Konečne vychádza Core i3-10100F, budgetové CPU bez iGPU

Po pol roku od vydania procesorov Comet Lake-S pribúda najlacnejšia Core i3

Drvivá väčšina procesorov z rodiny Comet Lake-S vyšla hromadne v druhom kvartáli tohto roka, vrátane výkonnejších modelov F a slabších Core i3. Ale azda najočakávanejší procesor Ci3-10100F, teda s odstaveným grafickým jadrom, na seba nechal čakať – do maloobchodná predaja prichádza až teraz. A znovu sa bude uchádzať o lacnú možnosť s najatraktívnejším pomerom cena/výkon.

V aktuálnych generáciách procesorov v segmente entry level doposiaľ neexistovala priama konkurencia. Ryzeny 3 3100 a 3300X nemajú totiž na rozdiel od Core i3-10100 grafické jadro, ktoré v prípade Intelu procesor predražuje a predurčuje skôr na iné použitie (v systémoch bez grafickej karty).

Do nízkorozpočtových zostáv so samostatnou grafikou, má však po novom Core i3-10100F. Až na deaktivované iGPU má parametre na chlp rovnaké ako Core i3-10100. Pripomeňme si, že výbava zahŕňa 4 jadrá/8vlákien, 6 MB L3 cache. Násobič je uzamknutý, pretaktovanie je teda možné len zvýšením power limitu. Základná frekvencia je 3,6 GHz, pri všetkých jadrách v záťaži 4,1 GHz a turbo boost siaha do 4,3 GHz. TDP je 65 W a v balení bude dodávaný boxovaný chladič s hliníkovým jadrom.

Všetko nasvedčuje tomu, že Core i3-10100F by mohol nadviazať na vysokú popularitu predchodcu (Core i3-9100F) s najvyšším herným výkonom vo svojej cenovej kategórii. Ten si najskôr výhľadovo podrží. AMD síce minulý týždeň odhalilo niekoľko procesorov postavených na novej architektúre Zen 3, ktorá má zlepšovať herný výkon, no v prvej vlne to bude bez Ryzen 3. Na ne si ešte chvíľu počkáte.

V hre sú síce ešte Ryzeny 3 Matisse, avšak 3300X je nedostupný, ale aj tak je drahší ako Core i3-10100F a herne ho takisto neprekoná. Potom už zostáva iba model 3100, ktorý je za podobné peniaze, ale herný výkon má už o poznanie slabší. Dosky s Intel B460 takisto spravidla nie sú drahšie než ekvivalentné B450, takže lepší pomer cena/výkon bude platiť pre celú platformu.

Odporúčaná cena Ci3-10100F je 97 USD, čo je o 25 USD menej než pri variante bez iGPU. Koncová cena Ci3-10100 sa pohybuje okolo 115 €/3150 Kč. Ci3-10100F sa tak určite dostane pod sto eur a možno hlbšie, než by ste predpovedali. V cenníkoch našich e-shopov začínajú na 79 € s tým, že málokde procesor prevyšuje 90 €.

Zatiaľ však nikto neuvádza, že by mal procesor dostupný. Po naskladnení sa cena, samozrejme, môže, ale i nemusí zdvidhnúť. Každopádne sa i tak javí priemerná cena nižšia než pri R5 3100. To je nebýva príliš časté (teda až na nejaké výnimky, medzi ktoré patrí napríklad Ci5-10400F), aby bol výkonnostný ekvivalent Intelu lacnejší a ešte k tomu v mnohých smeroch (vyšší herný výkon,nižšia spotreba) lepší.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ROG Zephyrus M15 – netradične tradičný notebook

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS. Celý článok „Asus ROG Zephyrus M15 – netradične tradičný notebook“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má Mini-STX desky a DeskMini pro Ryzen 4000, Comet Lake

Nedávno jsme psali o DeskMini od ASRocku, jednom z mála počítačů s formátem desek Mini-STX. ASRock pokračuje ve své podpoře této platformy pro MiniPC, protože nyní uvedl nové verze DeskMini. Jednak model pro procesory Intel Comet Lake s čipsetem H470, ale také také DeskMini X300. To má jako starší A300 socket AM4, obejde se bez čipsetu a je určené pro nová 7nm APU Ryzen 4000G „Renoir“. Celý článok „ASRock má Mini-STX desky a DeskMini pro Ryzen 4000, Comet Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce

Notorická výtka proti Intelu je, že se u něj dají přetaktovávat jenom procesory řady K a musíte k tomu ještě mít desku s dražším čipsetem řady Z. V minulosti byly snahy toto prolomit, ale Intel například OC čipů Skylake přes BCLK hned zarazil. Avšak s procesory Comet Lake a platformou LGA 1200 bude určitá možnost přetaktování a zvýšení výkonu zamčených procesorů a desek opravdu dostupná. Celý článok „Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *