Oficiálne! Chladič Scythe Fuma 2 mieri do bežného predaja

Tretia, výrazne zmenená Fuma

Zhruba v polovici apríla sa objavili prvé detaily a fotky chladiča, ktorý má byť nástupcom Fumy rev. B. Ale až teraz je zrejmé, že nezostane iba vo fáze prototypu a bude dostupný i pre koncových spotrebiteľov. Fuma 2 má niekoľko zaujímavých vlastností, ktoré nám počas písania prvej správy unikli. A skompletizované sú i parametre (z obrázkov teda už nič vyzobávať nemusíme), vrátane známej odporúčanej ceny.

V rámci krátkej retrospektívy si pripomeňme, že označenie „Fuma“ Scythe prvýkrát použil koncom roka 2015, kedy bol tento chladič predstavený verejnosti. Objavil sa čista jasna a získal si nás pôsobivou účinnosťou, ktorou zatienil vtedy najnovšiu Ninju (4) i Mugen Max. Tým tak trochu kanibalizoval renomované chladiče zo zabehnutých sérií. Aj keď, Fuma sa vyrábala v menšom meradle, čo bolo vidieť aj na celkovo slabšej dostupnosti. Bez ohľadu na to chladič to bol perfektný.

S príchodom revízie B sa veci pokazili. Scythe síce rozšíril podporu o päticu AMD AM4, no na druhej strane výsledky už tak presvedčivé nepodával, aj keď šlo o na pohľad o nezmenený pasív. Na vine bola pravdepodobne vymenená spona so slabším prítlakom. S iným, novým montážnym systémom (H.P.M.S. II) prichádza výrobca i tentokrát. „Béčková“ revízia používala H.P.M.S. II a pôvodný chladič prvý H.P.M.S. (Hyper Precision Mounting System). Podpora pätíc zahŕňa takmer celý arzenál možných i nemožných pätíc. V prípade Intelu počnúc LGA 775 až po LGA 1151. Pri AMD sa taksito počíta, že vlastníte napríklad staršie Llano a chladič osadíte i na FM1 a všetky novšie mainstreamové pätice (vrátane aktuálnej AM4). Neopevníte ho iba na procesory s nadrozmerným tepelným rozvádzačom – podpora nezahŕňa AMD TR4 a ani serverovú päticu Intel LGA 3647.

Základňa Fuma 2 je natočená tak, aby sa vyhla priestoru nad slotmi DIMM na operačné pamäte. A na kompatibilitu s vysokými pasívmi RAM i na doskách Intel HEDT s LGA 2066, je z druhej strany skrátených zopár rebier. Podľa toho, ako to ilustruje obrázok pod textom, nezostáva vodníkom AIO nič dlžný. A s výškou iba 154,5 mm nebude kolidovať ani s bočnicami väčšiny mini towerov. Napriek tomu má o dobrých päť milimetrov viac než staršie Fumy. To preto, že pribudli dve rebrá, zrejme i ako kompenzácia skrátených spodných.

Vyžarovacia plocha by však mala byť väčšia. Napovedá to o sto gramov vyššia hmotnosť, než bývala. Scythe ju v špecifikáciách zaokrúhlil na rovný kilogram. Nová Fuma nabrala na hmotnosti najmä vďaka extra porcii „železa“ na zadnej veži. Optimalizáciám sa hranice nekládli a výrobca všetky rozmery šponoval, ako to len bolo možné. Samozrejme s ohľadom na zachovanie kompatibility so všetkým okolo. Od slotov PCI Express sa základňa neodkláňa, to ale ani nie je potrebné. Hĺbka chladiča je iba 130 mm, to znamená od stredu pätice k prvému slotu PCIe (ktorý býva aspoň na 80 mm vzdialený i na doskách Mini-ITX) 65 mm. Je tam teda ešte i nejaká rezerva na v rámci možností pohodlné povolenie poistky a demontáž grafickej karty.

Okrem toho, že je jeden zo ventilátorov o centimeter užší oproti štandardným 25 mm, každý z rotorov sa na elimináciu nežiaducich turbulencií otáča iným smerom. Pri rovnakom prietoku vzduchu by tam mala byť hlučnosť nižšia. A ona bude v porovnaní s predchodcom nižšia celkovo, i pri maximálnom výkone. Použité 120-milimetrové ventilátory majú udávaných 1200 ot./min, čo je v porovnaní s predchodcami o 200 otáčok menej. Rovnaké otáčky má aj nízkoprofilový ventilátor. To znamená, že ten bude mať nižší prietok a medzi rebrami bude panovať podtlak. Ložiská už podľa všetkého nebudú klzné, ale robustnejšie fluidné (FDB).

No, takto na papieri to vyzerá viac než dobre. Tak snáď to (zase) nepokazí nejaká drobnosť. Cena to nebude, tá je stanovená na 60 dolárov, čiže zostáva na úrovni dopredávajúcej sa Fumy rev. B.

Na potlačenei turbulenií sa každým z ventilátorov otáča iným smerom


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu

Levný věžový chladič Arctic Freezer 7 Pro asi často budete znát, na světě je už hodně dlouho a běhá asi v bezpočtu počítačů. Tato dalo by se říct legenda bude teď po víc než deseti letech na trhu nahrazena novou verzí. Ta se jmenuje Arctic Freezer 7 X a zachovává – respektive by ji měla ještě zlepšit – nízkou cenu, má podobné rozměry, ale přináší novější technologie, díky čemuž má mít chladící výkon lepší o desetinu při menší hlučnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)

S procesory Ryzen (a vlastně už chvíli před nimi) AMD přineslo jednu přímo nesouvisející změnu: boxované chladiče, které byly lepší proti tomu, co se k CPU typicky přibalovalo předtím. Ty běžné měly objemnější (účinnější) pasivy, zejména to ale platilo o heatpipovém top-flow chladiči Wraith max, později Wraith Prism. Právě u tohoto se teď možná nastane další zlepšení, protože AMD zdá se chystá jeho výkonnější verzi. Celý článok „Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat. Celý článok „Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *