednotná (4.0) a spoločný majú takisto preset – stredný/vyvážený. Ďalšie nastavenia môžete vidieť na screenshotoch z používateľského prostredia HandBrake (v1.0.7).

      

Herné schopnosti monitorujeme v Mafii II. Vybrali sme ju preto, že je to stará hra, ktorá je jednak dobre hrateľná aj na strednej triede integrovaných grafík, a to pri vysokom nastavení detailov, a takisto preto, že sa už nepredpokladajú žiadne aktualizácie ani optimalizácie ovládačov, ktoré by ovplyvňovali výkon. Nastavené rozlíšenie je Full HD, AntiAliasing je vypnutý takisto ako APEX PhysX. Testovanou sekvenciou je úvod druhej kapitoly, teda „autopilot“ prechádzajúci zasneženým mestom Empire Bay. Na logovanie slúži PresentMon a nazbierané vzorky vizualizujeme pomocou FLACalculatoru od Pavla Šantrůčka z webu GPUreport.cz. Výstupom je tak presný priebeh časov za sebou idúcich snímkov a po následnom prepočte i hrubšie hodnoty priemerných a minimálnych fps.

Grafické nastavenia v hre Mafia II

Nechýba ani syntetika v podobe 3DMark (Fire Strike, Sky Diver, Cloud Gate a Ice Storm) a CineBench R15. Navyše CB nie je veľmi závislý od RAM, čo znamená, že s výsledkami príliš nezamáva ani nový BIOS/AGESA. Tieto masovo rozšírené testy vám tak umožnia jednoduché rámcové porovnanie výkonu i mimo našich interných výsledkov.

Aby bola presnosť čo najvyššia, všetky testy sú minimálne dvakrát opakované. Ak je rozdiel väčší než 2 %, meriame až tri priebehy. Z čiastkových hodnôt potom počítame priemer a ten zapisujeme do grafov.

Doplnená o výsledky výkonnostných testov je už i recenzia barebonu Shuttle NC03U5.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel uvádí procesory Meteor Lake: 4nm, čiplety, grafika Xe LPG

Meteor Lake je první procesor Intelu vyráběný jeho vlastním 4nm procesem, což je důležitý milník. Paradoxně je to současně i první procesor Intelu vyráběný u TSMC, protože řada jeho součástí je takto outsourcovaná – i to je milník. Jde totiž o první mainstreamový procesor Intelu používající čiplety či dlaždice a pokročilé 3D pouzdření. Skoro nad rámec toho už je, že má také nová jádra CPU, nové GPU a také novou jednotku NPU pro akceleraci AI. Celý článok „Intel uvádí procesory Meteor Lake: 4nm, čiplety, grafika Xe LPG“ »

 •  
 •  
 •  

SiFive uvádí první velké jádro RISC-V s 5× ALU a vysokým IPC

V posledních letech narůstá konkurence pro procesorovou architekturu ARM v podobě otevřeného ekosystému kolem instrukční sady RISC-V, která má ambice stát se levnější a ne na jednom vlastníkovi závislou alternativou. RISC-V není zatím tak zralá a tyto architektury nemají srovnatelný výkon, ale postupně „rostou“. Firma SiFive, která je jedním z jejích tahounů, teď uvádí jádro SiFive P870, které by konečně mohlo laťku výkonu zvednout. Celý článok „SiFive uvádí první velké jádro RISC-V s 5× ALU a vysokým IPC“ »

 •  
 •  
 •  

Místo AVX-512 přichází AVX10. Už i pro big.LITTLE procesory

Včera jsme psali o tom, že procesory x86 – minimálně ty od Intelu – dostanou rozšíření APX (Advanced Performance Extensions), což je zásadní změna v programování těchto CPU. Intel ale také chystá velké změny v SIMD instrukcích s technologií AVX10, která sjednotí vektorová rozšíření, v jejichž subsetech je teď nepořádek, a také by měla řešit problém big.LITTLE procesorů. Ale hrozí, že to bude na úkor pravého 512bitového AVX-512. Celý článok „Místo AVX-512 přichází AVX10. Už i pro big.LITTLE procesory“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. To je tou mojou tvrdolavosťou, ale keď sa k prianiu čitateľov pridá i hlas kolegu, to už mäknem 🙂

   1. Šantrůček nestačí? 😀 Já myslel že jo 😀 (nemyslím to vůbec zle)

    OT: Ľubo, vim že jsem mimo téma článku, jak to vypadá s testem Alpenföhnu Olymp (ano dvouvěžákového chladiče) a s případným porovnáním oproti třeba Noctua NH-D15, Thermalright Silver Arrow SB-E Extreme nebo Raijintek Tisis (popř. 2 ze 3, všem těmto 3, jiným nebo všem dvouvěžákům)?

    Vono nemusí být dvojvěž jako dvojvěž 🙂

    1. Chladiče najbližšie rozšírime práve o NH-D15, až máme v high-ende slušný odrazový mostík. Dostupnosť Tisisu a Silver Arrow SB-E je už síce slabšia, určite ich chceme stihnúť prevetrať, kým sa ešte predávajú. Predsa len, návrh pasívu Thermalright SA SB-E je ukážkový a stále čakám, že ho niečo konečne prekoná. Pokiaľ si dobre spomínam, tak chladiaci výkon má vzhľadom k hmotnosti vynikajúci.

     O Olymp si napíšeme. Momentálne máme vo fronte Reeven Okeanos, Scythe Fuma a Mugen 5, MSI Core Frozr L, SilentiumPC Fortis 3 v2 a ešte by sa tu niečo našlo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *