ASRock má Mini-ITX desku s šestikanálovu RAM pro Xeon Platinum

LGA 3647 poprvé ve formátu Mini-ITX, i s podporou šestikanálových pamětí DDR4

ASRock často vyrábí zajímavé desky. Dřív jako první a jediný přišel s Mini-ITX deskami pro highendovou platformu Intel X99, teď ale pokročil ještě o něco dál. Vypouští totiž kompaktní Mini-ITX desku pro Xeony Scalable s obřím socketem LGA 3647. A dokonce je schopný na ní dostat i podporu pro šestikanálové paměti DDR4. S až 28jádrovými CPU je to asi největší extrém, co v SFF provedení lze dnes dokázat.

Tato Mini-ITX deska má dvě verze označené EPC612D4I-2M a EPC621D6I a je určená pro servery a podobná využití, nikoliv pro domácnost či firemní PC, vyrábí ji totiž oddělení ASRock Rack. V souladu s tím mají desky osazený 2D VGA adaptér ASpeed AST2500, který funguje jako BMC adaptér pro vzdálenou správu a pro pomocný lokální obrazový výstup na port D-Sub. Chybí na nich také integrovaná zvukovka a na zadním panelu jsou jen minimální porty (2× USB 3.0 a dvakrát gigabitový Ethernet RJ-45, použitý je Marvell 88E1514). Toto si zřejmě vynutil nedostatek místa na 17×17cm PCB Mini-ITX desky. Bez eliminování části zadních portů by už nebylo místo na čipovou sadu Intel C621.

Rozložení desky je docela chytré, socket (přesněji LGA 3647) je na šířku, po obou stranách jsou dva sloty SO-DIMM, což umožňuje dostat na lícovou stranu PCB podporu pro čtyřkanálové paměti a na dolní hranu se stále vejde slot PCI Express 3.0 ×16 a nahoru 24pinový napájecí konektor ATX. Napájecí kaskáda je napravo od socketu pod vysokým pasivem. Když se osadí serverový chladič, fouká jeho ventilátor podélně z těchto míst skrz pasiv CPU směrem k zadním portům, kde je vzduch vyfukován ven, takže tento průvan ochlazuje pasiv na VRM.

ASRock Rack EPC621D4I-2M se serverovým chladičem (Zdroj: ServeTheHome)

Tato deska není první, která pomocí SO-DIMM slotů a modulů dokázala na Mini-ITX dostat čtyřkanálové paměti. Ovšem zde se jde ještě dál. ASRock totiž vyvedl další dva sloty SO-DIMM na spodní stranu PCB, kde jsou osazené naplocho, takže se se pak celkově dá do malého šasi osadit všech šest modulů potřebných pro plnou propustnost pamětí u Xeonů Gold/Platinum a tak dále. Takto to má udělané varianta desky EPC621D6I.

Spodní sloty SO-DIMM na verzi desky EPC621D6I

Druhá verze EPC612D4I-2M tyto sloty navíc nemá, takže je jen čtyřkanálová. Je to proto, že PCB do stejných míst vyvádí i kontakty pro dva sloty M.2. Deska EPC612D4I-2M používá tuto možnost, má tedy jen čtyři lícové sloty pro paměti, ale na oplátku 2× M.2, do nichž se pak dají na spodní stranu instalovat dvě NVMe nebo SATA SSD (podporovaná délka modulů je maximálně 80 mm).

Sloty M.2 na spodní straně PCB u varianty EPC621D4I-2M

Kromě těchto dvou slotů se úložiště dá připojit dvěma dalšími způsoby. Oba modely mají jeden port SATA a jeden port Mini-SAS/SFF-8643, z kterého lze vyvést čtyři rozhraní SAS/SATA. V serveru by bylo možné ještě osadit NVMe SSD nebo RAID adaptér do slotu PCI Express, pokud se třeba nevyužije pro síťovku.

Ačkoliv napájecí kaskáda má velmi málo místa (ploché kondenzátory jsou na spodní straně PCB), má zdá se docela sílu, i když to pravděpodobně závisí na tom, zda bude přes její pasiv proudit dostatečně silný průvan (který je v rackových serverech hodně razantní a nehledí se na hluk, proti desktopu nebo domácím minipočítačům). Podle schématu platformy totiž snad deska podporuje i 205W procesory, což by umožňovalo vsadit i nejvýkonnější 28jádrové Xeony Platinum s oněmi 28 jádry. Aktualizováno: podle katalogu je nejvyšší podporované TDP 165 W.

Pokud vás tato deska zaujala, můžete si přečíst test webu ServeTheHome, který vyzkoušel verzi se čtyřmi SO-DIMMy se 130W Xeonem Gold 6134 a chladičem Dynatron LGA 3647 B13, který můžete vidět na snímku. Zajímavé je, že deska údajně dovoluje použít jak běžné neregistrované SO-DIMMy, tak i registrované moduly, s kapacitou na jeden modul do 32 GB.

Jak už bylo řečeno, tato deska je vyráběná v rámci divize ASRock Rack, není to součást klasické produkce ASRocku pro PC (divize má i separátní webové stránky). To je podstatné proto, že výrobky ASRock Rack se neobjevují v normální distribuci desek pro PC a pokud byste tedy měli na podobný stroj s highendovým serverovým CPU v miniprovedení zálusk, asi nebude úplně snadné desku koupit. A samozřejmě to taky nebude vůbec levné.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má grafiku v provedení Mini-ITX desky. K čemu je dobrá?

Před časem jsme tu měli grafickou kartu jako modul M.2, ale na Computexu 2019 se teď objevila grafika v dalším nezvyklém formátu. ASRock totiž vyrobil samostatnou grafickou kartu v provedení Thin Mini-ITX základní desky. Na první pohled to možná nedává smysl, ale svůj účel to má. Je to totiž externí GPU pro rozhraní Thunderbolt 3 a provedení rozměrově kompatibilní se základními deskami má zajímavé důsledky. Celý článok „ASRock má grafiku v provedení Mini-ITX desky. K čemu je dobrá?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem. Celý článok „ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *