Formát Pico-ITX žije: Logic Supply má pasivní desky s Apollo Lake

Pasivně chlazené Pico-ITX desky s Celeronem N3350 nebo Pentiem N4200 od Logic Supply

Před delším časem firma VIA vymyslela formát desek Pico-ITX. Ty byly předobrazem miniPC typu NUC, ale i jednodeskových ARM počítačů. A desky tohoto formátu se pořád vyrábějí, a to i s procesory x86. Firma Logic Supply zabývající se minipočítači, nabízí i vlastní Pico-ITX desky s 6W procesory Intel Celeron a Pentium generace Apollo Lake (s Atomovou architekturou Goldmont). A jsou i pasivně chlazené.

Tyto desky označené EPM160, EPM161, EPM162EPM163 mají PCB o rozměru 100 × 72 mm, na němž je připájený procesor v BGA pouzdře – na výběr je dvoujádrový Celeron N3350 s taktem 1,1–2,4 GHz, nebo Pentium N4200 se čtyřmi jádry na taktu 1,1–2,5 GHz. Obě verze procesoru mají 6W TDP, což by mělo být celkem spolehlivě uchlazeno velkým hliníkovým pasivem, který zabírá celou jednu stranu desky. Přímo na PCB je také integrovaná operační paměť typu LPDDR4-2400 nebo LPDDR4-2133. Levnější varianty desky obsahují jen 1 GB nebo 2 GB, ale s oběma verzemi CPU je nabízená varianta desky osazená rovnou 4 GB RAM, s čímž už se zařízení dá používat i jako osobní počítač včetně systému Windows 10.

Jako úložiště je možné použít několik možností. Logic Supply dodává vyšší modely s 8GB, 32GB nebo 64GB úložištěm eMMC přímo na PCB (jen EPM160 ho nemá), ale použít lze i kartu MicroSD, nebo regulérní SSD. To se instaluje do jednoho ze dvou rozšiřujících slotů desky, který kombinuje Mini PCIe 2.0 ×1 a slot mSATA. Lze v něm tedy mít buď SSD, nebo nějakou rozšiřující kartu, například bezdrátový modul. Druhý slot viditelný na fotkách by mě být čistě Mini PCIe 2.0 ×1.

Logic Supply EPM163. Deska stojí na svém pasivním chladiči (Zdroj: FanlessTech)

Další výbavu desky už tvoří externí porty. Na zadním panelu se nachází dva porty USB 3.0 a dvakrát gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111G). Pro obrazový výstup pak dva Mini DisplayPorty a audio jack pro zvuk (měl by kombinovat výstup a mikrofonní vstup). Levnější verze EPM160 a EPM161 ovšem jsou osekané na jeden ethernet a jeden obrazový výstup.

Logic Supply EPM163 (Zdroj: FanlessTech)

Z boku jsou pak osazené další konektory. Jeden USB 2.0, napájecí kolíkový vstup (deska se napájí stejnosměrným 12V napětím) a také sériový port. Ten ale nemá přímo podobu portu RS-232, ale jen vývodu, jaké jsou často na běžných základních deskách, do kterého se zapojí reálný port „kšandou“. Na této straně desky je i vypínač (a indikační LED).

Verze EPM160/EPM161 s jen jedním Ethernetem a MiniDP

Desky by snad měly být kompatibilní s PC architekturou (mají mimo jiné i baterii pro RTC a na PCB je jestli se nepletu vidět čip s UEFI). Logic Suply s ní nabízí jako operační systém Ubuntu Linux nebo Windows 10 IoT Enterprise 2019 LTSC Entry.

Všechny čtyři modely už jsou na trhu a dají se objednat na webu výrobce, jak informuje web FanlessTech. Model s dvoujádrem Celeron N3350 stojí 245 $ za verzi EPM160 s jen 1GB RAM a bez úložiště, 281 $ za EPM161 s 2GB RAM/8GB eMMC a 344 $ za verzi EPM162 s 32GB úložištěm a 4GB pamětí (a dvěma síťovkami a výstupy). Verze desky EPM163 s čtyřjádrovým Pentiem N4200 (a také eMMC rozšířeným na 64 GB) pak přijde na 426 dolarů (462 €/12 tisíc Kč). Ceny jsou to poměrně vysoké, jde totiž o embedded hardware, nikoliv o desky pro spotřebitele.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel proti ARMu nasadí procesor s 288 E-Core. Vyjde příští rok

V říši procesorů ARM pro cloudové servery existují 128jádrová CPU (Ampere Altra Max) a chystají se 192jádrové modely (AmpereOne). AMD má pro tuto oblast Epyc 9704 se 128 jádry a 256 vlákny. Intel v této kategorii nyní nemá, čím by konkuroval, chystá pro ni ale Xeony Sierra Forest založené na architektuře úsporných jader E-Core. Ty měly mít „jen“ 144 jader, ale Intel teď odhalil, že budou výrazně silnější – chystá totiž i 288jádrovou verzi. Celý článok „Intel proti ARMu nasadí procesor s 288 E-Core. Vyjde příští rok“ »

  •  
  •  
  •  

Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core

Už jsme psali o vydání mobilních procesorů Intel Core 13. generace „Raptor Lake“. Mezi těmi tentokrát chyběly levné modely Pentium a Celeron, kterým Intel po 25 (30 u Pentia) letech dal padáka. Pro tuto oblast má ale Intel nachystaného něco nového – procesory Alder Lake-N používající samá malá jádra E-Core, ale v počtu rovnou osmi kusů. Tato evoluce „Atomů“ ponese označení „Intel Processor“, ale osmijádra už si troufají slout Core i3. Celý článok „Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core“ »

  •  
  •  
  •  

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *