Notebook MSI GS75 Stealth 9SG – tenký, výkonný, horúci

Hodnotenie

MSI je známe produkciou herných notebookoch v niekoľkých radoch. Stealth bol vždy názov určený pre najtenšie výkonné herné stoje v portfóliu tohto výrobcu. Model GS65 s 15″ obrazovkou tento rok doplnil nový GS75 Stealth, ktorý ako už názov mierne napovedá prináša väčší 17″ displej. Aký výkon má tento tenký notebook a ako výrobca zvládol chladenie? To sú hlavené sú otázky do testov.

Hodnotenie

MSI GS75 Stealth je pýchou spoločnosti, ktorou ukazuje to najlepšie, čo dokáže vyrobiť. V extrémne tenkom a ľahkom tele sa skrýva beštia s výkonným procesorom a momentálne najvýkonnejšou mobilnou grafikou. Veľký a rýchly 144Hz displej ponúka prekvapivo dobré farby a vysoký jas, vďaka čomu poslúži nie len na hry ale aj úpravu fotografií a videí. Pochvalu si zaslúži aj portová výbava, ktorej prakticky nič nechýba a až trojica SSD diskov by mala stačiť aj tomu najnáročnejšiemu používateľovi. Prekvapením je tiež nadpriemerná výdrž atakujúca 4 hodiny pri našom  teste WiFi na YouTube.

Nie všetko je však ideálne. Procesor trápia vysoké teploty a notebook sa vie poriadne zahriať až páli na dotyk. To sa však pri takto tenkom tele a vysokom výkone dalo čakať. Nízka hmotnosť sa pre zmenu odrazila na tenším kovových plochách, ktoré majú tendenciu sa mierne prehýbať a trochu aj vŕzgať. Opäť daň za malú hrúbku a nízku hmotnosť. Istému kompromisu sa nevyhlo ani rozloženie komponentov, kde operačná pamäť je ukrytá pod klávesnicou, teda z opačnej strany základnej dosky. Nemáte tak k slotom priamy prístup a výmena RAM preto bude náročná a zdĺhavá.

Najzaujímavejší je však výkon v praxi. GS75 je najvýkonnejší notebook a tretí najvýkonnejší počítač, aký sme zatiaľ testovali. Deviata generácia Intel Core i7 neprináša nejaké extrémne zlepšenie oproti ôsmej a je škoda, že sme si nemohli vyskúšať 8-jadrový i9-9980HK, no pri tomto procesore by boli teploty ešte väčší problém. Výborný výkon má aj Max-q RTX 2080, ktorá zanecháva za sebou všetky ostatné mobilné grafiky a dokonca aj desktopovú GTX 1660 Ti. Na desktopovú RTX 2070 však už Max-q verzia RTX 2080 kvôli nižším taktom nemá. Reálne však výkon GS75 je to najlepšie, čo v notebooku môžete mať, ak nehľadáte tzv. desktop replacement, teda obrovské a ťažké notebooky ako MSI Titan. Opäť nízka hmotnosť a hrúbka si vyberajú svoju daň. Napriek tomu výkon GS75 je viac než dobrý a osvedčil sa aj vo VR s Valve Index a hrou Arizona Sunshine. S kamarátom sme ju celú prešli a ja som ju hral výlučne na GS75. Takže Stealth bez problémov zvládal aj aktuálne najlepšie VR. Pochváliť musíme ja ultra rýchle RAID 0 2TB úložisko, ktoré sa tiež len tak nevidí.

Notebook si môžete zakúpiť zakúpiť na Heureka.sk

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *