OMEN 15: herný notebook s vynikajúcou konektivitou

Blender – test CPU, CUDA a Optix

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu (2.90), kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách. Ešte treba poznamenať, že veľkosť renderovaných dlaždíc je nastavená na 32 × 32 px.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU prakticky hneď klesá z 4400 MHz na 3400 a neskôr na 3200. Podobný prepad vidíme aj pri CUDA režime a aktívnou časťou CPU, naopak v režime OptiX bežím procesor na maximálne takty 4400–4800 MHz.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim naplno využíva procesor a ten tak v maxime dosahuje spotrebu až 110 W. Náslene ale vidíme pokles na 50 W a neskôr pod túto hranicu. Veľký vrchol má aj CUDA, avšak trochu nižší, okolo 90 W. Pri OptiX procesor berie len 30 W.

Teploty procesora logicky zodpovedajú grafu spotreby. Teda CPU a aj CUDA najskôr vyskočia takmer k 100 °C a náslende vidíme pokles. V prípade CPU na cca 70 °C a pri CUDA niekde okolo 80 °C. OptiX naopak mierne stúpa hýbe sa okolo 75–85 stupňov Celzia.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri OptiX má vyššie takty s maximom okolo 1900 MHz, zatiaľ čo v CUDA sa hýbe okolo 1,7 GHz. Režim CPU je samozrejme na minime, keďže sa nevyužíva.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, no s jedným rozdielom. CUDA aj OptiX majú zohodnú 80 W spotrebu, zatiaľ čo CPU prakticky žiadnu.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľný opäť efekt ovplyvňovania druhého komponentu jednotným chladením. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa k 65 stupňom. Naopak pri OptiX sa krivka zastaví o 2–5 °C nižšie a aj samotná krivka teploty je menej strmá. To je logické, keďže sa využíva menšia časť čipu, čím nevzniká taká záťaž.

Časy renderu sú podľa očakávaní a teda najrýchlejší je OptiX so 47 sekundami, CUDA má 72 s a samostatný CPU až 367. Režimu CPU je teda rádovo pomalší. Oproti OptiX až 7,8× a oproti CUDA 5,1×. Pre porovnanie, Zephyrus M15 dosiahol o niečo lepšie výsledky, konkrétne 42/61/285 sekúnd. Netreba zabúdať ale na rozdiel v grafike a Turbo režim na M15 je naozaj podobná štartu lietadla. OMEN 15 nemá také agresívne chladenie.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Inštalujeme službu Instant Ink: HP Smart na OfficeJet 8012e

Zhruba pred pol rokom sme písali článok o službe „prenajímajúcej“ tlač (Instant Ink), s ktorou firma Hewlett-Packard mieri najnovšie aj na domácich používateľov či živnostníkov. Sami sme si to trochu vyskúšali a ako to celé funguje, si ukážeme v rámci tohto krátkeho článku. Jeho súčasťou bude aj letmý pohľad na lacné multifunkčné zariadenie OfficeJet 8012e s atramentovými kazetami. Celý článok „Inštalujeme službu Instant Ink: HP Smart na OfficeJet 8012e“ »

  •  
  •  
  •  

HP: Prenajatá tlač Instant Ink je výhodnejšia než „vlastná“

Prenájom atramentu alebo toneru znie už fakt trochu bizarne, HP ale v tomto systéme vidí priestor na zlepšenie plošnej tlače ako takej. Tá by mala byť so službou Instant Ink používateľsky prívetivejšia, lacnejšia i ekologickejšia. Ako to celé funguje a prečo by ste sa mali vzdať doterajších nákupov spotrebného materiálu, nám zástupca firmy odprezentoval na tematickej konferencii. Celý článok „HP: Prenajatá tlač Instant Ink je výhodnejšia než „vlastná““ »

  •  
  •  
  •  

HP Omen X 2S 15: Vysoký výkon, dva displeje, slušná mobilita

Notebooky s dvomi displejmi sa stávajú novým trendom a bolo to práve HP, ktoré uviedlo prvé takýto notebook. Ide o špičkový herný Omen X 2S 15, ktorý spája vysoký výkon, kvalitné materiály a zaujímavé funkcie. A popri tomto všetkom sa súčasne stále drží kompaktných rozmerov, aké sa od dobre prenositeľného zariadenia očakávajú. Mohol by toto byť najlepší herný notebook roka? Celý článok „HP Omen X 2S 15: Vysoký výkon, dva displeje, slušná mobilita“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Verzi Blenderu jasně specifikuj a není od věci uvádět pro přesnost i velikost renderované dlaždice.

    1. Doplníme do grafov, test v sekcii rendering je historicky robený na 2.79, nová sekcia s porovnaním CPU/GPU je na 2.90. Tiles sú v základnom nastavení 32×32.

      1. Děkuju 🙂 Odpusťte tykání, bezprostředně ujelo a vnímám to za nepatřičné. Velikost dlaždic raději uvádějte, ta se může narozdíl od výchozího vzorkování třeba i v některé z dalších verzí měnit s nastavením použití CPU/GPU. Pro konzistenci a srovnání mezi zařízeními už by to pak chtělo uvádět i vzorkování. Recenzi jsem neprocházel příliš pečlivě a tak jsem si všimnul už jen chybky v jednotkách u grafu GPU Load (%) 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *