Formát Pico-ITX žije: Logic Supply má pasivní desky s Apollo Lake

Pasivně chlazené Pico-ITX desky s Celeronem N3350 nebo Pentiem N4200 od Logic Supply

Před delším časem firma VIA vymyslela formát desek Pico-ITX. Ty byly předobrazem miniPC typu NUC, ale i jednodeskových ARM počítačů. A desky tohoto formátu se pořád vyrábějí, a to i s procesory x86. Firma Logic Supply zabývající se minipočítači, nabízí i vlastní Pico-ITX desky s 6W procesory Intel Celeron a Pentium generace Apollo Lake (s Atomovou architekturou Goldmont). A jsou i pasivně chlazené.

Tyto desky označené EPM160, EPM161, EPM162EPM163 mají PCB o rozměru 100 × 72 mm, na němž je připájený procesor v BGA pouzdře – na výběr je dvoujádrový Celeron N3350 s taktem 1,1–2,4 GHz, nebo Pentium N4200 se čtyřmi jádry na taktu 1,1–2,5 GHz. Obě verze procesoru mají 6W TDP, což by mělo být celkem spolehlivě uchlazeno velkým hliníkovým pasivem, který zabírá celou jednu stranu desky. Přímo na PCB je také integrovaná operační paměť typu LPDDR4-2400 nebo LPDDR4-2133. Levnější varianty desky obsahují jen 1 GB nebo 2 GB, ale s oběma verzemi CPU je nabízená varianta desky osazená rovnou 4 GB RAM, s čímž už se zařízení dá používat i jako osobní počítač včetně systému Windows 10.

Jako úložiště je možné použít několik možností. Logic Supply dodává vyšší modely s 8GB, 32GB nebo 64GB úložištěm eMMC přímo na PCB (jen EPM160 ho nemá), ale použít lze i kartu MicroSD, nebo regulérní SSD. To se instaluje do jednoho ze dvou rozšiřujících slotů desky, který kombinuje Mini PCIe 2.0 ×1 a slot mSATA. Lze v něm tedy mít buď SSD, nebo nějakou rozšiřující kartu, například bezdrátový modul. Druhý slot viditelný na fotkách by mě být čistě Mini PCIe 2.0 ×1.

Logic Supply EPM163. Deska stojí na svém pasivním chladiči (Zdroj: FanlessTech)

Další výbavu desky už tvoří externí porty. Na zadním panelu se nachází dva porty USB 3.0 a dvakrát gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111G). Pro obrazový výstup pak dva Mini DisplayPorty a audio jack pro zvuk (měl by kombinovat výstup a mikrofonní vstup). Levnější verze EPM160 a EPM161 ovšem jsou osekané na jeden ethernet a jeden obrazový výstup.

Logic Supply EPM163 (Zdroj: FanlessTech)

Z boku jsou pak osazené další konektory. Jeden USB 2.0, napájecí kolíkový vstup (deska se napájí stejnosměrným 12V napětím) a také sériový port. Ten ale nemá přímo podobu portu RS-232, ale jen vývodu, jaké jsou často na běžných základních deskách, do kterého se zapojí reálný port „kšandou“. Na této straně desky je i vypínač (a indikační LED).

Verze EPM160/EPM161 s jen jedním Ethernetem a MiniDP

Desky by snad měly být kompatibilní s PC architekturou (mají mimo jiné i baterii pro RTC a na PCB je jestli se nepletu vidět čip s UEFI). Logic Suply s ní nabízí jako operační systém Ubuntu Linux nebo Windows 10 IoT Enterprise 2019 LTSC Entry.

Všechny čtyři modely už jsou na trhu a dají se objednat na webu výrobce, jak informuje web FanlessTech. Model s dvoujádrem Celeron N3350 stojí 245 $ za verzi EPM160 s jen 1GB RAM a bez úložiště, 281 $ za EPM161 s 2GB RAM/8GB eMMC a 344 $ za verzi EPM162 s 32GB úložištěm a 4GB pamětí (a dvěma síťovkami a výstupy). Verze desky EPM163 s čtyřjádrovým Pentiem N4200 (a také eMMC rozšířeným na 64 GB) pak přijde na 426 dolarů (462 €/12 tisíc Kč). Ceny jsou to poměrně vysoké, jde totiž o embedded hardware, nikoliv o desky pro spotřebitele.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

10nm Atomy Jasper Lake vyjdou na přelomu roku. Známe parametry

Intel teď oficiálně vydal druhou generaci 10nm procesorů pro notebooky „Tiger Lake“ a vypadá to, že se mu konečně daří přivést 10nm výrobu k rozumu. Díky tomu by se už brzo měly objevit čipy s lepším než 14nm procesem i v oblasti, kde by mohl obzvlášť pomoct: v úsporných čipech Atom, respektive dnes Celeron a Pentium. Intel letos vydá jejich novou generaci s novou architekturou Tremont a už máme jejich parametry. Celý článok „10nm Atomy Jasper Lake vyjdou na přelomu roku. Známe parametry“ »

 •  
 •  
 •  

Intel vydá revizi SoC Apollo Lake kvůli degradaci. Ale ne pro PC

Ve spoustě minipočítačů (ale také Mini-ITX desek a notebooků) se nachází úsporné procesory Intel Celeron a Pentium rodiny „Apollo Lake“ (s atomovými jádry Goldmont). Tyto 14nm čipy ale obsahují chybu vedoucí k degradaci obvodů, takže můžou časem přestat fungovat. Intel teď vydal novou revizi, která má problém řešit. Bohužel se ale ukázalo, že spotřebitelský hardware tuto opravu nedostane a zůstanou v něm neopravené verze. Celý článok „Intel vydá revizi SoC Apollo Lake kvůli degradaci. Ale ne pro PC“ »

 •  
 •  
 •  

Intel chystá big.LITTLE čip kombinující jádra Atom a Ice Lake

Procesory Intel s jádry pocházejícími z linie čipů Atom jsou zajímavý hardware pro kompaktní a úsporné počítače. Jejich jádra o dost zlepšila proti prvním velmi pomalým in-order Atomům, ale pořád mají špatnou pověst kvůli nízkému jednovláknovému výkonu. Intel ale chystá čipy, které tuto slabinu odstraní. Pořád budou úsporné, ale pro jednovláknové programy poskytnou vysoký výkon jako pokročilejší velké procesory. Celý článok „Intel chystá big.LITTLE čip kombinující jádra Atom a Ice Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *