Lenovo uvádí supermalý desktop ThinkCentre Nano, i pasivní verzi

Lenovo ThinkCentre M90n Nano: desktopek do firmy s objemem pod 0,35 litru

Minipočítače jsou populární pro domácí a HTPC využití, ale „SFF“ desktopy vyrábějí velcí výrobci počítačů i pro firemní a kancelářskou sféru. Hodně zajímavý minidesktopek teď představilo Lenovo: jeho ThinkCentre M90n Nano je opravdu malé, spotřebou by mělo odpovídat notebooku (bez zapnutého LCD) a navíc ho také firma nabízí v bezhlučné verzi s pasivním chlazením. Jako notebooky také podporují Modern Standby.

ThinkCentre M90n Nano je ještě menší než také velmi kompaktní SFF počítače ThinkCentre „Tiny“. Uvnitř může být notebookový procesor Intel Core 8. generace (pravděpodobně čipy Whiskey Lake) s až čtyřmi jádry – Core i3, i5 nebo i7, případně i5 a i7 ve verzi s podporou funkcí Intel vPro. Osazeno k němu může být až 16 GB paměti DDR4, nevíme ale zatím, zda jsou ve slotech nebo napevno na desce. Úložiště vyměnitelná jsou, uvnitř jsou dva sloty pro NVMe SSD, Lenovo nabízí osazení až 2×512 GB. Do třetího slotu M.2 se pak ještě nasazuje bezdrátový modul.

Lenovo ThinkCentre M90n Nano

Celá krabička měří 17,9 × 8,8 cm s tloušťkou jen 2,2 cm a váží 505 g. Je možné ji osadit do VESA držáku za monitor. Chlazení 15W procesoru je aktivní a napájení je externím 65W zdrojem notebookového typu. Respektive, může být. Alternativně je totiž možné PC nabíjet přes USB-C, například když máte monitor s podporou USB-C dokování.

Lenovo ThinkCentre M90n Nano

Kromě USB-C pro tento účel (funguje tedy vedle běžného využití a napájení i jako obrazový výstup) má ThinkCentre M90n Nano zezadu ještě další USB 3.1 Gen2 (10Gb/s) v klasickém provedení A, samostatný obrazový výstup DisplayPort 1.2, separátní port pro DC napájecí adaptér a konektor pro drátový gigabitový Ethernet. Na čelní straně krabičky je pak další USB-C a další dvě USB 3.1 Gen2 typu A – všechny tři tyto porty umí rychlost 10 Gb/s. A vepředu je také kombinovaný port pro sluchátka a mikrofon.

Pasivní chlazení je také možnost

Jak už bylo řečeno, běžná verze má aktivní chlazení, patrně podobné tomu v noteboocích. Ale Lenovo nabízí také ThinkCentre M90n Nano „IoT“, které je určené spíše k IoT/embedded a průmyslovému použití, podporuje rozsah teplot 0–50 stupňů a má pasivní chlazení. Místo horního krytu šasi je osazen hliníkový pasiv s výrazným žebrováním, který slouží jako chladič CPU. Tato úprava zvyšuje váhu na 750 g a výšku na 3,45 cm.

Lenovo ThinkCentre M90n Nano IoT

IoT verze poskytuje navíc dva sériové porty na čelním straně a také obnáší určité změny ve vnitřní výbavě. Lenovo uvádí, že jako procesory se nabízí v této verzi jen dvoujádra Core i3 nebo Celeron a paměti může být maximálně 8 GB. Uvnitř jsou stále dva sloty M.2 pro SSD, ale také dva krátké M.2 pro Wi-Fi/Bluetooth a ještě třetí M.2 pro osazení 4G LTE modemem. Minimálně některé verze by měly vzadu mít dva porty Ethernet/RJ45 místo jednoho. Nevíme ovšem, jak dobře tato pasivní verze bude sehnatelná. Jelikož jde o IoT hardware, nemusí se prodávat běžně.

Lenovo ThinkCentre M90n Nano, běžná a pasivní IoT verze na fotce webu SlashGear

Prodej těchto minipočítačů má podle Lenova začít v srpnu, zatím tedy ještě k mání nejsou. Běžná verze s aktivním chlazením má stát od 639 $ (s DPH 688 eur, případně 17 700 Kč) za verzi s procesorem Core i3. Pasivní IoT verze je začíná na ceně 539 $, tedy u nás s DPH 580 eur nebo 14 950 Kč.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ZeroRPM X2: mATX pasivní skříň uchladí 95W CPU a 180W grafiku

Pasivní chlazení je ta nejtišší možnost chlazení PC (pravda, možná pokud pomineme možnost počítač vzdálit do jiné místnosti). Firma ZeroRPM teď představila skříň, která spojuje pasivní chlazení CPU a GPU (až 180W!) s ještě jednou věcí, co máme rádi: má poměrně malé rozměry. Při velikosti menší než třeba Fractal Design Define Nano S zvládá nejen Mini-ITX, ale i mATX desky se standardním ATX zdrojem. Celý článok „ZeroRPM X2: mATX pasivní skříň uchladí 95W CPU a 180W grafiku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650

Na pasivně chlazené grafické karty bez ventilátorů bylo v posledních letech výrobci trošku zanevřeno. Ale teď se objevila novinka firmy Palit, která vydává čistě pasivní verzi GeForce GTX 1650, tedy 75W modelu aktuální generace GPU Nvidia Turing. Tato karta staví na už předtím vyzkoušeném designu chladiče KalmX, ovšem s novým (respektive loni vydaným) GPU posouvá možnosti toho, co lze s takovouto pasivní kartou dosáhnout. Celý článok „Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové minipočítače Zotac: Zboxy s Comet Lake a 15W Ryzeny 3000

Zotac je firma, která vyráběla „NUCy“ ještě předtím, než tento koncept Intel představil, a v minipočítačích a barebonech taky pořád pokračuje. Teď na CES 2020 firma představila několik novinek – například model pro tvůrce obsahu, pasivně chlazenou verzi a také mini PC založená na úsporných 15W procesorech AMD Ryzen a také na Intel Comet Lake. V nabídce budou aktivně, ale i pasivně chlazené verze. Celý článok „Nové minipočítače Zotac: Zboxy s Comet Lake a 15W Ryzeny 3000“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *