Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Parametre a detaily

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Základné parametre


Detaily

Nový model Legion 7 má rovnaké balenie, aké ste videli pri predchodcoch, napríklad Legion 5 AMD alebo Legion 7i. Jedná sa o sivú škatuľu s veľkou lesklou potlačou loga Legion.

    

Obsah balenia je štandardný a okrem notebooku v ňom nájdete dokumentáciu a nálepky. Čo ma zaujalo, je akási mapka notebooku s klávesovými skratkami, ktoré vás rýchlo a jednoducho informujú o možnostiach ovládania notebooku. Oproti konkurencii je však balenie stále pomerne strohé, priorita je teda zjavne v pomere ceny k výkonu a pozlátka okolo sa príliš nehľadí.

Legion prichádza s ďalšou generáciou herných produktov a tentokrát sú papierové parametre naozaj pôsobivé. Nie, že by doteraz Legiony neboli dobre vybavené alebo výkonné, práve naopak. Z mojich skúseností vždy ponúkali veľmi dobrý výkon, perfektné chladenie a to celé za rozumnú cenu. Nikdy však neútočili na úplnú špičku a nechávali si od nej akýsi odstup pred predháňajúcmi sa notebookmi Asus a MSI. Dovolím si tvrdiť, že to sa mení s príchodom Legion 7 gen. 6 (16, AMD) s kódovým označením 16ACHG6 (Lenovo, lepšie pomenovanie vám nenapadlo?!).

Výrobca do novinky natlačil to najlepšie, čo sa len dá a konkrétne sa tak pozeráte na 8-jadrový Ryzen 9 5900HX s 32 GB RAM, 1 TB SSD a RTX 3080 v 16 GB verzii s až 165 W TDP vďaka Dynamic boost. Aby toho nebolo málo, špecialita je aj displej pomerom strán 16:10, rozlíšením 2560 × 1600 px, obnovovacou frekvenciou s 165 Hz a podporou G-Sync. K tomu ešte jas s až 500 nitmi a prirodzene tak certifikácia VESA HDR400. Na výber sú aj modely s Ryzen 7 5800H a RTX 3070. Veľmi zaujímavá je takisto cenová politika, top model stojí zhruba 2400 eur, čo je vzhľadom na výbavu komponentov veľmi nízka cena.

   

Dizajnový jazyk ostal medzigeneračne zachovaný a novinka sa tak podobá na modely 7i aj 5 AMD. Dalo by sa povedať, že zovňajšok bol len trochu okorenený, čo sa prejavilo na novom podsvietení RGB LED v rámci celej základne. Niečo podobné nájdete napríklad pri ROG Scar 17. Azda naočividnejšia zmena je ale zmenený pomer strán displeja, vďaka čomu sa eliminovala veľká spodná brada predchodcov.

   

Na zadnej strane môžete vidieť podsvietené logo ako aj na predchodcovi, ináč pôsobí notebook veľmi decentne, čomu vďačí najmä sivej farbe. Tá pomerne dobre odoláva odtlačkom, čo rozhodne chválim. Veko displeja aj spodná časť sú vyrobené z hliníka, notebook tak pôsobí prémiovým dojmom. Chválim spracovanie a pevnosť konštrukcie, s týmto však Lenovo nikdy nemalo problém. Celkovo pôsobí nový Legion 7 pomerne hutným dojmom, čomu nasvedčuje aj hmotnosť 2515 gramov, ktorá nepatrí medzi najľahšie, ale ani najťažšie.

Portová výbava je veľmi zaujímavá. Na bokoch je minimalistická a nájdete tu tak len dvojicu portov USB-C. Ľavý ponúka 10 Gb rýchlosť a DisplayPort 1.4, pravý je len klasický 5 Gb. Na ľavom boku je navyše audio jack na slúchadlá a mikrofón, na pravom ovládacie tlačidlo pre vypnutie kamery.

Ďalšie porty nájdete na zadnej strane. Je tu trojica konektorov USB typu A, pričom všetky sú 5 Gb, a jeden ponúka trvalé 5 V napájanie na nabíjanie smartfónu a pod. Ďalší port USB je typu C s 10 Gb rýchlosťou, podporou DisplayPort 1.4 a aj nabíjania. Nechýba ani ethernetový konektor RJ-45 konektor a HDMI vo verzii 2.1 pre 4K 120 Hz. Nakoniec je tu už len napájací adaptér, ktorý tradične pripomína áčkový konektor USB. K dokonalosti tu vzhľadom na použitie procesoru AMD chýba Thunderbolt, na ktorý, ako ma poznáte, nedám dopustiť.

Pre kreatívcov by sa zase zišiel slot na SD kartu, no prioritne ide o herný notebook, takže toto sa dá prepáčiť. Stále si však viem predstaviť, že veľa profesionálov by mohlo po Legione siahnuť pre jeho vysoký výkon a decentný vzhľad. Chválim, že zadné porty sú označené a podsvietené, vďaka čomu ich ľahšie nahmatáte, najmä v noci.

Veko displeja nesie logá Legion aj Lenovo, spodná strana zaujme veľkou ventilačnou mriežkou, cez ktorú vidieť dvojicu ventilátorov.

   

Demontáž spodného krytu je jednoduchá vďaka použitiu klasických krížových skrutiek. Na prednej hrane sú skrutky kratšie, všetky ostatné sú rovnako dlhé, takže sa v nich aj ľahko orientuje. Je vidieť, že si výrobca dáva záležať, aby bol notebook ľahko prístupný a servisovateľný. Na rozdiel od takého ROG Scar 17 sa tu nemusíte obávať, že by ste pretrhli pásik RGB, nakoľko ten je integrovaný do tela notebooku a nie do spodného krytu.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vnútorné rozloženie je veľmi zaujímavé, nakoľko navonok je všetko prekryté, akoby opancierované. Vidíme teda len dvojicu ventilátorov a batériu, ostatné časti si budeme musieť odkryť postupne.

Testovaná konfigurácia predstavuje úplný topmodel. Chladenie Coldfront 3.0 s vapor chamber sa teda musí postarať o Ryzen 9 5900HX a RTX 3080 so 16 GB VRAM. Na to, ako úspešne, sa pozrieme v priebehových grafoch.

Prejdime k možnostiam rozšírenia. Na pravej strane sú ukryté SSD M.2 a karta WiFi. V našom prípade ide o 1 TB PCIe 3.0 NVMe SSD od SK Hynix a Killer 1650X WiFi 6. Chválim, že aj karta WiFi je vymeniteľná, nakoľko už pomerne často sa stretávame s integrovanými modulmi.

Nasleduje operačná pamäť tvorená dvomi modulmi SO-DIMM, ktoré sú tiež prekryté tenkým plieškom. Takúto ochranu sme už ale videli aj pri iných notebookoch, takže nejde až o také prekvapenie ako pri zvyšných portoch.

Opačný koniec notebooku ponúka ďalšiu kovovú ochranu, ktorá tentokrát prekrýva druhý slot M.2 a taktiež CMOS batériu, ktorej dobrá dostupnosť vám môže v budúcnosti pomôcť zresetovať BIOS v prípade nejakých problémov.

Otvorenie veka je možné až do priameho uhla, čo pri Lenovo notebookoch priam zbožňujem. Oceňujem, že túto funkciu ponechali aj pri herných Legionoch, čo je opäť jeden z aspektov, čím sa odlišujú od hernej konkurencie.

Klávesnice sú už tradične jednou zo silných stránok Legionov, čo sa pri skúsenostiach výrobcu s ThinkPad sériou dalo očakávať. Sám som niekoľko rokov používal modely X1 Carbon, rozloženie aj pocity z písania na novom Legion 7 sú pre mňa tak trochu déjà vu. Chválim dobré rozloženie, veľké klávesy s dobrou odozvou, veľké šípky, dvojriadkový Enter, samostatné tlačidlo napájania, množstvo klávesových skratiek a samozrejme rozmanité podsvietenie RGB Corsair iCUE. Niektorí z vás možno ocenia aj numerickú časť, ja by som skôr preferoval vycentrovanú TKL bez numerickej časti a s reproduktormi po stranách, to však zo mňa teraz hovoria spomienky na MacBook Pro 16, čo je iný príbeh. Takže celkovo, klávesnicu zvládol výrobca na jednotku, ale nič iné som ani neočakával.

Touchpad je pri herných notebookoch menej používaný ako pri ultrabookoch či pracovných modeloch, stále však predstavuje dôležitú súčasť dojmov z používania. Novinka prináša pomerne veľkú dotykový plochu s integrovaným pravým a ľavým tlačidlom, gestá a bežné pohyby prsta zaznamenával touchpad bez problémov, nemám preto k nemu žiadne výhrady.

Pri ThinkPadoch sme si zvykli na možnosť prekrytia kamery s názvom ThinkShutter, ktorú postupne okopírovali aj ďalší výrobcovia. Legion 7 prináša tento rok inováciu v podobe E-Shutter, teda fyzického prepínača, ktorý odpojí kameru na hardvérovej úrovni. Ide možno o elegantnejšie riešenie, no fyzické blokovanie šošovky bolo možno transparentnejšie pre používateľov, ako takéto skryté obmedzenie.

Čo sa týka samotnej kamery, ide o bežnú 720p HD verziu, ktorá ničím neprekvapí.

Čo ma trochu sklamalo je, že na notebooku nenájdete žiadne biometrické zabezpečenie. Aspoň čítačku odtlačkov v touchpade alebo vedľa neho by som privítal.

Ako už bolo spomenuté, podsvietenie RGB sa tento rok dočkalo výrazneho vylepšenia v podobe pásiku okolo celej prednej časti, ktorý je doplnený klávesnicou aj všetkými otvormi chladenia. Vyzerá to naozaj efektne a rozhodne ide o jedno z nejlepších spracovaní na trhu.

Ďalší zaujímavým dizajnovým prvkom je vystúpená časť veka displeja slúžiaca na jednoduchšie otvorenie notebooku. Na nej nájdete drobné logo Legion, čo je opäť pekná ukážka zmyslu pre detail.

Notebook je vybavený 80 Wh batériou, čo by som nazval priemernou hodnotou, nakoľko sme tu mali modely s 90 či dokonca 99 Wh. Ako sme však mobli vidieť, v notebooku neostal ani centimeter voľného miesta, takže tu sa naozaj k nejakej výraznej kritike nedostanem a určite mi dáva zmysel mať možnosť vymeniť a doplniť M.2 disky, operačnú pamäť a kartu WiFi namiesto o kúsok väčšej batérie.

K notebooku dostanete 300 W nabíjačku, ktorú výrobca trochu komicky označuje ako Slim adaptér, čo je snáď len pokus o vtip. Adaptér je naozaj veľký, a čo je horšie, tak aj pomerne ťažký s hmotnosťou 1052 gramov. Reálne sa tak pozeráte na 3,5 kg, ktoré musíte niesť v taške. Trochu to zachraňuje možnosť nabíjania cez konektor USB-C, tam však pozor na to, že maximálny výkon je len 100 W a tým pádom notebook nebudete môcť používať naplno. Pôjde tak skôr o akýsi cestovný režim, pri ktorom nebudete hrať hry či renderovať video.

Za čo môžem nabíjačku pochváliť ba priam vychváliť je rýchlosť nabíjania. V prvom teste notebook ukazoval 100 % po hodine a 5 minútach, pri druhom to už bolo pri hodine a reálne je možné, že nabite bolo ešte rýchlejšie. Po 30 minútach som nameral totiž až 83 %, čo prekonáva aj ultrabooky či dokonca smartfóny a to už je čo povedať, najmä keď sa bavíme o 80 Wh batérii.

Výdrž batérie pri herných notebookoch nebýva priorita, no s príchodom procesorov AMD Ryzen a obzvlásť populárneho modelu ROG Zehpyrus G14, sa rozbehol slušný súboj aj na tomto fronte. Z herných notebookov nášmu náročnému testu YouTube kraľuje Legion 5 AMD so 7 hodinami a 44 minútami, čo bola úžasná hodnota, spomínananá G14 mala 6 hodín a 13 minút. Nový Legion 7 vydržal len o chlp menej s časom 6 hodín a 11 minút, čo je pri väčšom displeji a silnejšom hardvéri skvelá hodnota.

Ide teda o herný notebook s treťou najdlhšou výdržou. Má to však háčik. Na dosiahnutie tejto výdrže potrebujete notebook prepnúť do hybridného režimu, kedy sa bude používať integrovaná grafika v procesore. Pri testovaní som však narazil na problém, kedy tento režim nefungoval 100 % a dedikovaná RTX 3080 stále konzumovala 30 W čo vyústilo v 2 hodinovú výdrž. Na forách ako Reddit som sa dočítal, že nie som jediný, komu sa toto stalo. Podľa môjho názoru však ide len o nejakú softvérovú chybu, ktorú výrobca dokáže opraviť aktualizácuiou BIOSu alebo ovládačov. Pokladám za dôležité však tento fakt spomenúť.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *