Reportáž: Ako to funguje v servisnom stredisku firmy Asus

Notebooky sú osobitná kapitola

Viete, čo sa v rámci opráv najčastejšie vymieňa na grafických kartách a základných doskách? Schválne, tipnite si ešte predtým, než sa pustíte do čítania tohto článku. Z návštevy opravovne Asusu sme vydolovali veľa atraktívnych informácií, o ktoré nemôže byť ochudobnení. Okrem reakcií na nepríjemné otázky sa dozviete i to, akými spôsobmi sa poruchy na hardvéri bežne detegujú a odstraňujú.

Významnú časť produktového portfólia Asusu tvoria i notebooky. K nim sme sa dostali až na záver návštevy, už v trochu nešťastnom čase, ku koncu zmeny. To človek pre ne na slovo vzatý bol už na ceste domov, no i napriek tomu sa na väčšinu dotazov našla uspokojivá odpoveď.

Po redakčnej dohode sme vybrali ako najzaujímavejšie otázky smerujúce k integrovaným pamätiam a k tomu, ako sa s dátami nakladá v prípade poruchy SSD. Čo sa týka integrovaných RAM, tak tam sa dotknutá súčiastka vymieňa rovnako ako čokoľvek iné na základnej, ktorej je Asusu výrobcom. Technici majú dostupné schémy zapojenia v PCB navigátore a skladom i náhradné súčiastky.

S SSD je to už ale horšie, tie Asus už nevyrába a necháva si ich dodávať od výrobcov tretích strán. To znamená, že v servise nemajú prístup k schémam ich zapojenia, ani k náhradným súčiastkam a jediné, čo je v takomto prípade možné, je výmena SSD za nové. Dostať sa k dátam vám Asus nepomôže. Staré SSD si však môžete odkúpiť a obsah riešiť priamo s jeho výrobcom alebo s firmou, ktorá sa záchranou dát zaoberá.

Displeje LCD/OLED/AMOLED sa tu neopravujú. Na ich opravu Asus takisto nemá technológie, keďže ich nevyrába. Na úrovni PCB sa neriešia ani moduly s klávesnicou a takisto sa rovno osadzujú nové. Ak si trúfate a notebook už máte po záruke, môžete si klávesnicu zo servisu objednať a preinštalovať aj svojpomocne. Pokiaľ vám na klávesnici chýba len nejaký kláves, určite stojí za pokus sa o ňu uchádzať. Možno pochodíte.

Keďže prístup k vymeniteľným komponentom cez spodný kryt je na väčšine notebookov triviálny, zaujímali ma používateľské možnosti rozšírenia RAM a SSD počas doby záruky. To, či môžete alebo nemôžete zasahovať za týmto účelom do interiéru by malo byť uvedené v manuáli. Ak to tam nenájdete, tak sa môžete poradiť ešte na technickej podpore. Každopádne nie vždy je možné do notebooku zasahovať v súlade so zárukou. To, že na skrutkách nie je plomba ešte neznamená, že máte zelenú.

Na diagnostiku batérií a testovanie toho, či cykly vybíjania, respektíve nabíjania zodpovedajú očakávaným hodnotám, má Asus vlastný softvér.

Náhradné súčiastky sa objednávajú tradične z Číny, kde logistiku spomaľujú komplikácie súvisiace s nepríjemným vírusovým ochorením COVID-19. Štandardnú rýchlosť opráv to však doposiaľ nespomalilo. Dielov všetkého druhu je zatiaľ interne na sklade dostatok, ale odzneli obavy do budúcnosti. Tá je predsa len neistá, no veríme, že všetko i naďalej pôjde rýchlom tempe. Notebookov sa mesačne opraví 1200 – 1500, smartfónov 300 – 400.

Mimochodom, servis serverov a počítačov AIO už teraz funguje aj pre zahraničné trhy, barebony VivoPC sa tu robia dokonca pre celú Európu a kapacity sa stále rozširujú. Na programe nasledujúcich dní je expanzia a servis smartfónov z Francúzka. Takéto ambície sú neskôr aj pre notebooky.

Tak držíme palce, nech všetko vychádza podľa predstáv a ďakujeme za pozvanie! 🙂


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. „Aby pri ohreve nedošlo k nežiaducemu topeniu cínu i na okolitých miestach, tie sa pri všetkej jednoduchosti izolujú maliarskou lepiacou páskou, ktorá dobre plní úlohu izolantu a zráža teplotu pod tavný bod.“

    na toto mi neda nezareagovat ako clovek co pracuje v industrial electronics sfere, nezmylili ste sa? pretoze ak to naozaj takto izoluju tak je to od nich velmi amaterske riesenie, vsade sa na tuto funkciu pouziva kaptonova paska (vydrzi napr. aj pretavenie v smt peci).

    inak ta „infra ersa“ co pouzivaju na reflow a opravy je konkretne Ersa IR/PL 650 co je velmi fajn stroj prave na toto pouzitie, aj ked minuly rok ju uz nahradila nova, mierne pokrocilejsia rada HR600.

    a tiez dik za fajn clanok, ktory ludom ozrejmi co sa pri takom servise cca deje.

    1. Pre istotu som sa znovu vrátil k nahrávke z rozhovoru a naozaj pri zosadzovaní starých slotov na izoláciu okolia používajú papierovú pásku. Zrejme kvôli úspore nákladov, predsa len ten rozdiel v cene (oproti tej kaptonovej páske) je obrovský. Na druhej strane sa netajili tým, že je tá ochrana menej efektívna a že sem-tam dôjde k roztaveniu i toho, čo nemá. Ale asi to nebude tak časté, aby sa im to pri tom objeme opráv neoplatilo (šetriť maliarskou páskou).

  2. Je na hovno, že se člověk nemá jak běžně dostat k důkladné diagnostice paměti na g. kartě, v profesionálních řadách karet s nadstandardními kapacitami je to do nebe volající.

    1. ono je to skoda celkovo, pretoze pokrocilejsi user by si to vedel zdiagnostikovat aj sam, pamätam si ze kedysi sa dala pamät gpu testovat v GpuMemTest len potom prestal podoporovat pamäte a autor sa uz k supportu / dalsiemu vyvoju programu nevratil co je skoda.

      1. Tak, chybná pamäť sa dá detegovať aj v praxi – v 99 % prípadoch sa prejavuje artefaktami. Voľne dostupný nástroj na diagnostiku toho, ktorý pamäťový modul to spôsobuje bez PCB navigátoru (kde sa to dá lokalizovať) situáciu veľmi nezachráni aj keď má človek BGA staničku na rework.

        Viem o nejakých neautorizovaných servisoch, čo majú perfektné hardvérové vybavenie na všetko možného, ale bez schém sú tie opravy dosť zdĺhavé a časovo neefektívne, keď človek nevie „do čoho pichnúť“. Svedčí o tom asi aj to, že veľa ľudí sa tomu nevenuje, takže nejaký extra biznis to zrejme nebude.

        MemTest na RAM vnímam trochu inak. Je to jediný spôsob, ako je možné potvrdiť, že nestabilita systému je spôsobená na úrovni pamätí, ktoré treba vyhodiť/poslať na reklamáciu. Doma na kolene si ich opravuje asi málokto.

        1. GpuMemTest má omezení plynoucí z jeho povahy. Když si vezmete, že s iniciativou umějí přijít i konkrétní producenti, viz MSI Afterburner, je vážně škoda, že se vývoje a podpory nedočkáme i jinak, jinde. (Lokalizace vadného modulu už samozřejmě může být v rozšířené verzi takového diagnostického programu, podmíněné placením, registrací.)

          1. Komplikácia je v tom, že samotná aplikácia/GPUMemTest ani priamo od výrobcu čipov sama o sebe technicky nevie lokalizovať chybnú pamäť. Vypíše len rozsah adries (s chybnými bitmi), ktoré sa zadávajú do PCB navigátoru a až ten ukazuje na konkrétny čip.

            1. Nemyslím si, že by to situaci zvlášť komplikovalo. Pokud by základní verze takového diagnostického nástroje získala statut standardu, je jistá pravděpodobnost, že by si jej předcházeli i ostatní výrobci a poskytovali podporu pro lokalizaci vadného modulu. A pokud by to byla platforma s otevřenou databází, mohlo by disruptivně docházet k mapování celého trhu karet lidmi, kteří se zabývají jejich rozebíráním (zpětným inženýrstvím).

                1. A tuplem gamechanger by se aplikace stala, pokud by nabízela možnost sw vypnout (obcházet) poškozený modul, ale to už jsem se skutečně zasnil.

  3. Ďakujem za článok, zaujímavé čítanie, netušil som že sú ešte oficiálne servisy čo robia takéto opravy na úrovni súčiastok a dokonca za relatívne rozumnú cenu 30€, vždy keď som dačo zaniesol do servisu robili opravy systémom výmeny celého PCB čo je zvyčajne neekonomické lebo náhradný diel má premrštenú cenu a človek si radšej kúpi nový produkt (častá vec hlavne pri notebookoch) alebo diel ani nie je dostupný a človek má smolu, naposledy som takto vyhodil 120Hz monitor Acer ktorý by som inak naďalej používal – žiadny servis ktorý som kontaktoval mi to nechcel zobrať a náhradné PCB som nikde nenašiel (vymeniť kus za kus nemám problém aj sám). A nezávislé servisy majú problém lebo nemajú prístup k nákresom PCB. Oprava elektroniky je zaujímavá téma a chcelo by to viac pozornosti aj zo strany EÚ keď už chce tlačiť na ekológiu. Však opravenie elektroniky zaťažuje životné prostredie menej ako vyhodenie starej a výroba novej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *