GeForce RTX 3000: pro lepší herní zážitek i vítězství v bitvě

AI ve vašich službách: vysoká rozlišení i vysoká FPS s DLSS a profi video s Nvidia Broadcast

Na trhu je teď nová generace grafik Nvidia GeForce RTX a upgrade na ně by pro vás mohl být hodně zajímavý. Ať už jenom hrajete single-player hry a chcete ty nejlepší vizuální zážitky, nebo soutěžíte v multiplayeru a nebo zase streamujete všechno na internetu, nová generace GPU Ampere vám může přinést hodně výhod. V snímkové frekvenci, kvalitě i životně důležité rychlosti odezvy ve hrách.

Zatímco DirectX 12 Ultimate je standard herní grafiky, GeForce RTX 3000 nabízejí také specialitu, která je exkluzivní, umožněnou díky přítomnosti tensor jader akcelerujících umělou inteligenci v GPU Ampere. S kartami Nvidia GeForce RTX proto můžete využít několik AI funkcí, z nichž nejznámější je DLSS, ale přibyly další.

Upscaling poháněný AI

DLSS je pokročilý upscaling využívající AI běžící na Tensor Cores v GPU Nvidia. DLSS umí výrazně zvýšit snímkové frekvence, protože vykreslování běží na nižším než nativním rozlišení, takže spotřeba GPU výkonu je úměrně tomu nižší.

Ale protože je DLSS výrazně sofistikovanější než běžný upscaling používaný grafikami, je výsledná kvalita obrazu mnohem bližší nativnímu rozlišení, než kdybyste pouze snížili rozlišení a nechali škálování na běžných metodách.

DLSS používá interpolaci pomocí AI modelu, který byl vytrénovaný na korpusu vysoce kvalitních snímků renderovaných s vícenásobným vyhlazováním, a na sadě stejných snímků, ale vykreslených s nízkým rozlišením a s aliasingem.

Neuronová síť se pak naučila z nekvalitních (s nízkým rozlišením) snímků odvodit takový snímek, který by se co nejvíce podobal vysoce kvalitní verzi. Tímto se neuronová síť naučila provádět postprocesing, který méně kvalitní snímek s aliasingem vylepší do ostřejší a vyhlazené podoby, která se charakterem blíží vysoce kvalitnímu snímku, ačkoliv pracuje jen s méně kvalitním vstupem.

Kromě upscalingu je ovšem výhodou i onen antialiasing, takže DLSS kromě zvýšení výkonu zároveň nahrazuje jiné druhy vyhlazování, například TAA.

Schéma fungování upscalingu Nvidia DLSS 2.0 s temporální stabilizací

Temporální stabilizace pro lepší vizuál

Nyní používaná nová verze DLSS 2.0 k výše uvedenému navíc přidala druhou důležitou komponentu – temporální stabilizaci. Zatímco DLSS fungovalo jen na základě aktuálního snímku, DLSS 2.0 dokáže využít také data s temporálních sousedů, tedy předchozích snímků.

A to díky tomu, že z enginu hry přebírá pohybové vektory a dokáže tedy v odlišných snímcích najít stejný objekt a využít jeho pixely pro rekonstrukci detailu v aktuálním snímku. Využití této temporální techniky zvýšilo kvalitu obrazu, takže DLSS 2.0 by mělo být zase o něco blíže kvalitě nativního vykreslování než DLSS 1.0.

DLSS 2.1 umožňuje hrát na nejvýkonnějších GeForce RTX 3000 s výstupním rozlišením až 7680 × 4320 bodů

Ačkoliv jde o upscaling, v některých situacích dokonce může být kvalita lepší. Je to zejména tehdy, když temporální stabilizace předejde artefaktu, který se označuje jako shimmering, který vzniká tím, že vykreslení objektu se na úrovni jednotlivých pixelů při pohybu mírně liší a oko tyto změny v rasterizaci objektu spozoruje. Temporální stabilizace dokáže takový jev zprůměrovat a tím shimmering vyhladit.

DLSS 2.0/2.1 lze používat v několika nastaveních výkonu, takže si můžete vybrat, zda chcete raději lepší kvalitu, nebo vyšší FPS (třeba pro soutěžní hraní).

Nová nejvyšší úroveň výkonu Ultra Performance přidaná v DLSS 2.1 vykresluje nativně jen devítinu pixelů (ale neuronová síť a temporální filtr pak kvalitu zlepší) a díky tomu je dokonce možné hrát hry s výstupem, který po upscalingu má obří rozlišení 7680 × 4320 bodů – tedy na 8K obrazovce.

Inno3D GeForce RTX 3060 Ti Twin X2 OC

GeForce RTX 3060 Ti má čip GA104 s 4864 shadery, 152 tensor jádry a 38 RT jádry.
Karta má 8 GB paměti GDDR6 s propustností 448 GB/s a její hrubý výkon je přes 16,2 TFLOPS. 21 modelů na výběr na Alza.cz.

Nvidia Broadcast: líp vypadající video streaming

Při vydání GeForce RTX 3000 pak Nvidia přidala další aplikaci AI výkonu tensor jader: aplikaci Nvidia Broadcast App. Ta využívá výkon tensor jader pro efekty, které potěší ty z vás, streamující záznam z her, ovšem i další obsah. Hráči často chtějí použít do streamu overlay vlastní tváře (postavy) z webkamery.

Co Nvidia Broadcast dokáže, je automaticky odstranit rušivé pozadí, aniž byste potřebovali nějakou „zelenou plochu“. Místo průhledu do vašeho soukromí tak můžete za sebe vložit virtuální tapetu nebo libovolný obraz. Nebo vložit sebe do samotného obrazu ze hry. Podobně můžete také použít grafiku GeForce RTX k potlačení hluku ze svého okolí ve zvukové stopě.


Není to jediná funkce aplikace Broadcast. Také dokáže sledovat vaši tvář a pohyby a dynamicky upravovat výřez z kamery. Ten tak bude automaticky sledovat vaši pozici, pokud se třeba pro něco natáhnete nebo z jiného důvodu pohnete. Díky automatickému nastavení ořezu budete vždycky v centru záběru bez komických momentů.


Nvidia Broadcast se přitom dá použít z celé řady aplikací, takže jej můžete mít zároveň se svými oblíbenými nástroji. Stačí jeho výstup nastavit jako vstup (místo nefiltrovaného vstupu kamery) ve vašem oblíbeném programu.

Nejnižší možná latence s Nvidia Reflex

Významnou věcí pro soutěžní hráče je funkce Nvidia Reflex: nástroj pro maximální možné eliminování latence. Latence je zpoždění mezi akcí ve hře a tím, kdy se projeví na obrazovce, respektive mezi vstupem (třeba klikem myši) a zobrazením. Toto zpoždění je kritické pro úspěšnost ve hře, protože když vidíte dění se zpožděním, máme zhoršenou možnost reagovat – zasáhnout cíl, nebo se vyhnout zásahu.

Nvidia Reflex jde ještě nad rámec již existujících řešení jako je Ultra Low Latency Mode. Tato řešení pracovala jen v rámci ovladačů a zkracovala vykreslovací frontu, která má běžně více po sobě jdoucích snímků, což latenci zvyšuje.

Nvidia Reflex ale jde ještě dál a je integrován přímo do samotných her ve spolupráci s jejich vývojáři. Každé zkrácení vykreslovací fronty snižuje latenci, ale i jednosnímková fronta nějakou ponechává. Reflex integrovaný ve hrách ale dovoluje vykreslovat zcela bez fronty a maximálně tak zkrátit čas, které uplyne mezi vaším povelem na klávesnici nebo myší nebo pohybem protivníka a zobrazením akce na vašem monitoru.

Responzivnost hry může po zapnutí funkce Reflex stoupnout až o 33 % a tuto výhodu pro vás vůči protivníkům teď mlžete použít ve hrách Fortnite, Apex Legends, Valorant, různých hrách série Call of Duty (CoD: Black Ops Cold War, CoD: Modern Warfare, CoD: Warzone) nebo Destiny 2, které už pro tuto technologii mají podporu.

Reflex může snížit latenci mezi vstupem a obrazem až o 33 %

Reflex je ale i hardwarová novinka. V nejnovějších 360 Hz monitorech s G-Sync dovoluje funkce Reflex okamžitě změřit latenci vašeho systému – tedy periférií, počítače, softwaru a grafiky, ovladačů a hry dohromady. Stačí připojit podporovanou myš do portu monitoru a ten pak dokáže při kliknutí analyzovat latenci mezi tímto vstupem a zobrazením na monitoru. Díky tomu je mnohem snazší vaši herní sestavu vyladit, dosud pro podobné měření byla třeba vysokorychlostní kamera.

Výkon i nové možnosti pro hry budoucnosti

GeForce RTX 3000 takto nabízejí pro každého něco: nejen vysoký výkon a nové možnosti obrazové kvality, ale i spoustu funkcí, které ve hrách dovolí dělat víc, než bylo možné dříve.

Nové hry budou potřebovat obojí: víc a víc výkonu, ale současně i nové funkce a vylepšení jako je RTX IO nebo funkce DirectX 12 Ultimate. Jak vývojáři začnou využívat víc a víc z těchto novinek, ukáže se síla nových karet GeForce RTX 3000, zatímco GPU bez podpory těchto technologií se budou propadat a ztrácet dech.

Gigabyte Aorus GeForce RTX 3090 Master 24G

GeForce RTX 3090 má čip GA102 s 10 496 shadery, 328 tensor jádry a 82 RT jádry.
Karta má 24 GB paměti GDDR6X s propustností 936 GB/s a její hrubý výkon je přes 35,6 TFLOPS. 22 modelů na výběr na Alza.cz.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix

Občas lidi říkají, že dnešní hry se nevyrovnají těm starým a kromě grafiky toho moc nenabízí. Co kdyby se ale dala moderní grafika doplnit do klasických pecek starých i třeba dvacet let? Právě k tomu má sloužit technologie (nebo software) RTX Remix od NVIDIE, která má umožnit relativně snadno přidat i do velmi starých her pomocí modu kvalitnější grafiku – včetně raytracingových efektů i věcí jako je DLSS nebo DLAA. Podíváme se, jak to funguje. Celý článok „Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix“ »

  •  
  •  
  •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

  •  
  •  
  •  

[Update] Zákaz exportu GPU do Číny: GeForce RTX 4090D zůstává

USA loni začaly uplatňovat embargo na vývoz výkonných GPU do Číny, což má chránit jejich strategickou bezpečnost tím, že ztíží Číně vývoj pokročilých AI například pro vojenské účely. Na podzim zákaz nastavil limity výkonu tak, že nedovolily vývoz GeForce RTX 4090, na což ale Nvidia zareagovala modelem GeForce RTX 4090D, který má ořezané výpočetní jednotky a výkon tak, aby se do stanovených limitů přesně vešel. Nyní však byl zakázaný také. Celý článok „[Update] Zákaz exportu GPU do Číny: GeForce RTX 4090D zůstává“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Dal jsem tomu šanci i jako PR článku, ale ty hrubky, překlepy a špatný slovosled mě odradily a přečetl jsem všeho všudy 3 odstavce. Když už si zaplatím PR, to to nemůžu dát někomu alespoň s dokončenou střední školou aby mi udělal korekturu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *