Rozborky chladičů X570 desek. Které mají lepší pasivy a řešení?

Fotky rozebraných chladičů z X570 desek pro Ryzeny 3000

U desek pro Ryzen 3000 s čipsetem X570 se potvrdily obavy a prakticky vždy mají aktivní chlazení, jehož otáčky jsou zdá se často dost vysoké a slyšitelné. Na vině může být nevhodná pasivní část, kterou bohužel před koupí kvůli ozdobným krytům nemáte šanci vidět. Na webu se teď ale objevily cenné fotky rozebraných chladičů, které konečně ukazují, jak je u aspoň u některých X570 desek chladič řešený.

Fotky se objevily v užitečném dokumentu, na který se objevil odkaz na Redditu. Nejvíc obrázků je v něm pro desky od Asus. Zdá se, že tato firma volí u většiny prakticky stejné řešení, které se podobá chladičům v noteboocích nebo na referenčních grafikách typu blower. Je použitý radiální chladič, který je vidět i na běžných fotkách desek, podstatné ale je, do čeho fouká. Fotky rozebraných chladičů ukazují, že bohužel nemá žebra s pasivem po všech stranách, ale jenom na jedné straně. Je možné, že do žeber okolo celého ventilátoru by už tolik nepronikalo teplo, jenom testy ale asi řeknou, zda omezené žebrování bude stačit.

Asus ROG Crosshair VIII Hero

Nejlepší chladič by měl Asus mít na highendovém modelu ROG Crosshair VIII Hero, který můžete vidět nad tímto odstavcem. Ventilátor je asi stejný, ale u této desky použil Asus žebrování o poměrně velké rozloze. Chlazení by asi měla zajišťovat jen tato spodní část, horní kryt asi přes šrouby a závity nemá dost kontaktu, aby se na odvodu tepla výrazněji podílel. Nedejte se tedy moc ovlivnit tím, jak velký vypadá chladič s krytem z vrchu na fotkách – reálně pracující vnitřnosti pod tím mohou být o hodně menší.

Asus Strix X570-F Gaming

Zatímco u „CH8H“ jsou žebra ještě poměrně dlouhá, ostatní desky Asusu jsou na tom o něco hůř. U těch firma zachovala stejný princip a ventilátor, ale žebrování pasivu je menší, tvoří jen poměrně úzký pruh (ten je v provozu obklopen horním krytem, který nutí vzduch z ventilátoru protékat mezi žebry). Kratší žebra by měla mít ten dopad, že pro stejnou teplotu by mělo být třeba větší proudění vzduchu a horší hluk. Takto vypadá chladič na Strix X570-F GamingAsus-ROG-Crosshair-VIII-Hero nebo TUF Gaming X570-PlusPrime X570-P.

Asus Strix X570-E Gaming

Všimněte si jinak, že radiální ventilátor nasává vzduch z horní strany, ale otvorem pod sebou také ze spodní, vytváří tedy průvan hned nad PCB přímo kolem čipsetu. Vyfukování je pak směrem dolů, kde u některých desek je slot M.2. Co asi může být problém, je, že dlouhé grafické karty s otevřenými nereferenčními chladiči budou asi často zasahovat přímo nad nasávací otvor chladiče čipsetu, takže se do něj bude dostávat ohřátý vzduch. Pak asi bude třeba hodně účinný airflow ve skříni, nechcete-li hodně vysoké otáčky ventilátoru. Toto je však vlastnost umístění čipsetu, moc se s tím asi dělat nedá.

Asus TUF Gaming X570-Plus
Asus Prime X570-Pro
Asus Prime X570-P

V dokumentu nejsou desky MSI, jejichž chladiče s axiálním ventilátorem ale jsou viditelné (a kritizovantelné) i bez rozborky, problém u nich je absence žebrování, kdy vzduch od ventilátoru prakticky nemá kam unikat. A stejně tak už jsme tu už jednou kritizovali návrh chladiče desky ASRock X570 Taichi, který poněkud kašle na žebrování a má axiální ventilátor foukající do plechu. Zajímavost je zde, že teplovodivá podložka spojuje pasiv na čipsetu s velkým krycím plátem určeným pro chlazení M.2 SSD. Ten by díky tomu měl pomoci s vyzařováním tepla čipsetu do skříně, ale to asi není důvod, aby se rezignovalo na účinný pasiv okolo ventilátoru.

ASRock X570 Taichi

Dokument ukazuje ještě chladiče desek Gigabyte X570 Aorus Pro WiFi, X570 Aorus Elite (a ještě dvou dalších, ale tam je pasiv vyfocen jen zespoda a není z něj vidět to podstatné, i když je možné, že je stejný). Tyto chladiče bohužel nejsou rozšroubované, ale vypadá to, že by mohly být z těch rozumnějších. Pasivní část má zdá se docela dost hmoty a zabírá celý půdorys, který vidíte ze shora, oproti Asusu, kde je pasiv o dost menší, než kryt nad ním. Zdá se, že na X570 Aorus Elite je žebrování po obou stranách radiálního ventilátoru, což by mělo být účinnější. U ostatních desek by to mohlo být podobně, ale z fotek to není vidět. Nevýhoda proti Asusu je, že Gigabyte má zdá se žebrování mělčí/nižší, takže profil pro proudění vzduchu je stísněný.

Gigabyte X570 Aorus Pro WiFi
Gigabyte X570 Aorus Elite
Gigabyte X570 Aorus Elite
Gigabyte X570 Gaming-X

Podobné fotky bohužel nejsou zdá se dostupné moc často, recenzenti asi nechtějí desky rozebírat kvůli nutnosti pak nahrazovat pastu či teplovodivé vložky (což změní podmínky pro další následující testování a ovlivní teploty/chlazení). U desek s čipsetem X570 by každopádně bylo jako sůl třeba testování hlučnosti chladičů, a to ideálně nejen s ohledem na hlučnost při hrách s vytíženým GPU, ale i v tišších sestavách při práci.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK. Celý článok „MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK“ »

  •  
  •  
  •  

Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW

V dobách, kdy zájem o desktopové počítače klesal před tím, než přišla renesance „Gaming“ sestav, jsme tu občas lamentovali, jak ubývá výrobců základních desek. Teď pro změnu jeden přibude, a to i na západním trhu. Přesněji to tak bude z pohledu desek pro platformu procesorů AMD. Do jejich výroby se totiž pouští firma Evga, která doteď exkluzivně vyráběla jen desky pro platformu Intel. Celý článok „Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením

Na záver testu dosiek X570 sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehanbí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše závery. Celý článok „Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Jsem teda přesvědčený, že kdyby žebra pokrývala celou plochu základny chladiče čipsetu, dal by se ten uchladit bez problému při normálním průvanu. Jak nemám rád v příslušenství chladiče M.2, tak zrovna u slotu nad gpu mohlo projením heatpipeou vzniknout funkční řešení, který by mohlo řešit případné pochybnosti, zvětšit kapacitu chlazení čipsetu.

  2. Nechápem prečo sa nevrátia s chladením aké bývalo na starších doskách, kvalitné rebrovanie s heatpipe od chipsetu až po VRM. A nebolo by nutné tam pchať vetrak

    1. Lebo jednak (krajší) vzhľad predáva a súčasne je to asi furt výrobne lacnejšie aj s tým vetrákom. Samozrejme to týmto neobhajujem 🙂

      1. Našim zlatým pravidlom je okrem unikátneho obsahu vecná, prehľadná a presná interpretácia údajov. Výsledky testov sú vkladané do tabuliek a na mieru vytvorených interaktívnych grafov, ktoré na lepšiu orientáciu umožňujú triedenie a zoskupovanie hodnôt podľa rôznych kritérií. Články píšeme tak, aby im porozumeli aj začiatočníci, ale nemali by uraziť ani pokročilého čitateľa.
        Na kecy o ničem tu máme jiné weby. Vy jste,p.Samák, tvrdil, že otestujete desky a třeba CPU a další věci, které se týkají chlazení……na to ostatní je tu fakt dost narváno. Chlazení PC je dobré téma, ale Vy ho využíváte málo….asi nejsou lidi a prachy a kdo ví, co ještě….ok…počkám. Ale na obecné tlachy se vážně už vyserte!! TESTUJTE CHLAZENÍ.Potom budete mít čtenáře, to Vám garantuju, protože určitě nejsem sám. A chtějte za to klidně prachy. Nebo dejte víc reklamy.To je fuk, pokud se to bude líbit.Ale už je čas ZAČÍT. Ty kecy klidně taky, ale gró musí být test chlazení. Šmitec. Váš zatím ještě čtenář
        BoMan

        1. Pekný večer, máte pravdu, to znenie textu na tej karte budeme musieť upraviť, pretože je to naozaj už trochu inak.

          Verte mi, sme rovnaká krvná skupina a obsah, ktorý by ste Vy radi čítali, by som vytváral najradšej na svete. Verím, že prvých 30 extra testov na HWC sa takým článkom blížilo. Žiaľ v máji 2018 musela byť z existenčných dôvodov ukončená EN verzia. Z kolegu, čo ju mal na starosti, sa stal skoro bezdomovec. To z dôvodu, že tie mimoriadne prácne články negenerovali žiadne peniaze. Na jednej strane je fakt, že snáď všetky testy sa pekne organicky zdieľali všade možne po zahraničných fórach, takže nepopieram, nejakých čitateľov si to našlo. Na druhej strane ich bolo stále málo a s tými číslami (čo sme mali v rukách), sme boli na to, aby nám niekto zaplatil za reklamu, krajne nezaujímaví. A jediné, na čom firmám záleží je návštevnosť/dosah a ideálne, keď o nich píšete bez negatív (to je takisto trochu problém: za nájdenie výrobnej nedokonalosti vo Freezer 33, sa nám Arctic skoro otočil chrbtom spôsobom, že toto „má ostať medzi nami“ a nebyť verejne publikované).

          Poriadne testy chladenia sú časovo to najnáročnejšie, čo môže v rámci testovania komponentov byť a pritom súčasne za to nikto nezaplatí + keď objavíte kopu negatív, tak na inzerciu môžete zabudnúť, takže vo finále síce furt makáte, ale nemáte na stravu. Začarovaný kruh. Nikdy som na HWC nechcel zbohatnúť, pôvodný cieľ bolo dôstojne prežiť a prinášať užitočný obsah. Keď som sa tomu venoval naplno (4/2017 – 5/2018) tak som nemal peniaze na prežitie, to isté ani kolega a vyzeralo to, že končíme. Nakoniec sme ale obsah rozšírili aj o témy, ktoré s chladením súvisia iba okrajovo a hlavne sme začali vydávať články na dennej báze. Návštevnosť tak pomaly, ale isto narastá a keď budeme na číslach, že HWCooling aj niečo zarobí (a nebudem ho už z veľkej časti len dotovať), tak som tu a budem robiť tie najsofistikovanejšie testy chladenia, aké môžu byť. Zatiaľ však v tomto bode nie sme, takže volíme inú stratégiu. A pokiaľ Vás terajší obsah nezaujíma, nemusíte ho trpieť… ono asi už úplne o chladení HWC nebude, musíme priberať aj iné oblasti na oslovenie nových čitateľov. Ale keď ich bude dosť na to, aby sme mali aj nejaký normálny redakčný rozpočet, tak za seba môžem sľúbiť, že budem na HWC oveľa viac prispievať a práve detailnými testami o chladení. Momentálne, aby som sa uživil, sa žiaľ primárne musím venovať iným veciam a teraz viacmenej len koordinujem kolegov a robím súťaže. Aj keď sem tam niečo krátke užitočné (snáď) chladiace z testlabu vypustím 🙂

          Mimochodom, za celú existenciu HWC sa našiel iba jeden čitateľ, ktorý nám prispel na chod webu. Symbolicky, ale i tak som za to Oscarovi mimoriadne vďačný a vážim si to. Takže toľko k tomu, prečo nerobíme to, čo sme sľubovali (pretože sme naozaj verili, že to bude fungovať) a prečo všetky podobné weby umreli. Tiež sme tomu najprv nechápali, ale teraz už vieme prečo :/

          1. Nejsem včera narozený trouba a proto Vám věřím, že je to dost náročné (myslím ty testy a „uživení se“). Tomu rozumím a nevyčítám Vám to. Věřím, že jste „poriadne testy chladenia“ chtěl dělat a trošku mě mrzí, že mi „bouchl kotel“ a napsal jsem, co jsem napsal. Vaše odpověď mě vrátila zpět do reality a za to Vám děkuji. Chápu, že se nelze jen věnovat chlazení a je nutné občas hodit něco mimo téma. Mrzí mě to, ale asi jsem se příliš těšil a myslel jsem, že nejsem sám. Možná je nás míň, než jsem čekal. Za to Vás samozřejmě neviním a po chvilce přemýšlení uznávám Vaše argumenty. Mimochodem to není špatně sepsané. Nuže tedy dobrá, tak si tedy počkám. Třeba se dočkám…..a třeba ne (joke). Přeji si jen, abyste vydržel a pokud budou mé skromné síly stačit, nabízím pomoc (alespoň tu morální určitě). Popele na hlavu jsem si nasypal hodně, ale vím, že Vám to život nezlepší. Popřeji tedy aspoň kvalitnějšího čtenáře, než jsem já a ještě jednou díky za Vaši odpověď, opravdu si ji cením.
            BoMan

            1. Nemusíte sa ospravedlňovať, je to moja chyba, že som pri vzniku webu lákal na nereálne veci. Poznáte to, keď je človek fakt zamilovaný… sľúbi aj nemožné a z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Chvíľu to potom i plní a potom skôr či neskôr príjde tá fáza konfrontácie s realitou, keď to celé začne zlyhávať. Holt sme začali nezmyselne zvysoka, postup by mal byť, samozrejme, opačný. Ťahať to pomaly hore spolu s rozširujúcimi sa možnosťami… ale to je už teraz jedno.

              Vážim si Vašej podpory a urobím všetko pre to, aby som sa minimálne v rámci mojich článkov vrátil na pôvodnú dráhu. A to hneď, ako to začne dávať zmysel a bude to aspoň trochu rentabilné 🙂 Dobrá správa je to, že je nás už teraz trochu viac, Martin Bednár je nadšenec a síce zatiaľ toho nemá veľa za sebou, ale pre testovanie hardvéru sa zapálil a je ochotný zachádzať za hranice bežných recenzií teraz napríklad skriniek (testov chladenia robí pomerne celkom dosť). Tomáš je veľmi šikovný a akčný, možno čoskoro nakukne i do Noctuy, resp. RASCOMu a spracuje z toho nejakú reportáž… Pavlove články ma vždy bavia (a tie nádherne netradičné produktovky… :)). No a bez Jana Olšana by sme si už na tomto mieste nedopisovali. Ten podržal HWC svojou aktivitou keď bolo najrošie. Takže hoci si fakt dobre uvedomujem, že sa smerovanie webu trochu odklonilo od pôvodného zámeru, čo mnohých sklamalo, ale už sa blýska na lepšie časy. Káder máme slušný, rastieme… a verím, že je iba otázkou času, kedy Vám vrátim to, prečo ste sa tešil a rád navštevoval HWCooling. Rozhodne nič nevzdávam a nebalím, naopak (aj keď to možno vždy tak nevyzerá). Tak držte palce a vydržte to spolu s nami! 🙂

              1. Promintě to přerušení diskuse, ale už jsem musel jít spát, Jsem totiž starší ročník a jak nemám svých 5hodin, bývám často až nerudný. Samo chápu, že se musí začít pomaleji…napadlo mě, třeba přebírání článků od „bohatších“ webů, týkajicí se chlazení PC. Skříně/skriňky samozřejmě taky, jsou přeci součástí problému.Myslím, že jsme spolu vyřešili můj problém, s tím Vaším bude asi víc starostí. Proto tuto diskusi ukončím, jistě Vás zdržuji od jiné práce, ale to chápu a pohoda. Jen si dovolím navrhnout psát více o chlazení, třebaže cizí myšlenky, a vykašlat se na ty obecné plky. Je dobře, že se nevzdáváte a palce Vám samozřejmě držet budu včetně své výdrže. Děkuji za vysvětlení.
                BoMan

  3. ten čipset má špičkový príkon 15W, neviem teda aký má reálny za akých okolností, ale na toto predsa musí stačiť aj pasív. ale ten by musel byť otvorený bez nejakých tých coooool krytov… no a keď navrhnú dosku s čipom pod niektorou kartou, to je fakt terno!

  4. Ďakujem za článok a fotky, presne toto som potreboval a zháňal 😉
    Výrobcov dosiek s čipsetom X570 by som nakopal do zadnice za tak odfláknuté chladenie čipsetu. Jeden mohutnejší pasív prípadne aj s trochu väčším ventilátorom alebo Heatpipe trubica a čipset je v pohode. Tých pár eur naviac by som za mohutnejšie chladenie určite dal.
    PS: HWC držím palce!
    RasťoS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *