Reportáž: Ako to funguje v servisnom stredisku firmy Asus

Na grafikách najviac odchádzajú pamäte...

Viete, čo sa v rámci opráv najčastejšie vymieňa na grafických kartách a základných doskách? Schválne, tipnite si ešte predtým, než sa pustíte do čítania tohto článku. Z návštevy opravovne Asusu sme vydolovali veľa atraktívnych informácií, o ktoré nemôže byť ochudobnení. Okrem reakcií na nepríjemné otázky sa dozviete i to, akými spôsobmi sa poruchy na hardvéri bežne detegujú a odstraňujú.

Grafickým kartám sa budeme zaoberať ako prvými. Každá jedna, ktorá sa dostane k technikovi, je podrobená najprv základným testovaním (pokiaľ teda nie je úplne mŕtva). To typicky trvá 7 – 8 minút. Na zahriatie a zábeh karty sa používa spravidla FurMark (cca 3 minúty) a následne sa prechádza do benchmarku Unigine Superposition. Okrem obrazových defektov sa sleduje i to, či je dosahovaný výkon naozaj taký, ako má byť. Namerané výsledky sa porovnávajú s priemernými referenčnými hodnotami iných kusov rovnakej karty.

Najčastejšou príčina nestability alebo zlyhania grafík tkvie v pamätiach. Ich diagnostika je už ale sofistikovanejšia. Prebieha pomocou aplikácií priamo od výrobcov čipov, ku ktorým sa koncoví používatelia nedostanú a k dispozícii ich majú práve takéto servisy. Pamäte sa testujú všetky naraz a pri chybách sú vykázané i adresy (napríklad E33 – E47), ktoré odkazujú na konfliktný modul. Ten sa následne lokalizuje cez „PCB navigátor“. V tejto firemnej databáze sú dostupné schémy všetkých dosiek plošných spojov hardvéru Asus.

V obzvlášť červených číslach boli GDDR6 od Micronu používané v prvej vlne grafických kariet GeForce RTX. O spoľahlivosti pamätí zvyšných dvoch výrobcov pamätí, Hynix a Samsung, už bola medzi technikmi debata. Každopádne tie sú už poriadku a oproti Micronom majú zlomkovú poruchovosť. Reflow či komplet výmena pamätí je na dennom poriadku. Staré čipy sa po zahriatí PCB vypreparujú, urobí sa reball a osadí sa nová pamäť (alebo pamäte). K takýmto operáciám sa používajú teplovzdušné stanice Infra Quick a Infra Ersa.

   

VRM až také kritické nie je. Údajne častejšie sú i výmeny ventilátorov, z ktorých používatelia typicky po kolízii s vysávačom odlomili lopatku. Keď sa niečo v rámci napájacej kaskády mení, tak sú to predovšetkým MOSFETy Vcore. A aj keď je poškodený jeden, zvyknú sa nahrádzať všetky, aby sa znížilo percento druhých opráv. Technik totiž s povzdychom konštatoval, že by sa im ako soľ zišiel niekto z RD (research and development), kto by na nižšej úrovni mal prehľad o tom, ako jednotlivé obvody fungujú a prečo dochádza k niektorým poruchám.

Spájkovanie sa používa pochopiteľne bezolovnaté, ale údajne sa ide o zliatiny SN100 (cín, meď, nikel a fosfor) alebo zliatiny cínu obsahom striebra a bizmutu. Tie by už mali byť kvalitatívne veľmi blízko olovnatémo spájkovaniu.

Nezabudli sme prebrať ani kauzu dlhých skrutiek na RX 5700 (XT), ktoré sa kvôli nedostatočnému prítlaku prehrievali. Vysvetlenie, prečo k tomu došlo, sme dostali – v materiáloch AMD údajne presne také dĺžky, aké sa použili, figurovali. Ale ako to je možné, keďže skôr vydané grafiky Gigabyte a MSI týmto problémom netrpeli, už zostalo bez odozvy. Nemáme to ale za zlé, pretože zodpovednosť majú na krku vývojári. Pravdepodobne k tejto situácii došlo zlyhaním ľudského faktoru, čo je prirodzené. Stáva sa.

Dôležité je, že sa ochotne rieši náprava. Pokiaľ vlastníte prvú revíziu kariet alebo ju ešte nevlastníte, ale je niekde vo výpredaju za priaznivú cenu, nezúfajte. Keď grafiku pošlete do servisu, bezplatne vám ju preskrutkujú. A skrutiek a elánu na vylepšovanie vecí majú dámy a páni dosť. 🙂

Dostali sme sa aj k záručným reklamáciám grafických kariet, ktoré boli používané 24/7 na ťažbu kryptomien. Túto tému však nebol záujem nejako extra rozvádzať. Vyzerá to ale tak, že pokiaľ karta nemá upravovaný BIOS neexistuje dosť dôkazov na zamietnutie bezplatnej reklamácie pre neprimerané používanie. Len pripomínam, že herné grafické karty so štandardne dlhou zárukou nie sú konštruované na nepretržitú prevádzku pri plnom výkonu a ťažobné karty majú skrátenú záruku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. „Aby pri ohreve nedošlo k nežiaducemu topeniu cínu i na okolitých miestach, tie sa pri všetkej jednoduchosti izolujú maliarskou lepiacou páskou, ktorá dobre plní úlohu izolantu a zráža teplotu pod tavný bod.“

    na toto mi neda nezareagovat ako clovek co pracuje v industrial electronics sfere, nezmylili ste sa? pretoze ak to naozaj takto izoluju tak je to od nich velmi amaterske riesenie, vsade sa na tuto funkciu pouziva kaptonova paska (vydrzi napr. aj pretavenie v smt peci).

    inak ta „infra ersa“ co pouzivaju na reflow a opravy je konkretne Ersa IR/PL 650 co je velmi fajn stroj prave na toto pouzitie, aj ked minuly rok ju uz nahradila nova, mierne pokrocilejsia rada HR600.

    a tiez dik za fajn clanok, ktory ludom ozrejmi co sa pri takom servise cca deje.

    1. Pre istotu som sa znovu vrátil k nahrávke z rozhovoru a naozaj pri zosadzovaní starých slotov na izoláciu okolia používajú papierovú pásku. Zrejme kvôli úspore nákladov, predsa len ten rozdiel v cene (oproti tej kaptonovej páske) je obrovský. Na druhej strane sa netajili tým, že je tá ochrana menej efektívna a že sem-tam dôjde k roztaveniu i toho, čo nemá. Ale asi to nebude tak časté, aby sa im to pri tom objeme opráv neoplatilo (šetriť maliarskou páskou).

  2. Je na hovno, že se člověk nemá jak běžně dostat k důkladné diagnostice paměti na g. kartě, v profesionálních řadách karet s nadstandardními kapacitami je to do nebe volající.

    1. ono je to skoda celkovo, pretoze pokrocilejsi user by si to vedel zdiagnostikovat aj sam, pamätam si ze kedysi sa dala pamät gpu testovat v GpuMemTest len potom prestal podoporovat pamäte a autor sa uz k supportu / dalsiemu vyvoju programu nevratil co je skoda.

      1. Tak, chybná pamäť sa dá detegovať aj v praxi – v 99 % prípadoch sa prejavuje artefaktami. Voľne dostupný nástroj na diagnostiku toho, ktorý pamäťový modul to spôsobuje bez PCB navigátoru (kde sa to dá lokalizovať) situáciu veľmi nezachráni aj keď má človek BGA staničku na rework.

        Viem o nejakých neautorizovaných servisoch, čo majú perfektné hardvérové vybavenie na všetko možného, ale bez schém sú tie opravy dosť zdĺhavé a časovo neefektívne, keď človek nevie „do čoho pichnúť“. Svedčí o tom asi aj to, že veľa ľudí sa tomu nevenuje, takže nejaký extra biznis to zrejme nebude.

        MemTest na RAM vnímam trochu inak. Je to jediný spôsob, ako je možné potvrdiť, že nestabilita systému je spôsobená na úrovni pamätí, ktoré treba vyhodiť/poslať na reklamáciu. Doma na kolene si ich opravuje asi málokto.

        1. GpuMemTest má omezení plynoucí z jeho povahy. Když si vezmete, že s iniciativou umějí přijít i konkrétní producenti, viz MSI Afterburner, je vážně škoda, že se vývoje a podpory nedočkáme i jinak, jinde. (Lokalizace vadného modulu už samozřejmě může být v rozšířené verzi takového diagnostického programu, podmíněné placením, registrací.)

          1. Komplikácia je v tom, že samotná aplikácia/GPUMemTest ani priamo od výrobcu čipov sama o sebe technicky nevie lokalizovať chybnú pamäť. Vypíše len rozsah adries (s chybnými bitmi), ktoré sa zadávajú do PCB navigátoru a až ten ukazuje na konkrétny čip.

            1. Nemyslím si, že by to situaci zvlášť komplikovalo. Pokud by základní verze takového diagnostického nástroje získala statut standardu, je jistá pravděpodobnost, že by si jej předcházeli i ostatní výrobci a poskytovali podporu pro lokalizaci vadného modulu. A pokud by to byla platforma s otevřenou databází, mohlo by disruptivně docházet k mapování celého trhu karet lidmi, kteří se zabývají jejich rozebíráním (zpětným inženýrstvím).

                1. A tuplem gamechanger by se aplikace stala, pokud by nabízela možnost sw vypnout (obcházet) poškozený modul, ale to už jsem se skutečně zasnil.

  3. Ďakujem za článok, zaujímavé čítanie, netušil som že sú ešte oficiálne servisy čo robia takéto opravy na úrovni súčiastok a dokonca za relatívne rozumnú cenu 30€, vždy keď som dačo zaniesol do servisu robili opravy systémom výmeny celého PCB čo je zvyčajne neekonomické lebo náhradný diel má premrštenú cenu a človek si radšej kúpi nový produkt (častá vec hlavne pri notebookoch) alebo diel ani nie je dostupný a človek má smolu, naposledy som takto vyhodil 120Hz monitor Acer ktorý by som inak naďalej používal – žiadny servis ktorý som kontaktoval mi to nechcel zobrať a náhradné PCB som nikde nenašiel (vymeniť kus za kus nemám problém aj sám). A nezávislé servisy majú problém lebo nemajú prístup k nákresom PCB. Oprava elektroniky je zaujímavá téma a chcelo by to viac pozornosti aj zo strany EÚ keď už chce tlačiť na ekológiu. Však opravenie elektroniky zaťažuje životné prostredie menej ako vyhodenie starej a výroba novej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *