ROG Strix SCAR 17 – Ryzen 7 5800H s GeForce RTX 3080

Parametre a detaily

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Základné parametre


Detaily

Balenia produktov ROG sa vždy vyznačujú zaujímavou grafikou a preto aj tentokrát môžete vidieť na prednej strane škatule herné heslo a podobnú tému ako na veku displeja.

   

Obsah balenia je nadštandardne bohatý, opäť však už ide o tradíciu pri herných produktoch Asus. Okrem notebooku tu teda nájdete dvojicu nabíjačiek, dokumentáciu, vymeniteľné krytky, kľúčenku s Keystone a kameru.

ROG Strix SCAR 17 predstavuje akúsi strednú triedu herných notebookov Asus, kde top modely nesú označenie Zephyrus. Napriek tomu SCAR ponúka v oblasti komponentov špičkovú výbavu. Testovaný kús tak má 8-jadrový Ryzen 7 5800H, 32 GB RAM, 1 TB SSD a RTX 3080 v 16 GB verzii so 115 W TDP. Pre zaujímavosť, predchádzajúci model mal 150 W RTX 2080 Super, bude teda zaujímavé sledovať, kde sa umiestni nová grafika s nižším TDP. Ďalšie konfigurácie ponúknu silnejší Ryzen 9 5900XH a naopak slabšiu RTX 3070 8 GB. Máte tak na výber z viacerých konfigurácií podľa vašich preferencií.

   

Dizajnový jazyk nového SCAR sa podobá na ten predchádzajúci. Vidieť tu rovnako vyrezané veko displeja v spodnej časti a aj podsvietenie RGB v prednej časti základne, tentokrát je však ešte výraznejšie. Rovnako pribudlo RGB aj do výrezu pravej časti displeja. Predná strana je teda okrem zopár detailov zhodná, ďalšie zmeny uvidíme okolo klávesnice, o tom však neskôr. Kvalita spracovania je na jednotku, notebook je ako tank a v prípade núdze by dobre poslúžil aj ako zbraň. 🙂

   

Na zadnej strane môžete vidieť podsvietené logo ako aj na predchodcovi, novinka je bodkovaný trojuholník s nápismi ROG, aké poznáte zo základných dosiek a iných produktov ROG. Ide len o vizuálny efekt, guľôčky ani písmo nie sú vyrezané do veka. Hmotnosť 2720 gramov patrí medzi tie vyššie, čo je vzhľadom na väčšie rozmery a 17-palcovú obrazovku pochopiteľné. Treba však poznamenať, že Scar je ťažší než dvojdisplejový Zephyrus Duo a to už je čo povedať.

Portová výbava je solídnu, hoci pri prvom pohľade na obe bočné strany sa môže zdať opak. Pravý bok má totiž iba otvor pre Keystone a nič viac. Na ľavom je aspoň dvojica 5 Gb konektorov USB-A a audio jack. Absencia portov na pravom boku dáva zmysel pri používaní myši, kedy by vám príslušenstvo pripojené na pravom boku zavadzalo.

Ďalšie porty nájdete na zadnej strane, kde je dvojica USB, pričom jeden je opäť 5 Gb typu A a druhý 10 Gb typu C s DisplayPort 1.4 aj nabíjaním. Nechýba HDMI 2.0b, Ethernet a napájací konektor. Vzhľadom na použitie procesoru AMD tu chýba Thunderbolt, ktorý by som ináč v tejto cenovej kategórii očakával. Ak ma však pamäť neklame, ani predchodca s Intelom TB3 nemal, takže vlastne ani nejde o krok späť.

Vzadu vidieť len masívne otvory chladiaceho systému a posunutie pántov displeja dopredu.

Veko displeja ponúka výstupok pre ľahšie otváranie. Notebook tak poľahky otvoríte jedným prstom.

   

Pohľad zhora vám znova ukáže čierne veko so sivou dvojfarebnou portovou časťou. Zaujímavejšia je ale spodná časť, kde môžete vidieť kombináciu viacerých farieb aj materiálov. Sivá časť je prekvapivo gumová a rovnako aj čierne výstupky sú gumené. Notebook tak drží na stole ako prikovaný. Chválim použitie krížových skrutiek, ktoré uľahčujú prístup ku komponentom.

   

Na čo si treba dať pozor pri otváraní notebooku je dvojica káblov vedúca z RGB LED v rohoch spodného krytu k základnej doske. Dávajte pozor, aby ste ich nepretrhli, ináč prídete o pestrofarebnú šou, ktorú notebook ponúka. Na obrázku nižšie môžete vidieť, ako káble vedú z oboch rohov.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Hoci je prístup do vnútra notebooku o čosi sťažený, stále ide o lepšie riešenie ako prvé Zephyrusy, kde ste museli demontovať klávesnicu, aby ste sa dostali ku komponentom.

Testovaná konfigurácia predstavuje vyšší modelový rad, no nejde o úplný topmodel. Najväčšie lákadlá sú novinky v podobe CPU a GPU, konkrétne 8-jadrový Ryzen 7 5800H so základným taktom 3,2 GHz a maximálnym boostom na 4,4 GHz. V ponuke by mala byť aj konfigurácia s výkonnejším Ryzen 9 5900HX s taktom až 4,6 GHz, na rozdiely medzi týmito procesormi v praxi sa však budeme musieť pozrieť niekedy neskôr. V prípade grafiky ide pre zmenu o top model, teda GeForce RTX 3080 v mobilnej verzii s až 16 GB VRAM a TDP nastaveným na 115 W. Práve TDP bude pri novej generácii notebookov veľmi dôležitý údaj, nakoľko sa môže stať, že 3070 s vyšším TDP porazí 3080 so základnou hodnotou 80 W. Preto pri každom teste budeme uvádzať aj TDP grafiky. Zaujímavosťou je tiež až 16 GB VRAM, čo pri RTX 3080 je jedna z dvoch konfigurácií, s akými budú notebooky ponúkané. Druhá je 8 GB a bude preto zaujímavé sledovať, v akých notebookoch sa budú objavovať ktoré verzie tejto grafiky. Späť k SCAR. V ňom môžete okrem RTX 3080 mať aj 3070 s 8 GB VRAM. Ďalej testovaný kúsok ponúka 32 GB 3200 MHz RAM a 1 TB PCIe NVMe SSD. Oba tieto komponenty si je možné svojpomocne vylepšiť. Operačná pamäť sa dá rozšíriť až na 64 GB a úložisko rozšíriť druhým voľným slotom M.2. Pod prvým slotom M.2 nájdete aj WiFi kartu, ktorá už podporuje WiFi 6 802.11 ax, takže tak skoro ju nebudete potrebovať meniť.

Zaujímavý údaj je, že pre CPU je dedikovaných 5 fáz VRM a grafika ich má až 7. Okrem toho si pozornosť zaslúži aj chladenie, ktoré výrobca rozhodne nepodcenil, práve naopak. Opäť sa tak stretávame s použitím tekutého kovu od Thermal Grizzly, ktorý výrazne znižuje teploty CPU a to až o 16 stupňov Celzia.

Vylepšené boli aj ventilátory Arc Flow, ktoré majú teraz 84 lopatiek a údajne zvýšili prietok vzduchu o 35 % na CPU a 21 % na GPU, zatiaľ čo majú o 3 dBA menšiu hlučnosť ako predchádzajúca verzia. Unikátnym detailom je variabilná šírka nožov, ktoré sú pri základni len 0.1 mm hrubé a smerom k okraju sa postupne rozširujú. Vďaka tomu dokážu vháňať viac vzduchu. Zakončenia ventilátorov zase zamedzujú vzduchovým turbulenciám a usmerňujú vzduch v pravidelnom vzore, vďaka čomu je chladenie opäť o niečo tichšie. Ďalšie technológie, ktoré ventilátory podporujú sú Self-Cleaning Cooling 2.0, vďaka ktorému sa nebude ukladať prach vnútri ventilátora a 0 dB Technology, ktorú poznáte predovšetkým z grafických kariet, teda vypnutie ventilátorov, pokiaľ sú teploty v norme. Notebook tak dokáže byť úplne tichý, čo pri herných notebookoch bolo donedávna utópia.

  

Zmenami rovnako prešili aj heatsinky, ktoré majú tenšie 0.1 mm rebrá a dokážu odviesť až o 13 % viac tepla. Určite tomu pomáha fakt, že sú v notebooku až štyri, teda po oboch bokoch a dva vzadu. Takisto tu nájdeme 6 medených heatpipe. Na chladení výrobca nešetril, bude teda zaujímavé sledovať, aké výsledky dosiahneme v testoch a priebehoch výkonu.

Otvorenie veka je možné len do cca 150 stupňov, škoda že sa pánty neotvárajú až do priameho uhla, teda do úplnej roviny so základňou, čo je moja obľúbená funkcia, ktorá ale pri herných notebookoch nebýva úplne bežná.

Než prejdem ku klávesnici, musím sa zmieniť o základni. Tu vidieť zaujímavú dizajnovú zmenu v podobe priehľadnej pravej časti, čo rozhodne púta pozornosť. Naopak zvyšok základne je čierny a ide o príjemný soft-touch materiál. Čo ma však nepotešilo je, že sa veľmi špiní a je to hotový magnet na odtlačky. Neviem teda, či to bola zrovna najlepšia voľba.

Klávesnicu pokladám za jednu z najzaujímavejších častí notebooku. Ide totiž o opticko-mechanickú klávesnicu, ktorá má uspokojujúce kliknutie a zároveň ponúka bleskovú reakčnú dobu len 0,2 ms (teda aspoň podľa slov výrobcu). Bežne mechanické klávesnice pri tom mávajú 5 ms. Dĺžka chodu klávesu je 1,9 mm a kliknutie na konci je naozaj parádne. Presne takto si predstavujem klávesnicu v hernom notebooku. Ide pravdepodobne o najlepšiu klávesnicu akú som skúšal a v tomto ohľade dokonca lepšiu než ponúkajú Legiony. Je však jedna oblasť, kde mám trochu výhrady a tou je rozloženie. Chválim dedikované funkčné tlačidlá v hornej časti ako aj ovládanie všetkých aspektov podsvietenia či už displeja alebo RGB a rovnako prepínanie režimov výkonu. Dobré sú tiež veľké šípky. Čo sa mi nepozdávalo je posunutie numerickej časti o jeden rad nahor, na čo si treba zvyknúť a pri mojom krátkom testovaní to spôsobovalo, že som stláčal vždy o rad nižšie číslo. A ako ma už poznáte, chcel by som dvojriadkový enter. 🙂

Touchpad je pri herných notebookoch menej používaný ako pri ultrabookoch či pracovných modeloch, stále však predstavuje dôležitú súčasť dojmov z používania. V tejto oblasti SCAR 17 príjemne prekvapil jednak prechodom z fyzických plastových tlačidiel na plne sklenený touchpad s integrovanými pravým a ľavým tlačidlom, ale aj až o 85 % väčšou plochou oproti predchodcovi. Tieto zmeny rozhodne chválim. K responzivite a trackovaniu výhrady nemám.

Podobne ako Zephyrus Duo, ani nový SCAR neponúka prednú kameru, čo v dnešnej pandemickej situácii a trende home office nie je práve ideálne. Našťastie po vzore Dua aj SCAR ponúka v balení externú kameru GC21.

Tú však musíte pripojiť cez USB, ideálne asi do toho na zadnej strane. Kvalitou je výrazne lepšia než akákoľvek iná notebooková vstavaná kamera, takže tento aspekt chválim. Problém je tak asi len portabilita a nutnosť montáže a demontáže kamery, vždy keď potrebujete notebook niekde preniesť.

   

Čo ma trochu sklamalo je, že na notebooku nenájdete žiadne biometrické zabezpečenie. Aspoň čítačku odtlačkov po vzore G14 by som privítal.

Neodmysliteľnou súčasťou SCAR 17 je RGB podsvietenie, ktoré sa nachádza prakticky všade.

Vzadu svieti logo a pásik vo výreze veka displeja, vpredu zase klávesnica aj veľký pás v v prednej časti základne, ktorý sme si už spomínali pri pohľade na komponenty.

Ďalší zaujímavý dizajnový aspekt sú vymeniteľné kryty s názvom Armoury Cap. V balení nájdete tri verzie a cieľom je, aby ste si mohli vytlačiť na 3D tlačiarni vlastné a takýmto štýlom prispôsobovať notebook k svojmu obrazu.

Reproduktory pozostávajú z dvojice 2 W a dvojice 4 W modulov. Po dlhej dobe tak ide o pomerne dobre znejúci herný notebook, ktorý v tomto aspekte rozhodne vystupuje z radu. Reproduktory tiež podporujú Dolby Atmos a viete si ich prispôsobiť cez príslušnú aplikáciu.

Notebook je vybavený 90 Wh batériou, čo je pomerne veľký skok z 66 Wh u predchádzajúceho modelu. Napriek tomu by som tu očakával maximálnych 99 Wh, ktoré sú povolené leteckými úradmi a v praxi tak ide o najväčšiu hodnotu, akú v notebookoch uvidíte. Už sme tu totiž mali aj menšie notebooky s touto kapacitou a SCAR 17 rozhodne nie je malý notebook, kde by sa tých pár Wh na viac nezmestilo. Napriek tomu chválim výrazné zväčšenie oproti predchodcovi.

   

K notebooku dostanete 240 W nabíjačku, ktorá je o čosi menšia ako 280 W verzia pri predchodcovi. Vďaka rýchlemu nabíjaniu ste po pol hodine na 50 %, hodina stačí na 86 % a plné nabite trvá asi hodinu a pol. Na cesty však ide stále o nepraktické riešenie a v balení preto nájdete aj 100 W USB-C adaptér s Power delivery, ktorý tiež môžete použiť na nabíjanie notebooku. Kompaktnejšie rozmery a nižšiu hmotnosť určite oceníte v prípadoch, kedy nepotrebujete využívať plný výkon procesor a grafiky. V praxi tak môžete mať 240 W adaptér doma pre hranie hier a na cesty si so sebou nosiť menší 100 W. Toto riešenie sa mi veľmi páči a výrobcu zaň chválim.

Výrobca udáva, že by notebook mohol zvládnuť aj vyše 10 hodín používania, či už pri prehliadaní internetu alebo prehrávaní videí. Náš náročný YouTube test tieto hodnoty veľmi nepotvrdil, vzhľadom na to, že notebook vydržal len 4 hodiny a 49 minút. To je menej ako Zephyrus G14 s 6 hodinami a 13 minútami či naposledy testovaný Legion 5 so 7  hodinami a 44 minútami. Dôvodom bude zrejme predovšetkým 300 Hz displej výrazne väčších rozmerov, prípade množstvo podsvietenia RGB a pod. Viem si však predstaviť, že výdrž bude po odladení ovládačov a ovládacích softvérov časom lepšia. Predsa len sme notebook testovali pred zahájením reálneho predaja a vieme ako to býva s ovládačmi prakticky všetkého hardvéru, keď testujeme niečo takto skoro. Tak či onak, hanba to žiadna nie je a 5 hodín na herný notebook s vysokým výkonom a veľkým displejom je rozhodne úctyhodná hodnota.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *