Oficiálne! Chladič Scythe Fuma 2 mieri do bežného predaja

Tretia, výrazne zmenená Fuma

Zhruba v polovici apríla sa objavili prvé detaily a fotky chladiča, ktorý má byť nástupcom Fumy rev. B. Ale až teraz je zrejmé, že nezostane iba vo fáze prototypu a bude dostupný i pre koncových spotrebiteľov. Fuma 2 má niekoľko zaujímavých vlastností, ktoré nám počas písania prvej správy unikli. A skompletizované sú i parametre (z obrázkov teda už nič vyzobávať nemusíme), vrátane známej odporúčanej ceny.

V rámci krátkej retrospektívy si pripomeňme, že označenie „Fuma“ Scythe prvýkrát použil koncom roka 2015, kedy bol tento chladič predstavený verejnosti. Objavil sa čista jasna a získal si nás pôsobivou účinnosťou, ktorou zatienil vtedy najnovšiu Ninju (4) i Mugen Max. Tým tak trochu kanibalizoval renomované chladiče zo zabehnutých sérií. Aj keď, Fuma sa vyrábala v menšom meradle, čo bolo vidieť aj na celkovo slabšej dostupnosti. Bez ohľadu na to chladič to bol perfektný.

S príchodom revízie B sa veci pokazili. Scythe síce rozšíril podporu o päticu AMD AM4, no na druhej strane výsledky už tak presvedčivé nepodával, aj keď šlo o na pohľad o nezmenený pasív. Na vine bola pravdepodobne vymenená spona so slabším prítlakom. S iným, novým montážnym systémom (H.P.M.S. II) prichádza výrobca i tentokrát. „Béčková“ revízia používala H.P.M.S. II a pôvodný chladič prvý H.P.M.S. (Hyper Precision Mounting System). Podpora pätíc zahŕňa takmer celý arzenál možných i nemožných pätíc. V prípade Intelu počnúc LGA 775 až po LGA 1151. Pri AMD sa taksito počíta, že vlastníte napríklad staršie Llano a chladič osadíte i na FM1 a všetky novšie mainstreamové pätice (vrátane aktuálnej AM4). Neopevníte ho iba na procesory s nadrozmerným tepelným rozvádzačom – podpora nezahŕňa AMD TR4 a ani serverovú päticu Intel LGA 3647.

Základňa Fuma 2 je natočená tak, aby sa vyhla priestoru nad slotmi DIMM na operačné pamäte. A na kompatibilitu s vysokými pasívmi RAM i na doskách Intel HEDT s LGA 2066, je z druhej strany skrátených zopár rebier. Podľa toho, ako to ilustruje obrázok pod textom, nezostáva vodníkom AIO nič dlžný. A s výškou iba 154,5 mm nebude kolidovať ani s bočnicami väčšiny mini towerov. Napriek tomu má o dobrých päť milimetrov viac než staršie Fumy. To preto, že pribudli dve rebrá, zrejme i ako kompenzácia skrátených spodných.

Vyžarovacia plocha by však mala byť väčšia. Napovedá to o sto gramov vyššia hmotnosť, než bývala. Scythe ju v špecifikáciách zaokrúhlil na rovný kilogram. Nová Fuma nabrala na hmotnosti najmä vďaka extra porcii „železa“ na zadnej veži. Optimalizáciám sa hranice nekládli a výrobca všetky rozmery šponoval, ako to len bolo možné. Samozrejme s ohľadom na zachovanie kompatibility so všetkým okolo. Od slotov PCI Express sa základňa neodkláňa, to ale ani nie je potrebné. Hĺbka chladiča je iba 130 mm, to znamená od stredu pätice k prvému slotu PCIe (ktorý býva aspoň na 80 mm vzdialený i na doskách Mini-ITX) 65 mm. Je tam teda ešte i nejaká rezerva na v rámci možností pohodlné povolenie poistky a demontáž grafickej karty.

Okrem toho, že je jeden zo ventilátorov o centimeter užší oproti štandardným 25 mm, každý z rotorov sa na elimináciu nežiaducich turbulencií otáča iným smerom. Pri rovnakom prietoku vzduchu by tam mala byť hlučnosť nižšia. A ona bude v porovnaní s predchodcom nižšia celkovo, i pri maximálnom výkone. Použité 120-milimetrové ventilátory majú udávaných 1200 ot./min, čo je v porovnaní s predchodcami o 200 otáčok menej. Rovnaké otáčky má aj nízkoprofilový ventilátor. To znamená, že ten bude mať nižší prietok a medzi rebrami bude panovať podtlak. Ložiská už podľa všetkého nebudú klzné, ale robustnejšie fluidné (FDB).

No, takto na papieri to vyzerá viac než dobre. Tak snáď to (zase) nepokazí nejaká drobnosť. Cena to nebude, tá je stanovená na 60 dolárov, čiže zostáva na úrovni dopredávajúcej sa Fumy rev. B.

Na potlačenei turbulenií sa každým z ventilátorov otáča iným smerom


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit“

V budúcej generácii desktopových procesorov Alder Lake dôjde po veľmi dlhej dobe k fyzickej zmene rozmerov. Minimálne čo sa týka PCB, to dokonca ani nebude štvorcové. Súčasné montážne súpravy pre chladiče CPU môžu byť nevyhovujúce z viacerých dôvodov. Vyzerá to tak, že po dvanástich rokoch, od Lynnfieldu, čaká mainstreamové platformy Intelu zmena spojovacieho materiálu. Nenápadne to naznačila i Noctua. Celý článok „Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX

Už to skoro vyzerá tak, že Thermalrightu tie správy o nových chladičoch píšeme na objednávku. Pravda je však taká, že táto firma v krátkom časovom slede oznamuje a vydáva samé pozoruhodné veci. Aktuálne je to procesorový chladič s jednou podpriemerne vysokou vežou, ale inak s parametrami pokojne na „zostrelenie“ Noctua NH-U12S. A to pri výrazne nižšej obstarávajúcej cene. Celý článok „Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi. Celý článok „SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *