Oficiálne! Chladič Scythe Fuma 2 mieri do bežného predaja

Tretia, výrazne zmenená Fuma

Zhruba v polovici apríla sa objavili prvé detaily a fotky chladiča, ktorý má byť nástupcom Fumy rev. B. Ale až teraz je zrejmé, že nezostane iba vo fáze prototypu a bude dostupný i pre koncových spotrebiteľov. Fuma 2 má niekoľko zaujímavých vlastností, ktoré nám počas písania prvej správy unikli. A skompletizované sú i parametre (z obrázkov teda už nič vyzobávať nemusíme), vrátane známej odporúčanej ceny.

V rámci krátkej retrospektívy si pripomeňme, že označenie „Fuma“ Scythe prvýkrát použil koncom roka 2015, kedy bol tento chladič predstavený verejnosti. Objavil sa čista jasna a získal si nás pôsobivou účinnosťou, ktorou zatienil vtedy najnovšiu Ninju (4) i Mugen Max. Tým tak trochu kanibalizoval renomované chladiče zo zabehnutých sérií. Aj keď, Fuma sa vyrábala v menšom meradle, čo bolo vidieť aj na celkovo slabšej dostupnosti. Bez ohľadu na to chladič to bol perfektný.

S príchodom revízie B sa veci pokazili. Scythe síce rozšíril podporu o päticu AMD AM4, no na druhej strane výsledky už tak presvedčivé nepodával, aj keď šlo o na pohľad o nezmenený pasív. Na vine bola pravdepodobne vymenená spona so slabším prítlakom. S iným, novým montážnym systémom (H.P.M.S. II) prichádza výrobca i tentokrát. „Béčková“ revízia používala H.P.M.S. II a pôvodný chladič prvý H.P.M.S. (Hyper Precision Mounting System). Podpora pätíc zahŕňa takmer celý arzenál možných i nemožných pätíc. V prípade Intelu počnúc LGA 775 až po LGA 1151. Pri AMD sa taksito počíta, že vlastníte napríklad staršie Llano a chladič osadíte i na FM1 a všetky novšie mainstreamové pätice (vrátane aktuálnej AM4). Neopevníte ho iba na procesory s nadrozmerným tepelným rozvádzačom – podpora nezahŕňa AMD TR4 a ani serverovú päticu Intel LGA 3647.

Základňa Fuma 2 je natočená tak, aby sa vyhla priestoru nad slotmi DIMM na operačné pamäte. A na kompatibilitu s vysokými pasívmi RAM i na doskách Intel HEDT s LGA 2066, je z druhej strany skrátených zopár rebier. Podľa toho, ako to ilustruje obrázok pod textom, nezostáva vodníkom AIO nič dlžný. A s výškou iba 154,5 mm nebude kolidovať ani s bočnicami väčšiny mini towerov. Napriek tomu má o dobrých päť milimetrov viac než staršie Fumy. To preto, že pribudli dve rebrá, zrejme i ako kompenzácia skrátených spodných.

Vyžarovacia plocha by však mala byť väčšia. Napovedá to o sto gramov vyššia hmotnosť, než bývala. Scythe ju v špecifikáciách zaokrúhlil na rovný kilogram. Nová Fuma nabrala na hmotnosti najmä vďaka extra porcii „železa“ na zadnej veži. Optimalizáciám sa hranice nekládli a výrobca všetky rozmery šponoval, ako to len bolo možné. Samozrejme s ohľadom na zachovanie kompatibility so všetkým okolo. Od slotov PCI Express sa základňa neodkláňa, to ale ani nie je potrebné. Hĺbka chladiča je iba 130 mm, to znamená od stredu pätice k prvému slotu PCIe (ktorý býva aspoň na 80 mm vzdialený i na doskách Mini-ITX) 65 mm. Je tam teda ešte i nejaká rezerva na v rámci možností pohodlné povolenie poistky a demontáž grafickej karty.

Okrem toho, že je jeden zo ventilátorov o centimeter užší oproti štandardným 25 mm, každý z rotorov sa na elimináciu nežiaducich turbulencií otáča iným smerom. Pri rovnakom prietoku vzduchu by tam mala byť hlučnosť nižšia. A ona bude v porovnaní s predchodcom nižšia celkovo, i pri maximálnom výkone. Použité 120-milimetrové ventilátory majú udávaných 1200 ot./min, čo je v porovnaní s predchodcami o 200 otáčok menej. Rovnaké otáčky má aj nízkoprofilový ventilátor. To znamená, že ten bude mať nižší prietok a medzi rebrami bude panovať podtlak. Ložiská už podľa všetkého nebudú klzné, ale robustnejšie fluidné (FDB).

No, takto na papieri to vyzerá viac než dobre. Tak snáď to (zase) nepokazí nejaká drobnosť. Cena to nebude, tá je stanovená na 60 dolárov, čiže zostáva na úrovni dopredávajúcej sa Fumy rev. B.

Na potlačenei turbulenií sa každým z ventilátorov otáča iným smerom


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

RGB LED už můžete mít i v nízkém top-flow chladiči Thermaltake

Ozdobné nasvícení hardwaru pomocí RGB LED s možností měnit barvy a vytvářet různé efekty se stalo takovým emblémem herních počítačů a „kultury“. RGB iluminaci už má dost věžových chladičů CPU, ale co když byste tuto dekoraci chtěli mít v kompaktním počítači? Právě pro takové potřeby má teď něco Thermaltake: Nízký top-flow chladič UX100 ARGB (což znamená, že chladí i VRM na desce), vybavený pro duhové světelné efekty. Celý článok „RGB LED už můžete mít i v nízkém top-flow chladiči Thermaltake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy

O procesorové chladiče, ktoré nepotrebujú ventilátor a i napriek tomu zvládnu čipy s vyšším TDP, bola vždy núdza. Naposledy sme sa tešili z výborného FX70, ktorého predaj Zalman žiaľ už dávnejšie ukončil. Okrem neho sa v poslednej dekáde síce niekoľko pasívne schopných návrhov objavilo – SilverStone Heligon HE02, séria Scythe Ninja alebo dnešnému aktérovi trochu podobný Orochi, ale na naozaj špičkový bezhlučný chladič stále čakáme. Celý článok „180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Be Quiet! vydal chladič Dark Rock Slim, úzký pasiv neblokuje RAM

Po vyložených závějích vzduchových chladičů, které tu byly před pýr týdny, přichází ještě jedna novinka, tentokrát od německé značky Be Quiet! Ta ke svým Dark Rockům teď uvedla ještě verzi Dark Rock Slim. Ten má jednověžový pasiv s úzkým profilem, díky čemuž by měl velmi málo vadit pamětem, má utáhnout až 180W procesor a zavděčí se těm, kdo chtějí kompletně černý chladič bez svítících okras. Celý článok „Be Quiet! vydal chladič Dark Rock Slim, úzký pasiv neblokuje RAM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *