Notebook MSI GS75 Stealth 9SG – tenký, výkonný, horúci

Parametre a detaily

MSI je známe produkciou herných notebookoch v niekoľkých radoch. Stealth bol vždy názov určený pre najtenšie výkonné herné stoje v portfóliu tohto výrobcu. Model GS65 s 15″ obrazovkou tento rok doplnil nový GS75 Stealth, ktorý ako už názov mierne napovedá prináša väčší 17″ displej. Aký výkon má tento tenký notebook a ako výrobca zvládol chladenie? To sú hlavené sú otázky do testov.

Základné parametre

Detaily

Balenie obsahuje len notebook a nabíjačku. Pri vyše 3000-eurovom notebooku by bolo dobré, keby výrobca pribalil aspoň nejakú myšku či slúchadlá.

Vzhľad notebooku je unikátny. Kovové telo čiernej farby dopĺňajú zlaté prvky a logo MSI, pánty dospleja či mriežky chladiča. Nevýhodou je ľahké zachytávanie odtlačkov na čiernej farbe, ktoré sa potom ťažko čistia.

   

Zadná strana má podľa dopadu svetla rôzne odtiene, čo je netradičné. Opäť však vidno spomínané odtlačky a šmuhy, napriek snahe notebook pred fotografovaním očistiť.

   

Testovaná konfigurácia pozostáva zo 6-jadrového procesora Intel Core i7-9750H, grafiky GeForce RTX 2080 Max-q 8 GB, 32 GB 2666MHz RAM, 2TB RAID z PCIe NVMe SSD. Prakticky je to úplná špička aktuálnej ponuky notebookov, teda okrem procesora, kde existuje aj vyššia konfigurácia s 8-jadrovým i9-9980HK.

Portová výbava je veľmi solídna. Na ľavej strane sa nachádza napájací konektor, RJ-45, USB 3.2 gen 2 (10 Gb/s), slot microSD a dvojica audio konektorov. Vpravo je zase HDMI 2.0, Thunderbolt 3, dvojica USB 3.2 gen 2 (10 Gb/s) a ešte jedno USB-C 3.2 gen 1 (5 Gb/s). Notebooku tak prakticky nič nechýba. Možno slot na kartu SD by bol lepší klasický ako len microSD. Škoda, že aj druhé USB-C nepodporuje Thunderbolt 3. To sú však naozaj jediné negatíva, aké sa dajú na portovej výbave nájsť.

   

Spodná strana má zaujímavý vzor rebrovania pre prísun vzduchu, nejde tak o klasickú rovnú mriežku. Na rozdiel od Lenova však MSI používa výrazne viac skrutiek a odmontovanie spodného krytu je tak výrazne náročnejšie. Konkrétne skrutiek je až 15, na čo naozaj nevidíme dôvod.

Po odnímaní spodného krytu sa dostávate ku chladiacemu riešeniu a komponentom. Vidíte až trojicu ventilátorov, ktoré odvádzajú teplo do dvoch strán. Takmer celá základná doska je pokrytá ochrannou fóliu a dostupné sú tak len niektoré komponenty.

Trojica slotov M.2 a karta WiFi pod dvojitým ventilátorom sú však jediné komponenty, ktoré môžete poľahky vymeniť.

   

Pamäte sú ukryté odspodu základnej dosky, vďaka čomu bude ich výmena veľmi náročná. Budete totiž musieť odmontovať celú základnú dosku a vybrať ju z tela notebooku. To sme vzhľadom na časovú náročnosť a delikátnosť tejto operácie pre dobro notebooku radšej nerobili.

   

Displej IPS s uhlopriečkou 17,3″ má rozlíšenie Full HD, antireflexnú úpravu, veľmi tenké rámiky a široké pozorovacie uhly. Pre hráčov však bude určite atraktívna obnovovacia frekvencia 144 Hz. Ide tak o jeden z najrýchlejších panelov na trhu a v notebookoch obzvlášť. Nenachádza sa tu však Nvidia G-Sync na vyhladzovanie obrazu. To však znamená, že budete môcť využívať Nvidiu Optimus a teda vypínať žravú grafiku RTX a používať integrovanú Intel HD pri menej náročnej práci. Veko displeja sa nedá vyklopiť úplne na 180 stupňov, uspokojiť sa tak budete musieť len so zhruba 160 stupňami.

Klávesnica ponúka plnohodnotné rozloženie vrátane numerickej časti. Zameranie na hráčov vidieť aj vďaka absencii Windows tlačidla na pravej strane medzerníka.

Nechýba podsvietenie RGB per-key, ktoré má základnú červenú farbu. Klávesy majú pomerne príjemnú odozvu a problém tak nie je hrať hry ani písať na tejto klávesnici. Mierne netradičné je umiestnenie niektorých funkčných tlačidiel, ako pridávanie hlasitosti alebo jasu. Tieto funkcie sa totiž nachádzajú na šípkach. Pridávania a uberanie intenzity podsvietenia je zase na tlačidlách + a -.

Touchpad patrí medzi tie väčšie, najmä v porovnaní s ostatnými notebookmi s Windows. Veľký je najmä do šírky, výška až taká oslnivá nie je. Občas sa mi preto stalo, že pri pohybe prstom som došiel už na okraj touchpadu. Spôsobené je to vetraním a reproduktormi nad klávesnicou, ktoré ju tým pádom tlačia nadol v tele notebooku a touchpadu tak neostalo toľko miesta.

Tlačidlo napájania má vedľa seba indikátor LED. Ďalší nájdete vpredu na pravej strane notebooku. Absentuje však akékoľvek biometrické zabezpečenie typu čítačka odtlačkov prstov či IR kamery, čo je škoda. Z nejasného dôvodu sa tieto technológie akosi herným notebookom vyhýbajú.

GS75 rozhodne zaujme tenkými rámikmi okolo displeja. Tie sú naozaj minimálne a umožnili tak výrobcovi vložiť 17,3″ displej do tela aké mávajú 15,6″ notebooky. Hmotnosť je až prekvapivo nízka, a to 2288 gramov, čo je na 17″ ale aj 15″ herný notebook naozaj slušné.

Batéria a výdrž na jedno nabitie sú pri notebook tiež jedným z kľúčových parametrov. GS75 je vybavený 82Wh batériou, ktorá sa nabije za 2 hodiny a 41 minút. Výdrž batérie je vďaka Nvidia Optimus lepšia, než by sa mohlo pri notebook s RTX 2080 Max-q zdať.

V našom teste na YouTube notebook vydržal 3 hodiny a 43 minút, čo je na takto výkonný hardvér úctyhodná hodnota. Napriek výkonnému hardvéru sa dá notebook používať zhruba 4 hodiny na jedno nabitie, čo vám bude stačiť aj na dva filmy či prednášky v škole. Samozrejme, nejde o žiadne rekordné hodnoty ako 10 hodín, no vzhľadom na to, aký hardvér je v notebooku a aký tenký GS75 je, ide naozaj o veľmi dobré čísla.

Poďme sa pozrieť, aký výkon v praxi môžete očakávať od GS75 Stealth. Na papieri ide totiž o veľmi schopnú mašinu, no tenké telo a výkonné komponenty často k sebe nepasujú…

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test MSI MPG Gungnir 110R: Slnečno, miestami prehánky

MSI s údivom produkuje nové a nové skrinky v rôznych kategóriach. Niekto by mohol povedať, že ako na bežiacom páse. Nová Gungnir 110 je na trhu zhruba mesiac. Predáva sa v dvoch variantoch M a R líšiace sa od seba iba drobnosťami. My máme k dispozici na testovanie vyšší model R, ktorý vyzerá oproti variante M úhladnejšie. Na ďalšie rozdiely a hlavne na to, čo ponúka nová skrinka si ukážeme v recenzii. Celý článok „Test MSI MPG Gungnir 110R: Slnečno, miestami prehánky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka. Celý článok „AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one

Společnost MSI představuje zcela nové 23,8″ a menší 15,6″ počítače typu All-in-One, Je nezbytné mít stabilní datovou a informační platformu pro vaše rostoucí E-komerce/M-komerce. Novinkou je také první efektivní mini-PC na světě vybavené procesorem 10. generace Intel Comet Lake: Cubi 5. Tento PC lze namontovat na zadní stranu nového monitoru Pro MP221 a vytvořit tak dobře organizované pracovní prostředí. Celý článok „Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *