Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce

Jak funguje ASRock BFB, Asus APE a další technologie umožňující přetaktovat zamčené 65W procesory Comet Lake i na deskách bez čipsetu Z490

Notorická výtka proti Intelu je, že se u něj dají přetaktovávat jenom procesory řady K a musíte k tomu ještě mít desku s dražším čipsetem řady Z. V minulosti byly snahy toto prolomit, ale Intel například OC čipů Skylake přes BCLK hned zarazil. Avšak s procesory Comet Lake a platformou LGA 1200 bude určitá možnost přetaktování a zvýšení výkonu zamčených procesorů a desek opravdu dostupná.

Formu přetaktování zamčených procesorů Comet Lake uvádějí výrobci desek ASRock, Asus a MSI (a je možné, že zbylý Gigabyte se také chystá přidat) a bude dostupná na deskách s čipsetem Z490 i na těch s čipsety H470, B460 a možná i H410. Bude tedy možné začít přetáčet i levnější CPU. Ovšem nepůjde o overclocking v úplně pravém slova smyslu, byť výkon bude zvýšen.

Tuto technologii označuje ASRock – ten ji oznámil jako první – jako BFB neboli Base Frequency Boost. Později se přidal Asus, jenž jí říká Asus Performance Enhancement (APE) a objevila se i u MSI, byť zatím v neoficiálně uniklých materiálech. MSI ji zatím označuje jen obyčejně Power Limit Setting a to také přesně vyjadřuje, o co jde.

Procesory Intel dnes fungují tak, že při svém udávaném TDP mají zvládnout minimálně základní frekvenci, ale jejich turbo boost může TDP překročit. Oficiálně dle doporučení Intelu to má fungovat tak, že po omezenou přesně určenou dobu (u 125W Comet Lake 56 sekund, u 65W 28 sekund) smí CPU spotřebovávat více energie, až do tzv. limitu PL2. Po této době se ale takty mají snížit, aby se spotřeba vešla do nižšího limitu PL1, jenž se rovná TDP, tedy u zamčených procesorů Comet Lake jen 65 W. Dlužno říci, že třeba desky s čipsety řady Z toto často úplně ignorovaly (a až na Asusy to zdá se dělají i s Comet Lake) a mohou místo toho nechávat CPU kontinuálně na maximálním Boostu s limitem PL2.

Podobně na to jde je přetaktování na deskách B460/H470 v podání BFB a APE. Intel totiž u těchto netaktovacích čipsetů a CPU nedovoluje zvyšovat frekvence nad jejich limity, ale zvýšení spotřeby a manipulaci limity PL1 a PL2 nepovažuje za přetaktování v tomto smyslu, a výrobci desek tedy mohou tuto cestu použít pro jakousi formu overclockingu.

ASRock BFB

ASRock Base Frequency Boost dělá to, že přímo limit PL1 zvyšuje z 65W platných pro zamčená CPU na 125 W. Procesory jako Core i5-10400, i7-10700 a i9-10900 tedy mohou kontinuálně spotřebovávat 125 W energie a držet si takový turbo boost, jaký taková spotřeba dovolí. Zde můžete vidět, jaké frekvence tím ASRock slibuje dosáhnout ve srovnání se základními frekvencemi čipů.

ASRock Base Frequency Boost (Zdroj: ComputerBase)

APE u Asusu

Analogické APE u Asusu je prakticky stejné a také spočívá v nastavení PL1, tedy kontinuální zátěžové spotřeby procesorů na 125 W. I takty jsou velmi podobné – CPU by se víceméně měla při určité spotřebě chovat stejně. Poznámka: protože je ale frekvence závislá na spotřebě, půjde i o to, jaký program spustíte. Ty s instrukcemi AVX/AVX2 dosáhnou nižších taktů než ty bez nich.

Asus Performance Enhancement (Zdroj: VideoCardz)

Ovšem je tu výjimka. U jedné desky, kterou je Asus ROG Strix B460-F Gaming, bude Asus podporovat vyšší spotřebu, zde APE nastaví PL1 až na 210 W. To dovolí frekvenci šestijádra Core i5-10600 dostat ze 4,1 GHz (125W režim) na 4,4 GHz a stejnou frekvenci má být možné vymáčknou i u Core i9-10900 při zatížení všech deseti jader. U Core i7-10700 má být dosažitelný takt 4,5 GHz na všech osmi jádrech.

Asus Performance Enhancement (Zdroj: VideoCardz)

MSI Power Limit Setting

U desek MSI, přičemž má jít o modely B460, ale snad i nějaké H410, to bude také na stejném principu, ale s o něco odlišnými nastaveními spotřeb. Nemáme zatím kompletní informace, ale u většiny desek bude PL1 zvýšitelné na 135 W a těchto 10 W navíc by mělo znamenat o kousek vyšší frekvence. Bude to takto například u desky MSI MAG B460 Bazooka, slíbeno je okolo 4,0 GHz na Core i7-10700 a 3,9 GHz na Core i9-10900. MSI zároveň zvyšuje i PL2 na 180W, takže krátkodobě budou dosažitelná i vyšší turba, tedy pokud CPU dřív nedosáhne maximálně povoleného all-core Boostu, což se děje třeba na šestijádrech.

Ovšem u dalších desek bude MSI radikálnější. Například modely MAG B460M Mortar, MAG B460 Mortar WiFi a MAG B460 Tomahawk je jak PL1, tak PL2 nastaveno až na 255 W. Šestijádra tedy pojedou prakticky neomezeně a i osmijádra a desetijádra by měla být blízko svým úplně maximálním all-core boostům. Core i7-10700 má takto být schopné jet pořád na 4,6 GHz, Core i9-10900 na 4,4–4,5 GHz. Bude to ovšem za cenu vysokých spotřeb.

MSI Power Limit Setting (Zdroj: VideoCardz)

Limity frekvencí boostu zvýšit nepůjde, ani takt DDR4

Jak jste asi už vypozorovali, tyto techniky náhradního přetaktování ovlivní výkon při zatížení všech jader během dlouhých zátěží (míněno delších než jen minutu). Jednovláknový výkon se nezmění, ten totiž spotřebou omezen není, takže navýšení PL1/PL2 nezvýší maximální dosažitelnou frekvenci jednolváknového boostu. Tyto formy overclockingu nikde nepřekračují limity, které Intel dal procesorům vyjma spotřeby, jen je dovolují dosáhnout tehdy, pokud by tomu jinak bránilo omezení příkonu.

Bohužel to vypadá, že toto platí i frekvencích pamětí. Ty se dají zvýšit jen na deskách Z490. Na deskách B460 a H470 tedy budete moci provozovat paměti maximálně na DDR4-2933 u procesorů Core i7-10700 a i9-10900. U procesorů Core i5 a i3 je dokonce limit jenom DDR4-2666. Ani přes profil XMP nepůjde nastavit víc.

Protože frekvenci DDR4 nejde změnit a tímto OC pomocí změnou limitů spotřeby se nedá zvýšit ani maximální možná frekvence CPU a tím se nezvýší jednovláknový výkon, asi lze říct, že tyto náhradní formy přetaktování nezlepší výkon ve hrách, ale jenom v mnohovláknových aplikacích.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock B660 Steel Legend alebo najlacnejšia doska v testoch

Nízka cena v prípade základnej dosky so sebou prináša zopár netradičných obmedzení. Takých, ktoré u konkurenčných modelov za podobné peniaze často nebývajú. Niektoré z nich sú z radu bezpečnostných, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu kritických súčiastok. Pre zákazníka, ktorý si kupuje v tejto cenovej triede bežnú, rozumne nastavenú zostavu, trápiť nebudú a šetriť s B660 Steel Legend môže byť výhodné. Celý článok „ASRock B660 Steel Legend alebo najlacnejšia doska v testoch“ »

 •  
 •  
 •  

AMD BC-250? Už i z APU pro konzole se dělá těžařský hardware

Když začínala současná iterace horečky kolem kryptoměn, šířily se fámy, že horníci používají k těžbě krypto i tehdy nové konzole generace Xbox Series X/PlayStation 5. Vypadá to, že nakonec se tato věc oklikou stala skutečností. AMD čipy pro tyto konzole podle všeho na těžbu prodává. V obchodech se totiž objevil „rig“ pro těžbu Etherea s 12 procesory „BC-250“, které údajně jsou (snad zmetková) APU z konzole PS5. Celý článok „AMD BC-250? Už i z APU pro konzole se dělá těžařský hardware“ »

 •  
 •  
 •  

X370 desky ASRock oficiální podporují Ryzen 5000, konec zákazu?

Na konci minulého týdne AMD avizovalo, že by možná mohlo přehodnotit zákaz provozu Ryzenů 5000 na deskách s čipsety X370 a B350 (ale paradoxně ne levnějších A320). Ten je nebo byl reálně vymáhaný přímo na úrovni kódu AGESA. Možná, že teď je tu první vlaštovka: ASRock právě přidal podporu Ryzenů 5000 „Vermeer“ na X370 desky s novou AGESA. Firma už kdysi vydala alfa BIOSy s podporou, ale tentokrát je to oficiálně. Celý článok „X370 desky ASRock oficiální podporují Ryzen 5000, konec zákazu?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *