Adata XPG Battlecruiser: Drahšia vždy neznamená lepšia

Interiér pre všetko

V aktuálnej situácii sa gaming teší väčšej obľube než kedykoľvek predtým. K nemu bezpochyby patria aj hráčske periférie a vyšperkovaný hardvér. Preto som si pre vás prichystal recenziu skrinky Battlecruiser od Adata z hernej divízie XPG. Už na pohľad je jasné, že o priestor a RGB núdza nebude. Otázne je, ako si táto skrinka poradí s chladením vedľa silnej konkurencie.

Odhodlaný interiér

Veľkostne aj objemovo je skrinka pripravená na každý komponent bez kompromisov, ako napríklad základné dosky v rozmeroch E-ATX. Podnos pre ne má hrúbku 0,7 mm, no zdá sa mi byť viac ohybný než je zvykom pri týchto hrúbkach. Pravdepodobne to bude spôsobené jeho veľkou plochou a mnohými otvormi v ňom. Priechodky káblov sú na pravej časti osadené pogumovaním. Dostanete cez ne aj tie najproblematickejšie káble, akým býva 24-pinový ATX s kondenzátormi, pre napájanie dosky. Pri danej veľkosti skrinky by bola hanba, ak by si skrinka neporadila aj s najnovšími RTX grafickými kartami. Tie môžete do nej osadiť až do dĺžky  400 mm. Ani vežovitý chladič procesora nie je obmedzený až do výšky 170 mm. 

Tunel neslúži len k umiestneniu káblov a zdroja. Na jeho vrchu je osadená doska s možnosťou upevnenia 2,5 alebo 3,5″ disku. Predná časť tunelu sa dá vybrať a dostanete spolu aj s voľnou časťou 15 cm priestoru pre vodnú pumpu. V prípade nedostatku chladného vzduchu je možné toto dodatočné miesto využiť aj pre 120mm ventilátor, ktorý by nasával chladný vzduch zospodu. Treba ale brať do úvahy, že po jeho odstránení prídete o dva šuplíky pre 3,5″ disky. 

   

Samotné osádzanie komponentov išlo ako po masle. Komponenty na bielom podklade skrinky pekne vyniknú

Zozadu vnútra skrinky dostanete veľké množstvo pozícií pre disky, primárne 2,5″. Tých je tu päť z ktorých sú dva „rýchloupínacie“ priamo za doskou a tri vertikálne vpredu na skrutky. Tie ale kolidujú s priechodkami káblov, ktoré by sa pri osadení  dosky E-ATX mohli použiť. Po celej časti zadnej strany podnosu sú umiestnené úchytky pre uchytenie káblov. Je škoda, že v príslušenstve sú len dve pásky na suchý zips. Nakoľko je táto strana presklená, skrinka by si ich zaslúžila viac. Po ich vyčerpaní je treba použiť obyčajné kábliky, ktoré na kráse nepridávajú. 

Napájanie ventilátorov a ich osvetlenia ARGB je riešené bez rozbočovača. Všetky sa napájajú medzi sebou navzájom aby vytvorili okruh. Týmto vznikne vcelku zdĺhavá záležitosť pre káblový manažment. Nemusíte sa báť žeby ste to nezvládli zapojiť, z výroby vám prídu pozapájané. Ale ak chcete aby to za sklom vyzeralo aspoň ako tak obstojne, treba sa s tým pohrať. Priestoru je na to kopec, až 3 cm. V tuneli je miesta pre ATX zdroj veľa, presne 225 mm a pri odobratí spomínaného šuplíka pre mechanické disky dostane zdroj ďalších 150 mm navyše.

Káblovému manažmentu treba venovať o niečo viac času, než by ste si mohli myslieť


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970

Do nabídky SSD s rozhraním PCI Express 5.0 se teď přidává další model, tentokrát od firmy Adata. Tato značka obvykle prodává za relativně nižší cenu, takže by její „Gen5“ moduly mohly být zajímavé do herních počítačů s omezenějším rozpočtem. Firma by měla chystat PCIe 5.0 moduly také pod herní značkou XPG, ale jako první uvádí běžnější řadu Legend 970, která má aktivní chlazení, ovšem odlišné proti tomu referenčnímu. Celý článok „První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970“ »

  •  
  •  
  •  

Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky

Toto sú naozaj nekonvenčné ventilátory. Tvary rotorov síce bývajú naprieč rôznymi modelmi rôzne, z rôznych materiálov (a preto sú témy okolo ventilátorov minimálne atraktívne), avšak konštrukcia XPG Hurricane medzi ostatnými jasne vyniká. Majú akési duálne lopatky a výrazné výstupky a, predstavte si, aj akési okienka. Celkovo je tvar lopatiek zložitejší a nejedná sa ani o typickú štvoruholníkovú geometriu. Ako to asi môže fungovať? Celý článok „Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *