Aorus FI27Q-P – multifunkčný nožík pre každého hráča

Vyhotovenie

Hernú divíziu Gigabyte s názvom Aorus poznáme predovšetkým ako výrobcu základných dosiek, grafických kariet či herného príslušenstva. Na niektorých trhoch ponúkajú aj herné notebooky. Vedeli ste však, že majú v ponuke aj herné monitory? FI27Q-P má síce krkolomný názov, no výrobca v ňom pekne zakódoval hlavné parametre. 27″, rovný panel, matricu IPS a rozlíšenie QHD. Čerešničkou na torte je 165 Hz.

Základné parametre


Balenie a výbava

Dvojité balenie monitora ukrýva vnútornú škatuľu s peknou grafikou a kvalitným spracovaním. Ide asi o najlepšie balenie monitora, aké som doteraz videl. Keď si výrobca dá záležať aj na vonkajšom balení býva to zvyčajne dobrým znamením, že aj samotný produkt bude z tých kvalitenjších.

   

K monitoru je pribalený samozrejme napájací adaptér do elektrickej siete, kábel HDMI aj DisplayPort, USB typu A/B na pripojenie k PC, dokumentácia a držiak na káble.

Tak ako býva zvykom, aj tu je stojan rozdelený na dve časti. Nožičky sú tenké a na stole tak nebudú zaberať veľa miesta.

Hlavná časť stojanu je naopak mohutná, čo bude mať svoje opodstatnenie. Nachádzajú sa na nej aj lesklé čierne časti, ktoré budú slúžiť na podsvietenie RGB. Zaujímavý je koniec stojana, ktorý má rôzne ostré hrany a predovšetkým otvor na káble.

Miernu kritiku si zaslúži skrutka spájajúca nožičky s telom stojanu. Nemá totiž ten taký tenký oblúčik, ktorý môžete chytiť prstami a skrutku dotiahnuť bez nutnosti použiť skrutkovač.

Pri pohľade na zadnú stranu monitora môžete vidieť veľký otvor na uchytenie stojanu a taktiež štvoricu skrutiek na uchytenie iného stojana s podporou VESA 100 × 100.

   

Zaujímavým detailom, ktorý môžete ľahko prehliadnuť, sú zlaté kontakty na stojane aj na zadnom otvore monitora. Slúžia na prenos signálu pre podsvietenie LED RGB.

Pripojenie stojanu k monitoru je už rýchle a bezproblémové. Nepotrebujete k tomu žiadne nástroje ako skrutkovač pri pripevnení nožičiek. Jednoducho stojan zakliknete do monitora.

   

Pohľad na stojan po zapojení k monitoru nám opäť ukazuje, že nožičky sú tenké a nezaberú veľa miesta na stole, čo chválim. Takisto chválim aj otvor na organizáciu kabeláže.

   

Monitor je z prednej strany až na ostré hrany stojana pomerne nenápadný. Spodná strana displeja je hrubšia a sivej farby, ostatné tri sú už tenké a súčasťou displeja, ako je teraz zvykom. Stojan umožňuje natáčanie o 20 stupňov do oboch strán bez pohnutia stojana.

   

Zadná strana zaujme predovšetkým podsvietením RGB, v ktorom vidím možno roztiahnuté krídla, čo by pre Aorus (sokol) bolo príznačné. Svieti nielen zadná strana monitora, ale aj stojan, na čo sú potrebné spomínané zlaté kontakty. Stojan má podsvietené logo aj línie na bokoch.

Prejdime k portovej výbave. Tá je veľmi solídna na herný monitor. Je tu dvojica výstupom HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, dvojica konektorov USB 3.0 spolu s USB typu B, audio výstup pre slúchadlá a vstup pre mikrofón. Port USB môžete použiť aj na nabíjanie, napríklad smartfónu s výstupom 5 V a 1,5 A.

Zdroj je integrovaný a monitor tak nepotrebuje veľký adaptér, ako býva pri monitoroch časté. Stačí tak zapojiť jeden kábel a môžete monitor používať.

Stojan si zaslúži ešte trochu pozornosti pre jeho nadpriemerné možnosti polohovania a ďalšie funkcie. Okrem podsvietenia RGB je zaujímavá aj rúčka na vrchu stojana, za ktorú môžete monitor ľahko chytiť a premiestniť, ak je to potrebné. Veľmi zaujímavý nápad ktorý som ocenil, keď som monitor fotografoval a prenášal z jedného stola na druhý. Pri reálnom používaní však s monitorom zrejme často nehýbete, preto to trochu stráca zmysel. Ak však bude monitor používaný napríklad na herných turnajoch, môže to byť pre organizátorov opäť výhoda oproti konkurencii.

Stojan umožňuje polohovanie na výšku o 130 mm. V spodnej pozície má displej 65 mm od zeme a vrchná hrana je vo výške 435 mm od podložky. V najvyššej pozícii je spodok 195 mm od podložky a vrch displeja vo výške 565 mm. Okrem zdvihnutia monitora ho môžete aj naklopiť o -5 až +21 stupňov. Nájdete tu dokonca aj funkciu pivot, kedy viete monitor otočiť do vertikálnej polohy, teda o 90 stupňov. Polohovanie je zvládnuté naozaj na jednotku s hviezdičkou.

Pri zapnutom displeji vidieť, že bočné a horný okraj sú minimálne, čo oceníte nielen z estetického hľadiska, ale aj ak sa rozhodnete použiť zostavu viacerých, napr. 3 monitorov.

Backlight bleed na paneli IPS je v norme, mierne odchýlky možno vidieť vpravo hore a vľavo dole.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh

Otestovali sme prvú základnú dosku Z790, ktorá je primárne určená na použitie so 14. generáciou procesorov Intel Core (Raptor Lake). Výbava čipsetu sa nezmenila, ale okolo neho je veľa nového, pozoruhodného. To vrátane modernizovanej sieťovej konektivity v čele z WiFi 7 a konečne 5-gigabitovým ethernetom. A za ten rok, ktorý na to bol, Gigabyte pracoval aj na mnohých detailoch. Niektoré sa podarili viac, iné menej. Celý článok „Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *