Pri CPU a iGPU meriame odteraz už i výkon. Takáto je metodika

Ako testujeme výkon procesorov

Z tímovej porady vzišlo, že bude predsa len rozumnejšie, keď dáme trochu priestoru aj výkonnostným testom. Nájdete ich vo všetkých recenziách hardvéru s procesorom, respektíve s výpočtovým výkonom. Na prevádzkové vlastnosti sa špecializujeme a hĺbkovo ich analyzujeme samozrejme i naďalej. Symbolickú ilustráciu o výkone dopĺňame pre ucelenosť, aby ste na získanie prehľadu nemuseli bežať inde.

Vybrali sme niekoľko kľúčových benchmarkov, ale i praktických testov. To s ohľadom na to, aby bolo možné pohodlne rozvíjať redakčnú databázu výsledkov i v tomto smere.

Počas vysokej záťaže v IntelBurnTeste získavame „zadarmo“ informácie o výkone v GFLOPs. Nejde o výkon v absolútnych číslach, ale o ten, ktorý zodpovedá predvolenému režimu. V našom prípade je to s vyhradenými 5 GB RAM. O výkone, tentokrát jednovláknovom, hovorí i počet prevedených fotiek z RAW (~ 9MB NEFy) do JPEGu po dobu 15 minút. Zvolená kompresia je pre Zoner Photo Studio 18 najnižšia možná a výsledné fotky majú okolo 2 MB. Oba uvedené testy si môžete ľahko pospájať s nameranými teplotami, spotrebou i hlučnosťou, pri ktorých prebiehali. Všetko je potom pokope na jednom mieste v súvisiacich kapitolách.

Ostatné merania sa už na fixný čas a prevádzkové vlastnosti neviažu a informujú vyložene o hrubom výkone. Tu začíname prevodom 40Mb FHD videa Samsung Oceanic. To kodekmi H.264 a H.265. Použité sú všetky dostupné kóderi pre daný čip. Profily kódovania sú nastavené hlavné pre oba kodeky – Main pre HEVC a High pre AVC. Úroveň je jednotná (4.0) a spoločný majú takisto preset – stredný/vyvážený. Ďalšie nastavenia môžete vidieť na screenshotoch z používateľského prostredia HandBrake (v1.0.7).

      

Herné schopnosti monitorujeme v Mafii II. Vybrali sme ju preto, že je to stará hra, ktorá je jednak dobre hrateľná aj na strednej triede integrovaných grafík, a to pri vysokom nastavení detailov, a takisto preto, že sa už nepredpokladajú žiadne aktualizácie ani optimalizácie ovládačov, ktoré by ovplyvňovali výkon. Nastavené rozlíšenie je Full HD, AntiAliasing je vypnutý takisto ako APEX PhysX. Testovanou sekvenciou je úvod druhej kapitoly, teda „autopilot“ prechádzajúci zasneženým mestom Empire Bay. Na logovanie slúži PresentMon a nazbierané vzorky vizualizujeme pomocou FLACalculatoru od Pavla Šantrůčka z webu GPUreport.cz. Výstupom je tak presný priebeh časov za sebou idúcich snímkov a po následnom prepočte i hrubšie hodnoty priemerných a minimálnych fps.

Grafické nastavenia v hre Mafia II

Nechýba ani syntetika v podobe 3DMark (Fire Strike, Sky Diver, Cloud Gate a Ice Storm) a CineBench R15. Navyše CB nie je veľmi závislý od RAM, čo znamená, že s výsledkami príliš nezamáva ani nový BIOS/AGESA. Tieto masovo rozšírené testy vám tak umožnia jednoduché rámcové porovnanie výkonu i mimo našich interných výsledkov.

Aby bola presnosť čo najvyššia, všetky testy sú minimálne dvakrát opakované. Ak je rozdiel väčší než 2 %, meriame až tri priebehy. Z čiastkových hodnôt potom počítame priemer a ten zapisujeme do grafov.

Doplnená o výsledky výkonnostných testov je už i recenzia barebonu Shuttle NC03U5.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba

Zní to jako zákon schválnosti – jen nedávno prosákly informace, že příští jádro Cortex od ARMu nebude jen další v řadě, ale že s ním firma chce smazat, nebo aspoň plus minus dohnat náskok architektur Applu. To ale vyžaduje mimořádný skok ve výkonu a možná se to úplně nepovede. Podle drbů, které se objevily na internetu, má prý jádro s kódovým označením Blackhawk (zřejmě Cortex-X5) značné problémy se spotřebou. Celý článok „ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU

Zatím se objevilo jenom málo informací o tom, co přinesou procesory AMD Ryzen s architekturou Zen 6. Samotné jádro by mělo být evolucí Zenu 5, protože AMD používá cosi jako „tick-tock“ model, kdy sudé architektury jsou méně agresivní a rozvíjejí novinky uvedené v lichých. Ale vypadá to, že vše ostatní v SoC okolo jádra by naopak mohlo být docela radikální posun, který úplně změní stárnoucí koncepci „uncore“ u desktopových Ryzenů. Celý článok „Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU“ »

 •  
 •  
 •  

AMD potvrdilo detaily Zenu 5: 6 ALU, AVX-512 s plným výkonem

Letos (snad v třetím kvartále) vyjdou procesory AMD s novou architekturou Zen 5. Bude to opět velká změna, zatímco předchozí Zen 4 byl v podstatě evoluce Zenu 3, a podle různých nepřímých náznaků, mezi nimiž jsou i výroky architekta Mike Clarka, by to prý mohla být vůbec nejzajímavější architektura AMD od prvního Zenu. Je zajímavé, že až dosud o ní byly informace z jediného youtuberského zdroje. Právě ale byly oficiálně potvrzeny přímo z AMD. Celý článok „AMD potvrdilo detaily Zenu 5: 6 ALU, AVX-512 s plným výkonem“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. To je tou mojou tvrdolavosťou, ale keď sa k prianiu čitateľov pridá i hlas kolegu, to už mäknem 🙂

   1. Šantrůček nestačí? 😀 Já myslel že jo 😀 (nemyslím to vůbec zle)

    OT: Ľubo, vim že jsem mimo téma článku, jak to vypadá s testem Alpenföhnu Olymp (ano dvouvěžákového chladiče) a s případným porovnáním oproti třeba Noctua NH-D15, Thermalright Silver Arrow SB-E Extreme nebo Raijintek Tisis (popř. 2 ze 3, všem těmto 3, jiným nebo všem dvouvěžákům)?

    Vono nemusí být dvojvěž jako dvojvěž 🙂

    1. Chladiče najbližšie rozšírime práve o NH-D15, až máme v high-ende slušný odrazový mostík. Dostupnosť Tisisu a Silver Arrow SB-E je už síce slabšia, určite ich chceme stihnúť prevetrať, kým sa ešte predávajú. Predsa len, návrh pasívu Thermalright SA SB-E je ukážkový a stále čakám, že ho niečo konečne prekoná. Pokiaľ si dobre spomínam, tak chladiaci výkon má vzhľadom k hmotnosti vynikajúci.

     O Olymp si napíšeme. Momentálne máme vo fronte Reeven Okeanos, Scythe Fuma a Mugen 5, MSI Core Frozr L, SilentiumPC Fortis 3 v2 a ešte by sa tu niečo našlo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *