Súťaž, leto 2019: Zahrajte si o Riotoro Morpheus GPX-100!

Ako (a o čo) sa hrá...

S končiacou letnou sezónou vám prinášame možnosť získať jedinečnú skrinku Morpheus GPX-100. Mnohí ste ju hľadali aj v rámci tohtomesačnej hádanky HWC a už viete, v čom vyniká. Teraz ju jednému z vás radi odovzdáme. Nebude to však zadarmo. Budeme chcieť, aby ste napísali, kedy má takýto konvertibilný dizajn v praxi zmysel. Porozmýšľajte a pofilozofujte trošku. Tešíme sa na všetky vaše nápady!

Ako (a o čo) sa hrá…

„Morpheusku“ je možné veľkostne prispôsobiť podľa toho, či vlastníme dosku ATX alebo E-ATX. Je to taká skladačka, ktorej môžete na výšku predĺžiť bočnice, čelný panel a stredovú priečku na základnú dosku. Väčší formát vytvára napríklad i ďalší priestor na hrubšie radiátory kvapalinových chladičov. Skrátka raritná skrinka, čo zatiaľ nemá obdobu. Nás zaujíma, ako vnímate takýto koncept vy. Za akých okolností môže byť výhodný oproti konvenčným skrinkám s pevnými rozmermi? Napíšte nám to dole do komentárov! Stačí stručne, vecne, netreba nič zdĺhavé (ale rozpísať sa môžete). Uzávierku si dajme do 28. 8. 2019.

Každý konštruktívny komentár bude zaradený do žrebovania. Výhercu potom vyhlásime 30. 8. 2019. Rozvíjanie diskusie a reakcie na príspevky ostaných komentujúcich sú vítane. Vždy sa však, prosím, držte témy. Ak sa na adresu skrinky radi vyjadríte, ale nemáte o ňu záujem, môžete. Len to poznamenajte to vo vašom komentári.

Hmmm… tak už máte predstavu v akých prípadoch sa ona konvertibilita s výškovým nastavením hodí? Ľubka povedala, aby lepšie dočiahla na zapínanie 😀 Napadá vám niečo lepšie? 😉 Mimochodom, aby sme nezabudli – tu je odkaz na produktové stránky.

Popis kľúčových vlastností na podložke pod myš ako čítanie na lúku? No, dá sa to evidentne! Aj takéto nevšedné príslušenstvo je v hre.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vyhodnotenie súťaže, Leto 2019: Kto vyhral Morpheus GPX-100?

Ešte predtým, než jednému z vás dáme dôvod na radosť, chceme všetkým účastníkom poďakovať za skvelé názory na konvertibilnú skrinku Riotoro. Každý jeden príspevok bol vecný, konštruktívny a obohacujúci. Skrátka sa znovu ukázalo, že máme inteligentných čitateľov, čo je pre nás najkrajšia odmena. Pozrime sa už ale, kto bude mať dobrú možnosť využiť unikátnu Morpheus GPX-100 aj v praxi. Celý článok „Vyhodnotenie súťaže, Leto 2019: Kto vyhral Morpheus GPX-100?“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno

Riotoro je síce mladá firma, no jej produkty patria pod tie kvalitatívne lepšie v daných cenových kategóriach. Naprieč sortimentom majú herné periférie, vzduchové a vodné chladenie, zdroje a skrinky. Pri skrinkách aj zostaneme. Na podrobnejšie preskúmanie mi prišiel midi-tower s označením CR500. Okrem veľmi slušného vyhotovenia za 80 eur ponúka napríklad i vysokú efektivitu chladenia. Celý článok „Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno“ »

  •  
  •  
  •  

Morpheus GPX-100, prvá konvertibilná skrinka, je už hotová vec

Jedna z najatypickejších PC skriniek súčasnosti nedávno prešla z fázy prototypu do ostrého predaja. Netradičná nie je len vzhľadovo, ale hlavne funkčne. Umožňuje totiž jedinečnú transformáciu rozmerov podľa potreby. Jej výrobca pri tejto príležitosti hovorí o zastaraných základoch, ktoré v drvivej väčšine skriniek prežívajú. A Riotoro sa náprave tohoto stavu už nejaký čas venuje, s čím plne sympatizujeme. Celý článok „Morpheus GPX-100, prvá konvertibilná skrinka, je už hotová vec“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (17) Pridať komentár

  1. Potrebujete pridať viac diskov, alebo priestor pre radiator? Nie je problém, jednoducho si skrinku zvätšíte.

  2. Výhodou tejto skrinky proti bežným pc skrinkám je, že napr. pri upgrade z mATX dosky na E-ATX nieje potrebné investovať financie do novej, väčšej skrinky. A naopak pri prechode z E-ATX na menší rozmer základnej dosky nám nebude prekážať veľká pc skriňa s malými „črevami“, pretože túto si prispôsobíme = relatívne malá kompaktná pc skrinka (Škoda, že sa nedá upravovať aj na dĺžku a šírku. Očakávam, že tieto možnosti prídu v niektorom z ďalších modelov.).

  3. Myslím si, že takáto variabilita je vynikajúca v tom, že záujemca dokáže do rovnakej skrinky poskladať kompaktnú zostavu alebo extrémnu mašinu s kompletným vodným chladením. Avšak najviac oceňujem dvojkomorový systém ktorý dovoľuje variabilitu v osadení rôznych konfigurácii chladenia, kde je možné rôzne rozložiť ventilátory a tak dokonale vyladiť airflow. V prípade, že chcem vodné chladenie, stačí rozšíriť skrinku na E-ATX a zmestí sa tam aj hrubší výmenník prípadne výmenník s push pull konfiguráciou. Celkovo je to skrinka stvorená na experimentovanie.

  4. Jano

    Celá perforovaná, budú sa dobre chladiť aj výkonné komponenty , len čo to urobí z hlučnosťou ?
    Mám rád ticho.

  5. Predpokladam ze bezny smrtelnik to ich rozkladanie nevyuzije nikdy.
    V podstate iba pri pridavani dalsich 2.5 diskov alebo pri kupe vacsieho vodnika.
    Ale rozhodne je to zaujimava skrina ktoru si viem predstavit na mojom stole.

  6. Morpheus svojim jedinečným a inovatívnym dizajnom zaujme nielen pokročilého staviteľa Lega ale i svojou magickou vlastnosťou „zmena veľkosti“ s určitosťou privedie do úžasu horlivú nadšenkyňu počítačovej techniky.
    Morpheus je láska na celý život, prispôsobí sa potrebám užívať si kompaktnosť mini pracovnej stanice či neskoršiu premenu na herný stroj.

  7. Skrinka má zaujímavý koncept a dá sa prispôsobiť požadovanej veľkosti „mid-to-mini“. Taktiež prístup ku komponentom je super a nemusíte rozobrať polovicu skrine aby ste sa dostali na požadované miesto. Čo by som bral ako nevýhodu je jej celková perforácia. Dierkovanie po celej skrinke síce určite prospeje chladeniu komponentov v nej, ale za cenu zvýšenej prašnosti a taktiež čo sa týka hluku tak na tom bude horšie v porovnaní so skrinkami, ktoré máju aj tlmiacu mrstvu na bočniciach ako napr. Fractal define R5, R6. Celkovo by som skrinku zhodnotil ako celkom fajn nápad dizajnérov a určite si nájde svojich nadšencov.

  8. Samozrejme, ako je písané vyššie, je táto konvertibilná skrinka určená hlavne pre tvorivých „špekulantov“, ktorí hľadajú
    stále niečo nové a často menia predstavy o ideálnom PC. Či je táto „univerzálnosť“ pre skrinku vhodná a či sa to výrobcovi
    podarilo zrealizovať, nemôžem posúdiť, lebo by som ju musel vidieť v reály a ošahať si ju. Ale čo som videl z videí a fotiek,
    už len jej montáž dala recenzentom dosť zabrať. Hoci je základný návod vytlačený na priloženej podložke pre myš, podrobný
    manuál je na internete. Tú výraznú perforáciu by som nezatracoval, dala by sa využiť na pasívnu, alebo polopasívnu
    prevádzku zostavy, za pomoci pomalobežného ventilátora. Ináč tvary aj tá výrazná perforácia sa mi páčia, ale prijal by som
    poriadnu mini case a poriadnu midi case, pekne pevné, najlepšie z 1-2mm plátov hliníka . Tie tvary a oblé hrany sú krásne.
    Boli by to parádne skrinky.

  9. Skrinka je ideálna pre človeka pre ktorého nie je PC nikdy „hotové“, ale projekt, na ktorom je vždy čo vylepšovať, meniť a skúšať, ale nemusí pritom zakaždým meniť skrinku – skrinka sa zmení s ním.

  10. Zrejme to bude dobré riešenie pre recenzentov, ktorý môžu testovať základné dosky v rôznych prevedeniach skrine, môžu testovať účinky chladenia pri zloženej/rozloženej skrinke a sledovať ako na to reagujú ostatné komponenty apod…
    Bežný užívateľ by to asi využil len pri upgrade z E-ATX na ATX a naopak ale povedzme si úprimne kto sa vracia z ATX na E-ATX? Na druhú stranu, keď vás vyrazia z práce a vy sa presťahujete do menšieho nie je problém…proste zmenšíte case. 🙂

  11. Pekná skrinka, ktorá určite ušetrí priestor v poličke alebo na stole. Bodla by mi ako základ do nového mini-buildu, nebudem vám klamať 😀

  12. Zajimava skrin, ktera muze rust s potreby uzivatele.
    Bohuzel jako narocnejsi uzivatel, bych mel obavy o airflow hi-end komponent v takto perforovane skrini, pro vodníka také neni uplne idealni – co si budeme povidat 360 ci 420+ radiatory jsou proste efektivnejsi a tyto nejspis bez modifikace do Morphea nepujde nainstalovat. Nicmene pro maly surf – rig napr s AMD Ryzen 5 3400G idealni volba.

  13. Ako by som využil Morphea I… (tento príbeh berte s nadhľadom :D)

    Idem si na LANpárty so svojou novou skrinkou Morpheus. Mám v nej slušnú zostavičku chladenú vodou (presnejšie skladačka, ktorú vie človek rozšíriť v prípade potreby bez vypúšťania okruhu). Ako to na LANpárty býva, bude na nej veľa ľudí so svojimi mašinami (ale nie každý má super-truper chladenie) a tak tam bude veľmi horúco. Zostavička dostane zabrať čo sa týka teplôt, tak neostáva nič iné ako skrinku zväčšiť, aby sme v nej urobili väčší prievan. A keďže máme rozšíriteľného vodníka a zväčšením skrinky nám vznikol priestor na ďalší radiátor na vrchu skrinky (všetci nadšenci vodného chladenia zo sebou vždy nosia jeden 240mm radiátor v zálohe) tak ho tam „capneme“ spolu s novými A12 ventilátormi v čiernej farbe (viem, ešte nie sú na trhu 😀 ale budú) … a môžeme mastiť ďalej 😀

  14. S trochou šťastia by šlo do skrinky k hlavnému pc schovať ešte nejaké to raspberry pi a mať pc a „nas“ v jednej skrinke.
    ináč si myslím že vďaka variabilite by skrinka nemala mať problém s budúcimi upgradami/výmenou vnútorností.

  15. Berte to ako nesúťažný príspevok z mojej strany. 🙂 Skrinka je určite zaujímavý koncept, ale toto konkrétne prevedenie ma veľmi nenadchlo. V podstate len pridáva skrini výšku na podporu AiO či hrubšieho radiátora. Z praktického hľadiska je to ale najmenej zaujímavé riešenie. O dosť zaujímavejšie by bolo ak by skriňa v tomto smere pracovala so zmenou pôdorysu, teda variabilná by bola hĺbka a prípadne aj šírka skrinky, toto sú pre pre priestorovú variabilitu zostavy o dosť dôležitejšie rozmery než výška, tá je málokedy obmedzujúci faktor. Bolo by super mať možnosť zmenšiť footprint skrine skrátením hĺbky o prednú časť s HDD košmi, ak v zostave absentuje HDD či 2,5″ SSD (čo je už dnes pomaly na programe dňa). Prípadne vedieť zmenšiť šírku a spraviť z toho slim krabicu vo forme desktopu alebo ako HTPC k telke. Takýto „transformer“ by bol omnoho zaujímavejší pre ľudí ktorí často radikálne menia form-factor svojich zostáv od mITX po klasické ATX.

    Toto prevedenie sa mi zdá, že veľmi málo využíva potenciál filozofie – teda rozmerovú variabilitu, ktorá klasickým skinkám úplne chýba. Nápad dobrý, len prevedenie má rezervy. Určite ale prajem veľa zdaru v ďalšej tvorbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *