Slyšeli jste, že tekuté kovy ničí Threadripper? Není to pravda

Zvěsti o použití hliníkového rozvaděče tepla na procesorech AMD Ryzen Threadripper byly naštěstí značně přehnané

Před časem jsme v redakci natrefili na překvapivou informaci: že totiž rozvaděč tepla u procesorů AMD Ryzen Threadripper údajně není z typicky používané poniklované mědi, ale z hliníku. To by byl docela průšvih: pokud by někdo neznalý na procesor aplikoval teplovodivou pastu z tekutého kovu, došlo by totiž ke zničení IHS. Naštěstí to vypadá, že tento problém nebyl skutečný a IHS je nakonec z bezpečného kovu.

Informace o hliníkovém rozvaděči se objevila už docela dávno na Redditu a když jsme na tuto věc přišli někdy před pár měsíci, našli jsme potvrzení, že je IHS skutečně z „Alu“ přímo na fóru AMD, údajně od jeho podpory. V normální procesorech jsou IHS čili rozvaděče tepla kryjící křemíkový čip právě z mědi – ale pokovené, takže není vidět její charakteristická barva. Normálně by tedy nikoho nenapadlo přemýšlet o tom, jestli na ně může tekutý kov přijít. Pokud by ale IHS byl hliníkový, byl by to potenciálně velký průšvih.

Proč nesmí tekutý kov na hliník?

V čem je s hliníkem problém? Asi víte, že tekutý kov (indium, gallium), jenž je v pastách jako Coollaboratory Liquid Pro/Ultra nebo Thermal Grizzly Conductonaut, nesmí za žádných okolností přijít do styku s chladiči, které mají hliníkovou základnu, nebo obecně s hliníkovými částmi. Je to proto, že při styku dochází k jakémusi slévání, či prosakování tekutého kovu do hliníku (ovšem postihuje to i některé jiné kovy). Ten pak zkřehne a eventuálně se začne drobit a rozpadat, poškození je vskutku fatální. Podívejte se třeba na toto video, nebo toto). Tekuté kovy proto vždy používejte jen na styčné plochy, které jsou z mědi, případně z poniklované mědi, nikdy ne na hliník.

Tekuté kovy Thermal Grizzly Conductonaut a Coollaboratory Liquid Ultra znašeho testu obou materiálů

Pokud by se na hliníkový IHS nanesl tekutý kov, začal by vám také infiltrovat do IHS a rozežírat ho s takto neblahými důsledky. Byla by to docela ošemetná situace – asi byste museli zbrousit co největší vrstvu a doufat, že tukový kov neprosákl hlouběji. Threadripper je bohužel docela těžké delidovat, takže by nebylo jednoduché rozvaděč tepla nahradit za nepoškozený. Kromě toho byste při náhradě ani nemohli použít tekutý kov místo pájky, protože zevnitř by efekty byly stejně špatné jako zvenku, takže mezi křemík a plech bude muset přijít obyčejná pasta s negativními dopady na chlazení. Nejjednodušší řešení už „infikovaného“ IHS by tak asi byla nějaká modifikace umožňující přímé chlazení, ovšem to pořád znamená nutnost očistit křemíky od pájky – žádná legrace.

Zvěst o hliníku byla naštěstí chybná, IHS Threadripperu by měl mít stejný materiál jako u všech CPU

Naštěstí to vypadá, že tento problém ve skutečnosti není reálný a tedy se s ním nebude třeba vypořádávat. Když jsme totiž teď chtěli k problému napsat upozornění (protože se o něm moc nemluvilo), zjistili jsme, že vlákno na fóru AMD bylo mezi tím minulý měsíc aktualizováno a nyní se tam už píše, že informace o hliníku nebyla správná a asi vznikla nějakým omylem.

Informace od AMD, potvrzující, že tepelný rozvaděč Threadripperů je z poniklované mědi

Podle informací od AMD je IHS Ryzenu Threadripper klasicky z mědi s obvyklým poniklováním. To znamená, že tekutý kov je pro něj bezpečný (vrstva niklu by měla být lepší než holá měď – tu sice tekutý kov nezničí, ale pořád se do ní trochu absorbuje, takže může být nutné po čase nanést novou vrstvu). Tekutý kov je tedy možné normálně používat a nikdo naštěstí nemá v počítači tikající bombu v podobě pomalu se drobícího IHS. Toto je tedy dobrá zpráva, kterou snad tento příběh můžeme uzavřít.

Pokud si nicméně při instalaci Threadrippera nejste jistí (a říkáte si, že když byly informace chybné jednou, můžou být i podruhé) a bojíte se, co kdyby, můžete zkusit do IHS ze strany škrábnout. Tím si lze ověřit, že je uvnitř měď. A hliníkový povrch s jeho větší měkkostí by měl být celkem dobře rozpoznatelný. Podotýkám, že osobně jsem v ruce žádný Threadripper nedržel, proto taky asi celá tato eskapáda s informacemi z druhé ruky. Jinak by člověk možná i sám poznal, že s hliníkem šlo o chybu…

 

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Den vydání Radeonu RX 6600 už je jasný, 1792 shaderů potvrzeno

Už hodně dlouho se v únicích objevují zmínky o tom, že AMD chystá grafiku Radeon RX 6600, což by byla levnější alternativa k Radeonu RX 6600 XT, který je nyní nejlevnější grafikou AMD generace RDNA 2. Uvedení bylo možná odkládáno, ale teď už se tato karta definitivně dostane na trh, máme už dokonce asi i víceméně přesné datum jejího příchodu na pulty obchodů, což nastane příští měsíc. Celý článok „Den vydání Radeonu RX 6600 už je jasný, 1792 shaderů potvrzeno“ »

 •  
 •  
 •  

AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected

V priebehu veľmi krátkeho času AMD po Adrenalin 21.9.1 vydáva nové ovládače pre Radeony s číselným označením 21.9.2. Je to najmä z dôvodu optimalizácií pre herné novinky z druhej polovice septembra. Medzi nimi kraľuje Diablo, pred ktorého hraním by ste nové grafické ovládače Adrenalin mali nainštalovať. AMD avizuje, že plynulosť s nimi je v remaku kultového RPG citeľne lepšia. Celý článok „AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected“ »

 •  
 •  
 •  

Ověřte si, jestli vám půjde Windows 11: aplikace ukáže, co řešit

Opět je tu „oblíbené“ téma HW požadavků nového operačního systému Windows 11. Nejdřív vypadaly dost hrozivě, mezitím Microsoft trošku zmírnil, ale zůstává nejistota (například se objevily zvěsti, že by oficiálně nepodporovaný hardware třeba nemusel dostat aktualizace). Pokud se na upgrade chystáte, může vám teď pomoci nová aplikace Microsoftu kontrolující požadavky, která už přesně říká, v čem vaše PC vyhovuje a v čem ne. Celý článok „Ověřte si, jestli vám půjde Windows 11: aplikace ukáže, co řešit“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *