Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (2. díl)

Ostatní součástky a závěr

Vítám vás u druhého dílu seriálu o vodním chlazení. V prvním dílu jsme si vysvětlili, proč má smysl chladit počítačové komponenty pomocí okruhu s kapalinou. V dnešním dílu si detailně probereme jednotlivé část okruhu. V dalším dílu osadíme chladící blok na grafickou kartu. A v posledním dílu si pak ukážeme, jak okruh sestavit, naplnit a otestovat těsnost. V hlavní roli se představí sada EK-Kit Classic RGB P360.

Ostatní součástky okruhu

Všechny součást okruhu je samozřejmě potřeba nějak propojit. V zásadě jsou dvě možnost, jak to provést. Nejběžnější a nejjednodušší je propojení pomocí měkkých hadic. Složitější, časově náročnější, ale o to více působivé je pak použit tvrdých trubic, obvykle z PETG nebo z akrylátu. Existují ale i trubice z mědi, skla nebo dokonce z uhlíkových vláken. Tyto exotické záležitosti však dalece přesahují zaměření tohoto článku. Ten je cílen zejména pro začínající stavitele okruhů. Zde se tedy budeme držet základního a nejjednoduššího způsobu. V ukázkové sadě najdeme dva metry hadic EK-DuraClear 9,5/12,7. Jedná se o průhledné a barevně neutrální hadice, se kterými se dobře pracuje. Čísla před a za lomítkem označují vnitřní a vnější průměr hadice. To je velice důležité pro výběr vhodných fitinek pro zapojení hadic k jednotlivým částem okruhu. Fitinky se starají také o vodotěsnost spoje. Fitinka má dvě část. První část je trn, který má na zadní část závit G¼“, což je standardní závit pro součást vodního okruhu. Přes tento trn se převlékne hadice a ta se poté utěsní pomocí kompresní matice. Trn a matice spolu tedy tvoří fitinku. Ty jdou pořídit v mnoha velikostech a barvách. My použijeme EK-STC Classic 10/13 Nickel.

Na fotografii níže můžete vidět pestrou sbírku fitinek a rozbočovačů, spojovacích, prodlužovacích a úhlových adaptérů. Také je tam vidět ventil, což je důležitá součást pro pravidelnou údržbu. Ventil bohužel není součástí ukázkové sady a je potřeba jej zakoupit zvlášť. Více si jej rozebereme v jiném článku.

No a nakonec je v naší sadě všehochuť různých drobností. Jedná se například o kabelové rozbočovače pro ventilátory a pro RGB podsvícení. Nechybí ani koncentrát pro přípravu jednoho litru chladicí kapaliny. Dále je zde rámeček pro uchycení pumpy do běžné pozice pro 120 mm ventilátor. Nezbytné jsou i testovací adaptéry pro pumpy a můstek pro zdroj. Praktické použití těchto drobností si ukážeme v posledním článku, kde budeme sestavovat okruh.

Závěr a shrnutí

V dnešním článku jsme se tedy seznámili se základními součástmi chladicího okruhu. Také jsme si ukázali, jak upravit chladící blok procesoru pro použití s různými paticemi procesorů. Během pár dnů vyjde další kratší článek, kde si ukážeme, jak osadit chladicí blok na grafickou kartu. Nedlouho poté bude následovat poslední článek, kde dáme dohromady celý okruh. Ten pak naplníme kapalinou, otestujeme těsnost a změříme rozdíly mezi vzduchovým chlazením a kapalinovým okruhem. Děkuji vám za pozornost. Nízkým teplotám a tchému chlazení zdar!

Za poskytnutí hardwaru děkuji firmě EKWB!


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch

Možno si spomeniete na naše staré testy chladičov SSD, ktoré víťazne uzatváral model EKWB EK-M.2. Ten bol pred piatimi rokmi popri rôznych nedotiahnutých riešeniach taký malý zázrak. Vzhľadom na to, že jeho výroba stále prebieha je zaujímavé sledovať, ako kedysi špičkový chladič SSD stojí v porovnaní so súčasnou konkurenciou. Preto sme ho oprášili (samozrejme nový kus s čerstvými vložkami) a poslali do boja. Celý článok „Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch“ »

  •  
  •  
  •  

V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT

Vardarom EKWB odzvonilo, ich výroba je už ukončená, ale je tu náhrada v podobe ventilátorov z novej série FPT. Tie sú určené primárne na to, čomu sa táto firma venuje najviac – na okruh „skladačkového“ vodníka. Popri vysokom prietoku špecifikácie sľubujú aj vysoký statický tlak, ktorý je na prekážkach, akými sú radiátory, kľúčový na dosahovanie čo najvyššej efektivity chladenia. Celý článok „V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

    1. Díky za zpětnou vazbu. Sám si pamatuju, když jsem s vodníky začínal, jak jsem tápal a řešil co a kde a jak a proč. Tak jsem se rozhodl sepsat nějaký stručný návod pro začínající stavitele okruhů. Jak to tak bývá, tak idea jednoho článku se zvrhla ve tři a nakonec z toho budou nejméně čtyři články (pátý bude spíš asi jen takový appendix, dle toho, jak dlouhý nakonec bude čtvrtý článek, který jsem plánoval jako závěrečný).

        1. Brzy zde vyjde třetí díl, kde rozeberu osazení bloku na grafickou kartu a už pomalu sepisuju čtvrtý díl ohledně kompletace okruhu a jeho plnění a odvzdušnení…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *