Adata XPG Battlecruiser: Drahšia vždy neznamená lepšia

Prepracovaný exteriér

V aktuálnej situácii sa gaming teší väčšej obľube než kedykoľvek predtým. K nemu bezpochyby patria aj hráčske periférie a vyšperkovaný hardvér. Preto som si pre vás prichystal recenziu skrinky Battlecruiser od Adata z hernej divízie XPG. Už na pohľad je jasné, že o priestor a RGB núdza nebude. Otázne je, ako si táto skrinka poradí s chladením vedľa silnej konkurencie.

Základné parametre

Na oko pekný exteriér

Hneď na úvod prezradím, že je celá skrinka presklenná, teda až na zadnú časť. Štyri temperované sklá o hrúbke 4 mm robia z Battlecruiser v strednej triedy unikátny kúsok. Všetky sklá sú ku konštrukcii uchytené dvomi skrutkami, takže na nejaké rýchle odňatie je treba zabudnúť. Trochu mi uniká význam ukazovať svetu káble za podnosom základnej dosky. Toto bude asi ideálna voľba pre tých, ktorí svoj káblový manažment vyšperkujú do dokonalosti.

V príslušenstve skrinky žiadnu exotiku nečakajte. Dokonca by som povedal, že je naoko chudobnejšie ako pri lacnejších skrinkách. Účel ale plní a všetky komponenty do vnútra skrinky osadíte. Pre fanúšikov značky sú pribalené aj rôzne druhy nálepiek.

Predná časť skrinky je plne odnímateľná, čo beriem ako veľkú výhodu pri čistení. Tu je možné odobrať po odtočení dvoch skrutiek zospodu skrinky. K nasávaniu chladného vzduchu slúžia tri otvory. Dva primárne po bokoch predného panela a jeden menší otvor na jeho prednej časti. Ten zároveň rozdeľuje temperované sklo od brúseného kovu s logom značky. Prachový filter je z tenkých nylonových vlákien, ktoré zachytia väčšinu nečistôt, a taký tam predsa chcete. Za ním na vás čakajú tri 120 mm ventilátory ARGB s označením Vento. Tie sú napájané cez štandardný 3-pin, pričom ich rýchlosť sa hýbe na úrovni 1200 otáčok za minútu. Výrobca udáva ich životnosť na 60 000 hodín, čo nie je ani málo, ale ani veľa, taký akurátny priemer. V prípade potreby je možné ventilátory vymeniť za radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm.

   

Počet režimov osvetlenia je na čísle 13 aj s možnosťou zosynchronizovať ho s hudbou. Tu je ale potrebné mať zapojené ARGB priamo do dosky. Osvetlenie RGB funguje aj bez toho, stačí napájanie cez kábel SATA.

Vrchná časť skrinky vám ponúka 3× port USB, z toho jeden typu C. Samotné napájanie konektorov môže byť ale trochu problematické v závislosti od dosky, ktorú do skrinky plánujete dať. Na to aby ste využili všetky tri porty, potrebujete na doske 2× napájanie USB 3.0, čo nie všetky dosky majú. Jeden je na napájanie dvoch USB typu A a druhý pre napájanie USB typu C. Ja som kvôli tomu mohol využívať len jeden typ konektorov USB. Ďalší, menej štandardný konektor je hybridný 3,5 mm jack. Ten má skrinka iba jeden a je určený pre slúchadla aj s mikrofónom. Tlačidlo pre zmenu farby a reštart je takmer nemožné stlačiť, čo mi potvrdila aj priateľka. Treba vynaložiť veľa úsilia, pretože sú obe tlačidlá malé a zapustené hlboko v konštrukcii. To bolo pri testovaní až otravné. Aspoň že tlačidlo zapnutia s trojuholníkovým tvarom sa im vydarilo.

Temperované sklo na vrchu je možné odňať a tak získať jednoduchý prístup k hornej časti skrinky. O to je jednoduchšia inštalácia komponentov ako zapojenie kábla EPS na napájanie procesora a radiátor vodného chladenia. Ten skrinka pojme do veľkosti 360 mm. Prachový filter tu má hrubšiu perforáciu, čo ale vôbec neprekáža, nakoľko je prekrytý ešte sklom. Zaujímavým „doplnkom“ sú otvory po bokoch vrchnej časti. Pretlaku v skrinke to určite nepomôže a som zvedavý, aký ich prítomnosť bude mať dopad na zahrievanie vrchnej časti.

Zadná strana je typická ako u väčšiny skriniek. Výstup pre panel I/O základnej dosky, výduch pre už osadený 120mm ventilátor Vento, vstup pre zdroj a krytky rozširujúcich kariet. Tu si môžete všimnúť dvoch krytiek otočených do vertikálnej polohy, takže skrinka je pripravená poňať v tejto polohe aj grafickú karty. 

Celú dĺžku spodnej strany pokrýva jemný nylonový filter s nástrčným mechanizmom. Vyberanie filtra je orientované na zadnú stranu, kde má aj držiak. Za mňa by bolo vhodnejšie orientovanie spredu. Pri čistení je kvôli tomu treba manipulovať s celou skrinkou. Na nožičkách je osadený iný materiál než štandardná guma. Pripomína mi to molitan a je to pomerne dobré riešenie, nakoľko nenecháva na parketách škvrny ako ich pogumované varianty. V prednej časti sú vidieť spomínané dve istiace skrutky predného panela.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Adata uvádí nejrychlejší externí SSD pro USB4 a NVMe karty SD

V pátek jsme informovali o plánech firmy Adata s pamětmi DDR5, které chce údajně dostat až na rychlosti DDR5-12600, byť nevíme kdy a za jakou cenu (tyto takty možná budou věcí extrémního OC). Firma vedle toho odhalila také různé další komponenty, periférie a novinky. A mezi nimi také novinky v úložištích: extrémně rychlé paměťové karty SD Express a také zřejmě nejrychlejší externí SSD, které jako první používá nové rozhraní USB4. Celý článok „Adata uvádí nejrychlejší externí SSD pro USB4 a NVMe karty SD“ »

 •  
 •  
 •  

Paměti DDR5 od Adata XPG mají dosáhnout takt až 12 600 MHz

Firma Adata pořádala včera akci „Xtreme Innovation“, kde poodhalovala různé nové produkty nebo plány v PC hardwaru. Vedle nových SSD, ale už i sluchátek, zdrojů a také herních notebooků firma oznámila už i paměti DDR5 pro procesory Intel Alder Lake. Ty by měly na začátku přijít s hodně slušnými frekvencemi, ale firma teď uvedla ještě vyšší plány. Eventuálně podle ní budou dostupné i moduly na efektivním taktu přes 12 GHz. Celý článok „Paměti DDR5 od Adata XPG mají dosáhnout takt až 12 600 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0

Adata sa blysla uvedením unikátnych SSD, ktoré sa vyznačujú jedinečnými vlastnosťami. Jedno výkonom naráža na hranice priepustnosti štyroch liniek zbernice PCI Express 4.0 a pri druhom sa už konečne kladie dôraz i na nízku spotrebu a vysokú efektivitu. Zatiaľ sa tieto SSD nepredávajú, ale dlho na seba nenechajú čakať. Na produktových stránkach sú už dostupné parametre a laťku nastavujú pomerne vysoko. Celý článok „Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *